Димитър Маринов: Няма да има недостиг на лекарства, ако хората не се презапасяват и не се крият медикаментите по складовете
![Димитър Маринов: Няма да има недостиг на лекарства, ако хората не се презапасяват и не се крият медикаментите по складовете](https://i.id24.bg/i/2439362.webp)
© Bulgaria ON AIR
"Когато тръгне някоя вълна, има по-голяма търсене. По всяко време има недостиг на определени лекарствени продукти. За много от продуктите има алтернативи - същото лекарство, но на друга фирма. Лекарят трябва да изписва по съставка и в аптеката да предложат на пациента 1-2-3 варианта с еднакво съдържание", коментира председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов.
Има и медикаменти без алтернатива, но, по думите му, до недостиг няма да се стига, ако хората не се презапасяват и ако лекарствата не се крият.
"Отива пациент в аптека с рецепта и го няма лекарството. От там ще го поръчат, ако го има в склада и ако складът му го покаже. В момента има възможност складът да не го покаже. Една външна система - СЕСПА, когато е интегрирана с НЗИС, тогава фармацевтът казва "няма го, но може да се поръча". Хубавото на тази система е, че няма как да бъдат скрити тези лекарствени продукти. Сега търговецът може за едни аптеки да ги показва, за други - не", каза Маринов.
Той даде 4 важни насоки, за да бъде подобрен пазарът на лекарства:
Лекарственият продукт трябва да е регистриран в страната
Някой да внесе лекарствата, защото позитивният лекарствен списък е пълен с продукти, които никога не са внасяни.
Лекарственият продукт да е на достъпна цена или да бъде достатъчно добре реимбурсиран.
Лекарственият продукт да бъде отпуснат в аптека от квалифициран магистър фармацевт.
В ефира на Bulgaria ON AIR Димитър Маринов подчерта, че лекарството без рецепта може да е опасно, защото "дозата прави лечението".
Димитър Маринов изтъкна, че все повече хора се лекуват по съвети от интернет, социални мрежи и "един приятел каза".
"В аптеката, ако тръгнете да купувате лекарство, фармацевтът ще ви спре, това няма да го направи вендинг автоматът. Ще се лекуват хората с това, което са видели в TikTok, по рекламите. Възрастните хора ще видят едни копчета и какво ще си вземат...", на мнение е гостът.
Той уточни, че в момента има методика, която работи от 2 години и на много места са отворени аптеки.
Във връзка с TikTok предизвикателството, което все повече деца практикуват - прием на болкоуспокояващо, Димитър Маринов заяви, че въпросният медикамент е причината за всяка десета чернодробна недостатъчност в САЩ.