Добри новини за хората, които бавят плащанията си по кредитите
© Фокус
В плана трябва да са е посочен срокът за подаване на жалба или възражение, наименование и адрес на компетентния орган, до който потребителят може да подаде жалба.
Когато кредитор установи, че потребител има затруднения при погасяване на кредита, той трябва да се свърже с клиента, поръчителя и солидарния длъжник и да установи характера на затрудненията, пише още в промените, съобщава Pariteni.bg. Кредиторът трябва да им предостави информация за просрочените или частично погасени плащания, размера на обезщетението за забавата и последиците за потребителя при просрочие на вноските.
Преди да пристъпят към принудително изпълнение в разумен срок, като вземат предвид конкретните обстоятелства, довели до затруднения, кредиторите трябва да приложат мерки за преструктуриране.
С предложените законодателни изменения се създават задължения за кредиторите да разполагат с подходящи политики и процедури, така че да полагат усилия да прилагат, когато е целесъобразно, мерки за преструктуриране в разумни граници, преди да открият процедура по реализиране на обезпечението. При избора на конкретни мерки за преструктуриране кредиторите следва да вземат предвид индивидуалните обстоятелства на потребителя, неговите интереси и права и възможността му да погаси кредита, включително когато договорът за кредит е обезпечен с жилищен недвижим имот, който е основното жилище на потребителя.
Мерките за преструктуриране могат да съдържат определени отстъпки за потребителя като например пълно или частично рефинансиране на договор за кредит или промяна на съществуващите в него условия, включително, наред с другото, удължаване на срока му, промяна на вида на договора за кредит, отсрочване на плащането на цялата погасителна вноска или на част от нея за определен период, промяна на лихвения процент, предложение за гратисен период, частични плащания, конвертиране на валутата, частично опрощаване и консолидиране на дълга.
Предложените в законопроекта мерки са насочени към преодоляване на проблемите с високите равнища на необслужвани кредити посредством развитие на стабилен вторичен пазар, позволяващ усвояване на излишъка от необслужвани кредити от кредитните институции, създаване на по-добри условия за трансграничното прехвърляне на необслужвани вземания по кредити, както и осигуряване на високи нива на защита на интересите на кредитополучателите.
Предвиден е лицензионен режим за извършването на дейността по обслужване на вземания по необслужвани банкови кредити. Със законопроекта са въведени в националното законодателство минималните общоевропейски стандарти и изисквания към дейността, гарантиращи ефективното управление от страна на купувачите, които нямат експертиза и опит в обслужването на кредити или не са запознати с националните специфики на съответния местен пазар.
По този начин широк кръг международни компании за управление на активи, инвестиционни фондове и други ще могат да навлязат на българския пазар на необслужвани кредити и да допринесат значително за намаляване на рисковете от натрупване на голям брой необслужвани кредити в балансите на банките, при наличието на установени предпазни механизми за гарантиране защита на правата на кредитополучателите.