Доц. Димитров за избора на председател на НС: Да се излъчи някой, да пусне кораба във вода, за да го изчакаме да потъне
© Фокус
Според него Бойко Борисов няма как с лекота да се откаже от една страна от своята победа в изборите и съответно от своя кандидат за председател, и от друга страна да се откаже от нещо, което той от няколко парламенти насам се опитва да направи – да разцепи ПП-ДБ. Отказът му да направи лидерска среща между двете коалиции според социалния психолог трябва да се разглежда от гледна точка на знака, който се дава за по-широката публика: "Какво казва или какво би казал всеки един случай Бойко Борисов на своя електорат с една подобна среща с хора, които нееднократно са декларирали, че те искат да го изолират от властта и всъщност са създадени с едничката цел да махнат Бойко Борисов от властта в България, при все че те си позволиха лукса и екзотиката да управляват с него в рамките на предишното редовно правителство,“ каза той и добави, че изводът който се налага, е, че ако Борисов отстъпи, това за него ще бъде безспорно неприемливо и е много малко вероятно да се случи, а ако ПП-ДБ отстъпят, те ще се разпаднат.
Коалицията между ПП и ДБ рано или късно ще се разпадне, тъй като само по себе си тя е създадена изкуствено, като според доц. Димитров по много странен начин са били обединени две доста различни сами по себе си политически платформи. "Коалицията беше много удобна за ПП от гледна точка на това, че са нямаха свои постоянни и местни структури и твърд електорат, на който да разчитат. От друга страна беше удобна на ДБ, защото те трябваше по някакъв начин да се легитимират и като формация, която може да съществува не само на жълтите павета. Времето на това удобство обаче като че ли върви към края си и очевидно има доста зони, в които нещата се разминават,“ обясни той и допълни, че за него е странно обяснението за поведение на ДБ, свързано с разминаването в гласуването във връзка с избора на председател на парламента.
Поведението на БСП им дава шанс да се позиционира по някакъв начин в парламента, особено предвиди сътресенията, които преживяха, и сътресенията, които тепърва предстоят, като една подобна стратегия я поставя на картата в полето на разумните политически играчи, посочи още той и обясни, че е скептичен относно крайният резултат на усилията им да направят някакъв вид обединение с другите малки играчи.
"Ясно е, че веднъж избран парламентът, той трябва да си избере председател, за да може той да го разпусне в последствие чисто за да се спази процедурата, за да не изпаднем в конституционна криза. Но наистина ако това ще ни е парламентът, кому е нужно той да излъчва мнозинства на първо място? И второ, ние очевидно последните 4 години виждаме, че България постига по-малки или по-големи успехи като държава и със служебни правителства, независимо кой ги е сформирал, дали е президентът или са били по Домова книга, но нещата си вървят. И това че парламентът вече пореден ден отлага за първото си заседание, че те вече втора седмица не могат да се изберат председател, допълнително затвърждава убеждението, че това е абсолютно ненужен, но и безполезен държавен орган,“ обясни Николай Димитров и добави, че това е много опасно и ще даде отражение в мотивацията на избирателите да гласуват на следващите избори.
"Надяваме се всички в следващите 5 дни да се намерят някакви начини да се постигне споразумение, поне да се излъчи някой, който дa e било, да пусне кораба във вода, за да го изчакаме да потъне,“ обобщи социалният психолог доц. Николай Димитров.