Директор в НСИ: Не виждам логика да използваме избирателни списъци от 2021 г. при наличие на актуален регистър на населението

© БНТ
Магдалена Костова обясни, че преброяването се прави веднъж на 10 години, като последното беше 2021 година. По думите й основният проблем, да не може НСИ да предостави тези данни за избирателните списъци, е чисто юридически.
"Законът за преброяването ясно казва, че събраните по време на преброяването индивидуални данни могат да бъдат използвани само за статистически цели и нищо друго. Така че ние не можем да предоставим тези данни. От друга страна, преброяването беше към през 2021 доста време мина, има известна разлика в методологията на преброяването и базата, от която се правят избирателните списъци. Ние броим хората според тяхното обичайно местопребивание, което се различава доста от регистриранията постоянен и настоящ адрес", каза директорът на Дирекция "Демографска и социална статистика“ в НСИ Магдалена Костова.
Дори да имахме възможност да предоставим тези данни трябва да се махнат от тях починалите лица, да се добавят придобилите българско гражданство , да се махнат тези, които са под запрещение и всички неща, които касаят избирателните списъци трябва да се направят, в което аз лично не виждам логика да се връщаме толкова назад във времето, да ползваме списък, който е съставен във времето. При положение, че имаме толкова добър регистър на населението, който в момента се използва", каза Магдалена Костова.
От думите й стана ясно, че разликата между данните на НСИ и ГРАО е близо 1 милион души.
Според Магдалена Костова е добра идеята за електронен избирателен списък.