Собственици на овощни насаждения, чиито площи силно пострадаха от студовете през март тази година се договориха с Министерството на земеделието да получат помощи възможно най-скоро - след около месец. Земеделските производители се съгласиха с министър Кирил Вътев, че е необходимо технологично време за обработка на документите и едва след това парите да постъпят по сметките им.

В Сливенско измръзналите градини са близо 16 000 декара. Сред тях са и овошките на Силвия и Христо от село Чокоба. Те отглеждат 47 декара праскови, като тази пролет всички са измръзнали, но грижите за градината продължават.

"Ние си ги гледаме самички, тъй като да си вземем хора, за да вземеш работник, това са големи разходи. Пръсканията са страшно много. Препаратите се качиха много. Парите вече свършиха и имаме дългове, които трябва да връщаме. За дизела, който се купува за обработката, тракторите, които влизат постоянно и няма как! Ако не обработим земята тази година и дърветата те просто няма да дадат за догодина. Така че ние догодина, какво ще берем?", заяви пред БНТ Силвия Иванова.

Силвия и Христо са доволни от днешното споразумение в земеделското министерство и се надяват скоро помощта да дойде.

"Очакваме поне 80 процента да ни помогне, защото ние вече сме на загуба. Ако не ни помогнат ние догодина изобщо няма да можем да откъснем нищо", каза още Силвия.

От Министерство на земеделието заявиха, че парите за помощ на стопаните с измръзнали площи са осигурени. Тази година обаче е първата, в която земеделските производители участват в нови Еко схеми. Затова трябва да приключи процесът на очертаване на парцелите и едва след това да се издадат нужните протоколи и документи.

"Ние разбираме, че има нужда от технологично време, за да ни изплатят парите. Но нашият призив е колкото се може по-скоро да се изплати тази помощ, да не се изчаква приключването на стопанската или календарната година и да влезем в следващата стопанска година. Защото за нас вече ще бъде късно тогава", заяви Синан Вейсал от Браншова камара плодове и зеленчуци.