Димитър Ганев: Коалиция между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ИТН и БСП ще бъде изключително трудна
©
Той добави, че са два вариантите: "Мнозинството, което днес Борисов начерта като евентуално възможно за съставянето на кабинет между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ИТН и БСП да постигнат консенсус за председател на Народното събрание. Този вариант е по-малко вероятен. И вариант две, Народното събрание да се спре на временно решение за председател, до момента, в който не се образува мнозинство".
Според него не е коректно да се ангажира с прогноза за стабилността на коалиция, която още не се е родила. Но зададе въпросът има ли въобще алтернативно мнозинство в 51-ото НС, отвъд това, което днес бе очертано от Борисов. “Алтернативно мнозинство на това няма по принцип от произвеждането на изборния резултат. Тази конфигурация е единствено възможна, но тя може и да не бъде реализирана. Алтернатива на тази конфигурация са предсрочни парламентарни избори през март вероятно, ако следваме конституционните срокове. Коалицията ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ИТН и БСП ще бъде изключително трудна, поради отношенията между ГЕРБ и ПП-ДБ. Те са основни конкурентни партии. А ПП-ДБ изгражда образа си и политиките си на базата на отрицанието на ГЕРБ. Няма да бъде лесно, и оттам нататък започваме разговорите за допълнителна подкрепа от ИТН и от БСП. Този разговор може би ще бъде по-лесен, тъй като първоначалните позиции на ИТН и БСП бяха конструктивни в тази връзка", подчерта политологът.
Попитан дали лидерът на ГЕРБ, който каза, че “добро ДПС няма" направи опит да се разграничи от ДПС днес, Ганев отговори: "Това е стъпка в посока, че мнозинство с “ДПС - Ново начало" не е възможно. ГЕРБ и “ДПС-Ново начало" заедно имат 99 народни представители и вече им трябва подкрепата на още един играч, кой е той? Всички представители в НС изразиха ясна позиция, че няма да участват в такова мнозинство. Борисов начерта един вариант за кабинет, но въпросът беше преди днес имаше ли друг вариант? ИТН имаха много ясна позиция преди и след кампанията, че не биха приели мнозинство с “ДПС - Ново начало". Не е имало възможност за няколко алтернативи от които Борисов да избира", отбеляза Димитър Ганев.
В първото заседание не беше прочетена декларация от “ДПС - Ново начало", народните представители от групата напуснаха залата, и излязоха на протеста. "Пеевски показа демонстрация на сила и опит за отговор към нападките спрямо него в последните няколко седмици. Това не е традиционното лице на г-н Пеевски, той много отдавна не е говорил пред протест, и постепенно започва да заявява нова по-активна роля в ДПС. Тепърва ще виждаме резултатът от тези неща, не знаем в каква посока ще бъдат", изтъкна Димитър Ганев.
“Важно е да видим дали недоволството, което наблюдавахме днес в триъгълника на властта има потенциал за по-високо социално напрежение. Според мен има такъв потенциал, не само това, а и случките около Народния театър през последните няколко дни говорят в тази посока. Все по-голяма поляризация имаме и политическата криза поражда по-голямо социално напрежение. Дори и да има по-малки протести в сряда, това не означава, че социалното напрежение ще стихне. Смятам, че градусът на напрежение се покачва. Едно събитие може да бъде искрата, която да запали много по-мощно социално напрежение, едно изказване, едно назначение, може да изкара на улицата в пъти повече хора. Има потенциал за социално напрежение, което да се излее на улицата," заключи Димитър Ганев.