Доц. Искрен Иванов: Доколко ООН, ЕС и НАТО днес са ефективни? Две са гледните точки
©
Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" международният анализатор доц. Искрен Иванов, който акцентира върху това, че е много трудно да се прогнозира как ще изглежда глобалната архитектура за сигурност след 5 или 10 години.
По думите му не могат да се правят категорични заключения за бъдещето на ООН, ЕС и НАТО преди регионалните кризи и конфликти, в които навлезе международната система в последните години, да приключат: "В момента светът се намира в преход от еднополюсен свят към двуполюсен или многополюсен, все още не е ясно".
Доц. Искрен Иванов обърна внимание, че втората гледна точка е, че ООН, ЕС, НАТО са изчерпали своята ефективност и това е причината, поради която ставаме свидетели на толкова много регионални конфликти: "Факт е, че истината е някъде по средата, най-малкото, защото ако вземем Европейският съюз, ще видим, че той не е нито държава, нито международна организация, което го прави уникален. Но Европейският съюз е оцелял, защото се е реформирал. А днес нужда от реформа в Европейския съюз има повече от всякога. Защото геополитическите реалности са различни. По подобен начин стоят нещата и в Североатлантическия алианс, където от едната страна виждаме са привържениците на старата стратегия, при която Америка да поема по-голямата тежест от разходите за отбрана.
Но виждаме в контекста на предизборната надпревара в САЩ и другата гледна точка, а именно, че Европа вече трябва да се погрижи за това малко по малко сама да поеме по-голямата част от разходите си за отбрана. Така че безспорно голяма част от глобалните институции, международните организации, интеграционните общности, които поддържаха мира в толкова много десетилетия свършиха чудесна работа", отбеляза доц. Искрен Иванов.
Той добави: "Предвид геополитическите реалности и че светът вече не е еднополюсен, наистина е време по-голяма част от тях да се реформират. Защото в противен случай рискуваме да се случи онова, което се случи със света в началото на ХХ век, а именно поради липсата на такива адекватни институции отново да стигнем глобален военен конфликт".