Диляна Тодорова, финансист: Федералният резерв ще спре да вдига лихвите, но е твърде рано за Европа
© Фокус
"Основната новина, която вчера покачи пазарите, беше таванът на дълга на САЩ. Това подейства успокояващо и инвеститорите официално почувстваха някакво облекчение.
Още през есента на 2022 г. се очакваше, че инфлацията ще започне да спада през пролетта и лятото на 2023 г., предвид предприетите мерки. Много инвеститори се опасяваха от рецесия, това беше отразено няколко пъти в цените на акциите. Най-рисковите активи и активите, които традиционно биват наказани при опасения от рецесия, този път го отразиха през последните месеци", коментира Диляна Тодорова.
"Сега вече, с оглед текущата ситуация, започваме да гледаме повече данните, вече има по-голяма сигурност относно лихвите и има предвидимост.", добави още финансистът.
През последните месеци върху Еврозоната влияние оказват търговските отношения между Китай и Европа. Европа търгува с китайски компании и има бизнес активност там. "Имаше един "Бермудски триъгълник“ между САЩ, Китай и ЕС и това също много повлия върху Стария континент", каза Тодорова.
Инвеститорите наблюдават отношенията между Федералния резерв и ЕЦБ и развитието на курса евро-долар. Свиванията в европейските страни са породени от задлъжнялостта на държавите, заедно и поотделно, предвид това, че държавите и в ЕС, и в Еврозоната са като скачени съдове.
Очаква се МВФ да запази линията на вдигане на лихвите. Новината е, че Федералният резерв ще спре да вдига лихвите, но е твърде рано за Европа.
Можете да чуете цялото интервю с Диляна Тодорова в прикачения аудиозапис.