Димитрина Петрова, БОЛД: Терорът на съдебната психиатрия в Русия се възражда
©
"Възраждат се форми на преследване, които смятахме, че са останали в комунизма – например съдебната психиатрия. Руските дисиденти обявяваха за луди, има песни на Висоцки по този повод. Тази тенденция се завръща в Русия“, алармираха от БОЛД.
Не трябва да забраняваме пропагандната реч, а само онази, която призовава към насилие, категорична е Петрова. "Когато ограничаваме словото, идващо от Русия, ограничаваме дезинформацията или пропагандата? Не е добре пропагандата да бъде ограничавана, освен ако не става дума за пропаганда за война. Международния пакт за гражданските и
политическите права забранява призоваването към насилие. Това е незаконна реч. Ако вземе за пример Митрофанова, ако тя пропагандира война в този смисъл, словото й би било редно. Ако тя изобщо говори по-широко пропагандно, то не би трябвало да й забраняваме това. Докъде ще стигнем, ако забраняваме всичко, което ни се струва пропагандно?“, попита Питрова.
Сложен е въпросът доколко можем да осъдим руския народ за случващото се в Украйна, смята Петрова. "Подкрепата за Путин продължава да бъде висока – според социолозите от център LEVADA, тя е над 60%. Има и друга Русия, така че няма "руски народ“. БОЛД издава бюлетин, наречен "Другата Русия“, в който се превеждат от руски материали, показващи съпротивата на руснаци срещу войната в Украйна“, поясни Петрова.
"Поразяващо е, че момче на 17 г се опитва да взриви наборни центрове. Осъждат го,в лиза в затвора. Човек от село си боядисал покрива в цветовете на украинското знаме и написал на колата си лозунг против войната, задържан е и това е друга интересна история. Това е съпротивата срещу Кремъл, руснаците не са овце“, разказа още за антивоенните настроение в Русия Петрова.
"Западът изобщо не разбира Русия, ние в България я осъзнаваме малко по-добре, но сме се отделили от нея преди 30 г. и вече се отдалечаваме. Има опозиция срещу Путин, но доколко тя е истинска, е сложно да се каже“, поясни Петрова.
Има и нелегална опозиция, смята Петрова. "В началото на войната имаше масови протести и хората не се криеха. Постепенно поради силна репресия антивоенното движение се пулверизира – натика се под земята, но руснаците се опитват да се организират. Жените например действат по женска линия – с протести на майки и съпруги на мъжете, изпратени във войната. Те се опитват да предотвратят получаването на повиквателни“, даде още подробности по темата Петрова.