Конфликтът между Шолц и финансовият министър не е от днес. Шолц се опита да мотивира финансовия министър да разреши въпроса с недостигащите 9 млрд. евро, като по-голямата част да бъдат предоставени за подпомагане на Украйна. След като се разбра, че Доналд Тръмп ще влезе в Белия дом през януари, конфликтът достигна до своя логичен завършек, авторитетни медии излязоха със заглавия, че “Само 12 часа след победата на Тръмп в президентските избори, неговата политиката взе първата си европейска  жертва". Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" икономистът доц. Григор Сарийски.

“Икономическият модел на Германия няма на какво да разчита. Всичко на което разчиташе досега на практика приключи и това го видяхме в доклада “Драги" - снабдяването с евтини суровини и производството на стоки с висока добавена стойност и пласирането им на световния пазар, в т.ч. и в страните, от които получават суровини. Този модел приключи и сега трябва да се намерят нови източници на приходи. Проблемът е, че политиката на Доналд Тръмп ще доразруши този модел и то с ускорени темпове. “Фолксваген" започна да закрива предприятия и това се прави за първи път от близо век. В същото време изгражда предприятия в други страни, и в САЩ. Обещанията на Доналд Тръмп, че ще увеличи митата и ще повиши фискалните стимули е нещо, което ще дозакопае Германия. Близо година Германия има спад в индустриалното производство и постепенно се приближава към финансова катастрофа. Очакванията на повечето инвеститори се отразиха на акциите на борсите, паднаха компаниите на “Фолксваген", “БМВ". Инвеститорите смятат, че Тръмп ще изпълни заканите си. И това ще доведе до деиндустриализация на Европа", коментира Сарийски.

По думите му управляващата коалиция се разпада, за да може да предизвика предсрочни избори, докато все още има някакви остатъци  от позитивно настроение в системните партии. За да се запазят тези нагласи, предсрочните избори са най-добрият ход в момента", подчерта Григор Сарийски.

“Позицията в която се намираме, правят Германия едва ли не единственият търговски партньор, от който зависи нашата индустрия. Голяма част от нашите предприятия работят като подизпълнители за германски фабрики. И затъването на Германия в ситуация, в която не можем да видим изгледи за скорошно възстановяване означава, че поръчките за нашите предприятия ще намаляват. Нещата и за нас не се развиват позитивно, при нас това е тенденция, която започна в началото на 2023 г. Индексите на индустриалното производство от януари 2023 г. досега, без изключение са на отрицателна територия, което означава, че и при нас индустриалното производство се свива  и тенденцията няма да спре в близко бъдеще. В момента разчитаме на услугите, и на сектори, които отчитат все още позитивни темпове. Но една икономика не може да се крепи на продажба и препродажба на стоки и услуги, при положение, че производството намалява с интензивен темп", отбеляза икономистът.

Според експерта рецесията в Германия се дължи на дълга тенденция, свързана с общата посока, в която се развива политиката не само на Германия, а и на ЕС изобщо. Вторачването в подпомагането на Украйна, вторачването в ускорените темпове, с които се прокарва Зелената сделка, налагането на санкции и ограничаването на достъп до руски горива. "Това е което води до оскъпяването на ресурсите и оскъпяването на разходите за производство и загубата на конкурентоспособност. Това е тенденция в целия Европейския съюз, и за България.Тук става дума за дълга тенденция, за общата посока, в която се развива политиката. Зелената сделка се прокарва и вменява, и е задължителна за всички предприятия, които работят на територията на ЕС. Това води до деиндустриализация, изнасяне на производства и наливане на вода в мелницата на чужди икономики. Голяма част от предприятията, които бяха дислоцирани в Европейския съюз в момента се изнасят към Сърбия, която не плаща въглеродни квоти и има система на образование, която 2018 г. беше подложена на реформа и в момента на прилича на европейската система за образование. И поради тази причина Сърбия става все по-голям притегателен център за чужди инвестиции и европейските компании се изнасят в тази посока", обясни Григор Сарийски.

“Германия се превърна от локомотив на ЕС в болния човек на Европа, тъй като става дума за системна криза, за невъзможност да се разрешат проблемите със скъпата енергия, изнасянето на предприятия, загубата на пазари и т.н. и до разрушаване на модела. Осъзнаването на Европа може да доведе до някаква промяна. Генерална промяна на политиката  вътрешна и външна на самия Европейски съюз.  

За преразглеждане на Зелената сделка, на Шенгенското пространство, перазглеждане на начина по който функционира Еврозоната. Преразглеждането на устоите, основите  върху които е построен Съюза и привеждането в такъв режим на работа полезен за Европа е единственият начин по който европейските партньори могат да се измъкнат от блатото, в което се намират, не разпадането на Съюза. Но за съжаление най-вероятният сценарий в момента е преминаването на Съюза в различно агрегатно състояние, в капсулирането страни-членки в мини съюзи вътре в рамките на ЕС и опитите за провеждане на своеообразни независими политики, което ще доведе до разпада на Европа и до загуба на позиции", изтъкна Григор Сарийски

Според него не би бил полезен за България и Европа който й да е американски президент. “В случая има две добри новини. Първата е, че светът се отдалечава от риска от самоизтребление и влизане в някакъв ядрен конфликт. На второ място администрацията на Тръмп ще доведе до известно затихване на войната в Украйна, и демилитаризирана зона. Можем да очакваме от администрацията на Тръмп осигуряване на нови точки за достъп в Руската федерация и Западът да има по-големи шансове, отколкото в момента. Лошото е, че икономическата му политика е по-агресивна. От икономическа гледна точка събитията ще се развият доста бързо, но това пък ще може да съживи имунна защита в Европейския съюз", заключи Григор Сарийски.