Разпространението на менингококова инфекция е повсеместно, но това е заболяване, което не е често, но се среща и за съжаление някои от случаите протичат много драматично. За тази година до момента има 7 случая за цялата страна от началото на годината до сега, като за цялата минала година за цялата страна случаите са 6. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" началникът на Клиниката по детски инфекциозни болести в Инфекциозна болница в София доц. Атанас Мангъров.

По думите му всеки може да се разболее от менингит, тъй като това са микроби. Основни причинители са 13 серогрупи Neisseria meningitidis, които нормално ги има в един или друг момент в носоглътката на всеки човек. "Понякога по причини, които не са много добре установени, някои от тези микроби "подивяват“ и могат да причинят много сериозни заболявания, като най-леките форми са менингококово носителство или менингококов назофарингит, което е хрема, сополи и кашлица.

Може да има менингококов менингит, който е със сравнително благоприятна прогноза. Може да има менингококов менингит със сепсис, при който по кожата се получават характерни хеморагично-некротични плаки. И най-тежката форма е менингококовият сепсис, при който няма менингит и при него обикновено хората загиват в рамките на 24 часа.“

Това, което може да се направи като превенцията срещу заболяването, са ваксините срещу най-вирулентните щамове: ваксини срещу менингококи група B, които са отговорни за около 60-70% от случаите на менингококова болест, и ваксини за менингококи от групи A,C,Y, W-135, които са отговорни сумарно за около 30-40% от случаите. "Едната от ваксините я има в нашата страна – това е тази за менингококи група A, C, Y, W, другата, за менингококи група B, който е по-честият, е няма, даже не е регистрирана.“

Според проф. Мангъров е необходимо да има държавна политика за борба с тази инфекция. "Не е нужно менингококова ваксина да бъде задължителна, не е нужно да бъде за всички, но би трябвало най-малкото да я има,“ категоричен е той.