"От началото на годината е предотвратено влизането в страната на 165 000 нелегални мигранти. В момента има спад, ситуацията е овладяна, но това не е константа. Тези данни изнесе директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов, по време на кръгла маса "Дискусия по актуалните проблеми на сигурността и ефектите от войната" в Центъра за изследване на екстремизма и тероризма в сградата на Военна академия "Г. С. Раковски".

Мигрантският натискт е рекорден, но към момента овладян, увери той. 

"От началото на годината предотвратеното влизане в страната ни са само 165 хиляди души, за миналата година са около 130 000, което към момента е 20-30 % повече, но през лятото бяха около 54%. Сега има спад, септември и октомври са такива месеци, едната част от мигрантския поток се спира на границата, друга част опитва да преминава", каза директорът на ГДГП. 

"В момента работим изключително добре и от двете страни на границата с Турция. Те провеждат същата операция както и ние. Координираме, говорим, спорим, провеждаме тежки разговори. Понякога не сме съгласни едни с други, но работим съвместно и голяма част от тези мигранти не достигат до нашата граница", добави Златанов. 

"Мигрантският натиск все още е по-висок в сравнение с всички останали години, като говоря за времето, от когато има въпросото измерване. Преди се е измервало по друг начин и за този период никой не може да каже с точност. В момента има спад на мигрантския натиск и овладяване на ситуацията по-добро, откогато и да е било, но това не е константа, по всяко време е възможно това да се промени", предупреди той. 

По отношение на темата с мигрантите, които живеят от години в столицата, както и в по-малки български градове пред "Фокус" Антон Златанов заяви: 

"Ние искаме да живеем през 2023 г. в стерилна среда и то само нашия си етнос, нашата си националност, но това не зависи от нас. Крайно време е да се убедим, че това е невъзможно и то е по независещи от службите и управлението причини. Това е процес на глобализация и всичките тези хора, които виждате в София - около Халите, на Лъвов мост - живеят съвсем законно там. Имат съответния документ, работят вече по магазини и другаде, и естествено между тях има и такива, които евентуално носят потенциална опасност, с тях работят службите и не бива да се подценява. Ситуацията нито трябва да се подценява, нито трябва да се обобщава", категоричен бе директорът на ГДГП. 

"Глобално погледнато обстановката при нас е добре, не подценявате българските служби, работим много добре, достатъчно добре сме информирани, точно и толкова добре, колкото и западните служби. Но колкото и да е добра една западна служба, има още информация, и много рядко се пропуска конкретна информация за терористичен акт. И започваме да даваме примери за това как един конкретен терористичен акт се е провел например във Франция, в Италия и където и да е, че евентуално службите са могли да го предотвратят. Те най-вероятно предотвратяват други 100 такива, но за тях никой не разбира. За тях знаят, само тези, които са от службите и само определени служби. 101-ят гръмва, и тогава разбира цял свят", подчерта Златанов.

В кръглата маса освен гл.комисар Антон Златанов участие взеха зам.-министърът на вътрешните работи Ивелина Дундакова, гл. секретар на МВР гл.комисар Живко Коцев, началникът на Военна академия "Г. С. Раковски" генерал-майор Тодор Дочев, организаторите от ръководството на Центъра на изследване на екстремизма и тероризма в лицето на полк. доц. д-р Петър Маринов, зам.-ръководителят д-р Лъчезар Милушев и още проф. Владимир Чуков, ръководството на "Сдружение и превенция на радикализаицията и тероризма". Онлайн от Израел и САЩ се включиха световноизвестните експерти по контратероризъм Ури Бен Яков и Браян Дженкинс. 

След края на дискусията бяха представени последните дне книги на издадетлстно "Изток-Запад" и Центъра за изследване на ектремизма и тероризма "Теоритични основи на тероризма и антитеротизма" и Сигурност и защита на обекти с масово пребиваване на хора".