Димитър Манолов: Някои служители в държавната администрация получават по-големи заплати от министрите
©
"Не става дума само индустрията да запази компенсациите си за ток. Когато говорим за небитови потребители – става дума и за болници, училища, детски градини, храмове, общини, музеи и театри", коментира той исканията на бизнеса и синдикатите за компенсации за скъпия ток.
На въпрос не трябва ли да се направи разграничение – училища и държавни и социални структури да получат облекчения, а другите да плащат според това, което спечелят, защото според критици това, което прави бизнесът, е "извиване на ръце", той отговори: "Тази гледна точка има своята логика. Но законът не е направил това разделение. Законът е казал – битови и небитови потребители. Затова сме в тази парадоксална ситуация с работодателите да сме заедно по тази тема. Освен това имаме пряк интерес работодателите да не страдат, защото това ще се отрази на заетостта и възнагражденията на работещите".
По думите му са били проведени поредица от срещи с практически всички политически сили, за да се постигне консенсусно решение. "И мнението на тези, за които се говори, че ще направят правителство - беше в посока на това, че са склонни да реагират позитивно на това, за което говорихме с тях. Така че - твърде е възможно да ни се размине този протест. И тук е хубаво да си кажем, че на нас героизмът на протеста не е най-любимото ни нещо, защото организирането и провеждането на протест не е никак проста работа", категоричен е той.
"Преговорите за правителството са си преговори за кабинет. Но по темата за компенсациите за тока засега е заявен консенсус между всички партии, които са в Народното събрание. Ако нещата се развият по нормален ред, би следвало до края на следваща седмица нещата да са приключени. Другият въпрос е в рамките на тези три месеца - дали ще може да се стигне до направата на бюджет. Нека припомним, че всъщност са три бюджета - Държавният бюджет, Законът на здравната каса и Закона за държавното обществено осигуряване", обясни Манолов в ефира на NOVA .
Той подчерта, че синдикатите ще настояват в бюджета да бъдат включени "неща, за които винаги сме говорили". "Да се обърне внимание на доходите на тези хора, които разчитат на плащане от бюджета. Като в никакъв случай не говорим единствено и само за работещите в администрацията. Говорим за работещите в здравеопазването, в сектор "Сигурност". И ще имаме тежки разговори по тази тема. От "Подкрепа" сме започнали една кампания за заплащането в държавната администрация. И в дейности, в които работят държавни служители - защото това не е само държавната администрация. Там да бъде изцяло променена схемата, по която се изчислява заплащането".
И допълни: "Ние не говорим непременно за увеличаване на средствата за заплащане. Ние говорим за механизма, по който те се разпределят между работещите. Това е много важно. Защото по сега действащият механизъм - той единствено натрупва увеличаване на неравенствата в заплащането. В администрацията има 10% от работещите, които получават по-големи възнаграждения от ръководителите на администрацията. Има и някои, които получават по-високи възнаграждения от министрите, които отговарят за съответните администрации. Това според нас е ненормално. Тоест на 10 процента от служителите заплащането е несъразмерно".