Доц. Георги Лозанов: В момента в политиката като че ли се появяват по-смели фигури, отколкото в медиите
© СЕМ
Според него бурното раздвижване в българския политически живот идва от атаката на режима на Путин, който минава през Украйна, но във всички случаи засяга и България.
"Сега виждам една тенденция тихата власт отново да добие енергия и да започне да взима реванш и мисля, че едва ли явната власт ще удържи тази схватка“, каза още доц. Лозанов и подчерта, че предстоят избори, които нямат оптимистична прогноза.
"Политическата класа от една страна заради хибридната война търпи немалко влияние, тя си има собствените зависимости. От друга страна, и популизмът в момента не е в полза на институциите и на институционалната власт, а хората по парадоксален начин са готови да застанат по-скоро зад представителите на скритата власт. И заради това тук предстоят едни избори, които нямат оптимистична прогноза. Много зависи от партиите, особено тия, така да ги наречем традиционни, мощни партии какво ще направят в тоя момент. Защото ние все разчитаме на някаква партия, която да дойде, поредна, като един герой и да реши проблемите. И всеки следващ герой се опитва и се оказва, че или не може или, и че самият той е представител на тази скрита власт. Но ние имаме традиционни партии вече. Много е важно те какво ще направят“, посочи той.
На въпрос възможен ли един скандал "Уотъргейт“ в България сега, медийният експерт отвори темата за другата способност на медиите, а именно разследващата, която трябва да се активира, но с подкрепата на прокуратурата, защото иначе няма смисъл.
"Всичко това, което се каза в парламента, което си казаха политиците помежду си, е абсолютно скандално. Медиите оттам нататък трябваше да хванат тази диря и да разплитат скандал по скандал с разследване.
Разследването – това е друга способност на медиите, която трябва да се активира. В България в момента, според мен, не трябва да се прави никаква друга журналистика, освен разследваща. Всичко друго е периферно, защото стоим пред огромния проблем да се пререши нашата геополитическа ориентация. Вътрешните скандали и свади водят до генерален резултат – къде стои България на политическата карта, на картата на политическите ценности“.
Доц. Лозанов изрази тревога, че започва организация, където важни играчи стават маргинални партии, за да може да пререшат политическата ориентация на България, но не към Европа.
"Става дума за петата колона на режима в Кремъл, която след войната е силно активирана, и не е тайна, че целите на този режим след Украйна и успоредно с Украйна са и други държави, между които и България. И не непременно с военна агресия, ами с пропагандно обръщане на ценностите на хората отвътре. И така да се каже по мирен път да спечелят хибридната война. И аз, за съжаление, като гледам и нагласите как се променят, не съм никак окуражен“.
"Тук и ролята на медиите, като не е въпросът да се създава една фалшива картина –от една страна пропаганда, от друга страна друга пропаганда, и ние представяме сблъсъка на пропагандите. Не.
Трябва да се следят политиците, техните мотивации, техните цели, трябва да се следи задкулисието как присъства и какво прави – това е важното и това трябва да се каже на хората, и да се остави те да си правят избора. А не както сега, като че ли някой иска да накара хората да се откажат от чувствата си към Русия или че някой иска да посегне на нашите исторически интереси по отношение на Македония. Като че ли с политически актове се решават исторически истини“, посочи Лозанов и подчерта, че целта е средният потребител на информация да загуби ориентация и лесно да стане жертва на пропаганден
натиск.
Що се отнася до решението в тази трудна за България ситуация, бившият председател на СЕМ е убеден, че "всеки преди да гласува, трябва да е малко визионер, да си представи в какво бъдеще иска да живее и къде слага камъчето в стената по пътя към това бъдеще“.
Димитър Димитров