Тези гледки не се забравят. Хубаво да сме съпричастни, защото на всеки може да се случи. Когато разбрах за сегашното земетресение неволно или волно се върнах назад в спомените си за тогава, и беше, спомних си много неща отново, в някаква степен го преживях отново. Това каза в дневния блок "Добър ден, Българи" на "Фокус" доброволецът в Турция при земетресението през 1999 година. Епицентърът тогава е в Измитския залив в северозападната част на страната. Земетресението е с магнитуд 7,5 по скалата на Рихтер.

"Бяхме с един спасителен отряд от Софийския университет, в който членовете в него и тогава, и сега, обичат планината, и всъщност трябваше да заминем за Турция, в турските планини по покана на Анкарския технически университет. Обсъждахме дали да пътуваме сряда или четвъртък, и във вторник тогава, не помня датата, стана земетресението. По обяд нашите партньори ни се обадиха, че не могат да ни приемат, и че те заминават като спасители. И ние попитахме можем ли и ние да заминем. След необходимите формалности, които там се извършиха, заминахме 2 коли от нашата група", разказа Тодоров.

По думите му в координационен център, в който те са се представили, са ги насочвали какво да работят.

"Около една седмица бяхме там. Не сме навлизали в развалините специално. Българската "Гражданска защита“ с тежка техника сваля жилищен блок. После турските спасители опитваха какво има на етажа – ако има тела, ги прибираха, също така вероятно описваха ценности, ако има, къде, в кой апартамент какво е намерено. След това почистваха тези отломки от етажа, и българската "Гражданска защита" отново махаше следващата плоча, и така докато почисти целия блок. Имаше много вторични трусове, някои по-силни, някои по-слаби. Непрекъснато внимавахме къде се намираме", допълни Тодоров.