Димитър Христов: Сключването на сделка с имот "на зелено" крие много рискове
© Личен архив
Той обясни, че пандемията и войната в Украйна са нарушили веригите на доставки и са довели до поскъпване на цените на суровините. Земетресението в Турция допълнително е повишило цените на материалите и на труда, тъй като една част от строителните работници идват от там. "Това, което в момента вълнува строителните предприемачи, е какво ще се случи с лихвените проценти“, допълни Димитър Христов.
Голяма част от строителните предприемачи са отложили старта на проектите си. Друга част от тях са продали целите си проекти на по-опитни инвеститори и строители. "Един от основните проблеми в този сектор е, че поради много причини един проект от момента на покупка на парцела до старта на строителството отнема изключително много време, доста събития трябва да се случат и една част от тях продадоха проектите си на инвеститори, които искат да започнат да строят сега и не се притесняват от обстоятелствата. Някои от строителните предприемачи пазаруваха материали и ги държаха на склад, за да се справят с инфлацията. Други дотираха своите сделки с други техни бизнес проекти и проекти, които в момента изпълняват. Част от тях прехвърлиха печалбата си за следващи фази на проекта“, обясни Христов.
По думите му при сключването на сделка с имот на зелено има много рискове, които трябва да се опитаме да минимизираме в нашите договори. Затова е важно да се обърнем към опитни консултанти и юристи, за да бъдем спокойни, че сме направили всичко, за да минимизираме тези рискове. "Трябва да си подсигурим, че строителят наистина ще изпълни обекта по начина, който е указан в самото начало, защото почти всички инвеститори продават мечти, че ще построят най-красивия обект с най-съвременните технологии и материали, а всъщност в края на проекта, заради покачващата се инфлация, една част от тях правят компромиси с това качество и залагат по-ниски материали“, посочи Димитър Христов.
Процесът на строителство може да бъде забавен заради непредвидени обстоятелства и да не получим имота си в сроковете, които сме очаквали, предупреди експертът. Все повече хората се опасяват и от индексация на цената на имота в процеса на завършване на обекта.
Във всяко договорно отношение с една страна трябва да има предвидени неустойки в случай, че една от страните не изпълни клаузите, подчерта Димитър Христов. "Затова е изключително важно да познаваме добре договора, който сме подписали, и той да бъде изготвен от юрист. Ползването на адвокат не гарантира, че другата страна едностранно няма да промени нещо, но това може да минимизира рисковете така, че да имаме добре издържан договор, и в случай, че тръгнем да си търсим правата по съдебен ред, този договор да защити интереса ни“, обясни експертът.