Доц. Ангел Кунчев: Задължително носете шапка, блуза с дълъг ръкав и дълъг панталон, за да се предпазите от тези паразити!

©
"Важно е носенето на облекло, достатъчно покриващо кожата ни, така че да не може да се впие директно кърлежа. Това значи дълги ръкави, дълги панталони, шапки и така нататък, което сега е възможно, но след един месец надали ще е много приятно при повишаване на температурите. И най-вече преглед на тялото, обикновено това става в банята, когато отиваме да се къпем и намираме някъде по най-нежните части, по сгъвките, там, където кожата е най-тънка, най-обичат да се впиват кърлежи, защото им е най-лесно и най-бързо да смучат кръв", отбеляза доц. Кунчев.
Според думите му голяма част от мерките трябва да са насочени към домашните любимци.
"По-скоро при кърлежите са насочени мерките към домашните любимци, защото най-често се случва, аз самия миналата седмица се разхождах из страната, не в населено място с куче и намерихме 2-3 при завръщането.Така че те са преносители, те докарват кърлежите толкова близо до човека. И разбира са райони, в които характерно за кърлежите е растителност, храсталаци, висока тревна растителност и там, където има много селскостопанския животни, защото те са им основната цел. Те от там най-много смучат кръв - крави, овце, кози и т.н. Това са местата, където и концентрацията е най-голяма", заяви той.
Навременната и ефективна обработка срещу кърлежите в населени места дава своите резултати, но наличието на голям брой безстопанствени кучета задълбочава проблемът.
"Те са, ние ги наричаме "таксита", те са връзката между дивия свят и условията в града. Те пренасат в повечето случаи кърлежите от по-далечни места в центъра на градовете, в парковете и докато техният броя е много голям, борбата няма да е много ефективна. Разбира се, сега ако говорим за отделния човек, тук има доста много способи, които могат да помогнат. Като започнем от препарати, с които може да обработим самото куче, когато го извеждаме, те са и като хапчета, и като капки, които се капят и отблъскват кърлежите", каза той.
Кърлежите могат да бъдат носители на опасните лаймска болест и марсилска треска.
"Лаймската болест обхваща по-голяма част от територията и в последните години е наистина в ренесанс.Марсилска треска има, но тя е по-съсредоточена по долината на Марица, на Струма, по Южното Черноморие и по-рядко се среща в останалите райони. Лаймската бурлиоза е лечимо заболяване, особено навреме хваната, дори с обикновен антибиотик се потиска развитието, но малко трудно се хваща, малко нехарактерни са белезите. А когато говорим пък за невро бурлиоза, това са нервните усложнения на лаймската болест, които са най-неприятни, много късни, понякога 5-6 години след ухапването, но пък вече е трудно подаща се на лечение. Затова има страни, които са приели, то до голяма степен и при нас така, начин на действие, ако намериш кърлеж, ако имаш ухапване доказано, директно включваш, без изследване, без доказване, включваш антибиотик, предписан от лекар, така че да намалим този риск. Аз не мисля, че при всяко ухапване това е 100% необходимо, защото първо невсички кърлежи са заразени. Стари изследвания, по-стари, показват, че в някои райони заразността достига до 10-15-20%, но в никакъв случай не повече, обикновено дори е по-ниска, така че не трябва да изпадваме и в паника, това, че сме намерили по себе си или по детето кърлеж, ако той се свали навреме, тук е ключовото времето за сваляне", заяви доцент д-р Ангел Кунчев.