Доц. Георги Лозанов за кандидатите за кмет: Никой не е на точното място, което може да направи кампанията по-интересна
©
Той даде пример с кандидата на ПП и ДБ, който е "изпитание, в някакъв смисъл за част от аудиторията заради ДС утежненията на биографията и на миналото му". От другата страна пък ГЕРБ-СДС с Антон Хекимян също направили не традиционен избор, защото те имат твърде много кадри, които са свързани с управлението на София.
"Дълго време София беше под управлението на ГЕРБ и очакването беше, че ще бъде някаква такава фигура, която се е доказала на този терен, а вкараха човек от съвсем друг репертоар професионален, какъвто е Антон Хекимян, със своята новинарска биография. Даже БСП с Ваня Григорова също използва една синдикалистка, за да я премести в политиката, което също в някакъв смисъл са разминаващи се роли, за да й възложи кандидатурата за кмет на София. Въобще като че ли картината е леко изместена – никой не е на точното място, на което се очаква да бъде, което пък може да направи по-интересна предизборната компания", посочи доц. Георги Лозанов.
Той не знае какво се цели с това, но има някаква хипотеза какво предизвиква то.
"Има едно предварително объркване. Това объркване дойде заради харизването на основната драматологична ос на българската политика, години наред налагана, която беше фактически между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Те бяха основните опоненти. Откакто те са събраха, за да подкрепят общо правителство, някак си този конфликт, около който се състоеше въобще политическия сблъсък, изведнъж затихна. И почнаха да се търсят някакви фигури, които хем да проявяват взаимни претенции и възможности за критическо отношение помежду им, хем в някакъв смисъл отстъпват от него. И така се получи тази, като че ли несигурност, кого точно трябва да издигнеш да те представлява в такава ситуация", посочи Лозанов.
Втората, особено драматична ос, според него ,напоследък е между евроатлантическото от една страна, скептиците от другата страна, които повече или по-малко се доближават до Кремъл като защита на интересите във войната.
Според Лозанов, София общо взето е евроатлантически настроен град.
"Тези сили, които като Възраждане, в някакъв смисъл като президента, като БСП, които застават на една позиция по отношение на агресията в Украйна, въобще на войната, а оттам и на режима на Путин, те в София точно и то така да се каже в политическото ядро на София е много трудно да намерят подкрепа. Така че и тази ос не работи".
И затова, според Георги Лозанов, не е ясно точно какъв ще бъде конфликтът, около който ще се генерира вот на тези избори. А не трябва да забравяме, че политиката се води от партиите, а партиите изразяват част от интересите на обществото. И затова непременно политическата драматургия изисква сблъсък на интереси, а оттам и конфликт. Но конфликт няма и всичко сега прилича на пиеса без конфликт, и това почва да прилича от драматургия на проза.
"Мисля, че това ще е първата такава кампания. Освен това, да не говорим, че се получи нещо доста интересно според мен – на тези избори ще се тества за пръв път сглобката. Защото тази сглобка беше решение на политическите елити вътре в парламента, но все още не е имало избори, на които да се е чуло мнението на електората какво мисли за тази сглобка, колко реално я подкрепя и т.н. И тук може да има отдръпване на базата на наказателен вот, заради това поведение и от двете страни на тази некоалиция", посочи Георги Лозанов.
Цоня СЪБЧЕВА