Днес в столицата се проведе дискусия на тема " Асоциациите по ВиК - предизвикателства и решения"
© Pixabay.com
На събитието присъстваха г-жа Деляна Иванова - Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството, г-жа Иванка Виденова - Директор Дирекция "Водоснабдяване и канализация“ към МРРБ, д-р Ивайло Касчиев - Директор Дирекция "ВиК“ в КЕВР, областни управители, служители във ВиК оператори и Асоциации по ВиК и др.
Срещата беше открита от д-р Владимир Йолов, в качеството му на председател на Асоциация по ВиК Шумен, като призова усилията на всички да бъдат насочени в полза на потребителите, защото водата е ресурс, до който всеки следва да има непрекъснат достъп.
Той припомни, че е безспорна необходимостта от задълбочена дискусия за мястото и ролята на Асоциациите по ВиК като част от развитието на водния сектор. Направленията, които бяха откроени като проблемни са: Контролни функции на асоциациите, МРРБ и Асоциации по ВиК; Управление на активи и липса на единен регистър; Комуникация с общинските съвети, членове на Асоциацията; Единна цена на услугата; Координация с "Напоителни системи“ ЕАД и Разглеждане на ВиК отрасъла като стратегически.
Експерти от МРРБ и служители от Асоциациите по ВиК представиха проблемите на национално и местно ниво, свързани с необходимостта от законодателни промени, остарялата инфраструктура, загубите по водопреносната мрежа, качеството на услугата и неотложната нужда от инвестиции.
Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деляна Иванова отбеляза, че в базата данни на МРРБ са подадени искания от общински и областни администрации за приоритетни 905 обекта на стойност над 1,4 млрд. лв., а отрасъл ВиК е един от най-тежките, изключително важен както за живота и здравето на хората, така и за развитието на населените места.
Проф. Спартак Керемедчиев от БАН, представи анализ на печелившите и губещи ВиК дружества в страната, както и задълбочен експертен анализ, относно тенденциите водещи до влошаване на състоянието на ВиК сектора в РБългария.
Общият извод от тези първи разговори беше, че е необходимо да се разработи работеща Национална стратегия за ВиК отрасъла в съответствие с европейските изисквания и стандарти и да се актуализира действащата законова и норматива база, така че ВиК операторите и Асоциациите по ВиК да работят по-ефективно в полза на обществото.
В тази връзка се очаква сформиране на експертна работна група към Министър Председателя на РБългария, съвместно с БАН, която да започне приоритетно да решава проблемите в сектор ВиК.