"Израелските официални представители и представителите на армията признаха това, което ние знаехме още от началните часове на 19 март“. Това коментира в "Тази сутрин“ Мирослав Зафиров, дипломат, политически съветник на мисията на ООН в Израел. Той отново изрази съболезнования към близките на загиналия тогава в Газа Марин Маринов.

"Последствията ще зависят от решението за стъпките, които ще бъдат предприети от българското правителство. Реакцията на българските власти беше изключително адекватна и търпелива. Има желание да се хвърлим в басейн от емоции, само че както видяхме опитът да се използва тази трагедия за политически цели, доведе до това някои хора – ако имат останало някакво чувство за срам, да се чувстват неудобно“, коментира Мирослав Зафиров.

"Стъпките, които ще бъдат предприети, според мен ще бъдат конкретни. Според мен няма нужда от допълнително разследване. Две разследвания бяха направени – и едно вътрешно наше разследване, и едно разследване на армията. Ясно е за какво става дума. Твърде неприятният край на инцидента, който се случи сутринта на 19 март, е очевиден. И се знае кой какво е направил“, отбеляза той.

Мирослав Зафиров потвърди, че сградите, които се ползват от ООН, са обозначени. Той заяви, че не допуска преднамереност, но допуска, че става дума за "едно недоглеждане“, което коства животи.

"Допускам, че ако конфликтът продължи с този интензитет, то вероятно няма да е и последното“, коментира политическият съветник на мисията на ООН в Израел.

"Загинаха няколко международни служители, последният загинал е Марин Маринов. Но буквално вчера ние загубихме още един от нашите служители от палестинските ни колеги – при обстрел. Това не е нещо, което не се случва“, посочи Зафиров пред bTV.

"Конфликтът е най-добре отразеният конфликт на живо. Ако някой след години каже, че не е знаел какво се случва, според мен ще излъже, или е живял на пустинен остров и няма интернет. Ситуацията е ужасяваща. За разлика от много други конфликти, има 2 милиона население, което зависи от хуманитарната помощ. Когато нищо не влиза в Газа вече 8 седмици – все още може да се намери нещо благодарение на камионите, които влизаха по-рано, но то в никакъв случай не е в доволен излишък“, посочи още той и допълни, че вече има кланове на местно ниво.

Според него проблемът не е във войната, а в това, което ще последва с новото споразумение - някой трябва да отговори на въпроса кой контролира Ивицата и кой ще носи отговорност за тази територия и за тези 2 млн. души.

"Въпросът е за бъдещето - големият проблем, който касае нас като европейци. Помислете си какво се случи в Либия - какво ще се с 2 млн. души, които живеят на 90% необитаема територия вече, които имат начин да стигнат до обещаните земи на Европа - само като преплуват едно море", коментира Мирослав Зафиров.