Интерактивните дигитални наративи дават възможност да се представят на аудиторията всички гледни точки по даден въпрос, не само една, която да бъде доминираща. Това е осбено важно при обговаряне на сложни процеси като глобалното затопляне. Това каза в предаването "Денят на фокус" по Радио "Фокус" Димитър Узунов, сценарист и режисьор, лектор на събитието "Среща на Европейската мрежа за интерактивни дигитални наративи“. То се првежда за първи път в София между 13 и 15 септември.

Събитието ще представя разкази/истории в дигитална форма. Интерактивността му е обусловена от факта, че зрителят може да взаимодейства с историята. Целта е да си засили ролята на публиката, която може да моделира разказа.

Включва се игрови елемент, който ангажира вниманието. "Сценичните изкуства могат чудесно да се съчетаят с науката и дигиталните наративи са пресечната им точка. Видеоигрите, продукциите на базата на виртуална реалност, приложенията за телефон са част от дигиталните наратови“, даде примери Узунов.

Интерактивните дигитални наративи са поглед към бъдещето. Те ще бъдат част от театъра, науката. Медицината на бъдещето например ще бъде подпомогната от тях, смята Узунов. Аудиторията става все по-деен участник в развитието на историята, която й се разказва – интерактивните дигитални наративи могат да позволят на зрителя да избере какъв да бъде краят на историята, например, помясни Узунов.

Дизайнерите са в основата на интерактивните дигитални наративи, защото те им придават форма, удобна и приятна за потребителя. "Разказвачът обикновено представя истината по един начин, без участието на аудиторията – такъв е например наративът за войната в Украйна. Когато обаче на публиката се даде глас, истината може да се окаже друга. Механизъм за даване на глас е интерактивният дигитален наратив. Изкуственият интелект може да разпознава фалшиви новини и е пример за такъв наратив“, каза още Узунов.