Пъпешът е доста тежък продукт, предупреждават специалисти, затова е добре да похапвате от този иначе вкусен плод в промеждутъците на отделните приеми на храна. Но не и след ядене, нито пък на гладен стомах.

Витамините С, А, Е, РР и В, натрий, калий, магнезий, калций, манган, бор, желязо, кобалт, ванадий, йод, аминокиселините омега 3 и 6, плодови захари - всичко това ще получи организмът ви, ако хапнете малко парче пъпеш, поясняват експерти.

Водещият научен сътрудник по хранене и биотехнологии Алла Погожева не препоръчва да се дава на децата пъпеш заради високия гликемичен индекс.

Многото захар може да предизвика разстройство на червата, колики, подуване на корема. Също така предпазливо и в малки количества – не повече от 100 г на ден могат да консумират пъпеш хора със заболявания на стомашно-чревния тракт и задстомашната жлеза.

Експерти съветват диабетиците да изключат пъпеша от своето меню, пишат от Zdrave.to. "В пъпешите, както и в дините, голямото количество сок съдържа фруктоза, а това достатъчно силно повишава нивото на захар в кръвта. А при обостряне на язвената болест е необходима щадяща диета

През този сезон много продукти следва да изключите от менюто си“, препоръчва диетологът Анжелика Дювал. 

Тя припомня, че пъпешът не се преработва и смила в стомаха, а в червата, затова не трябва да се консумира заедно с друга храна.

Често родителите дават на децата пъпеш след ядене "като сладък десерт", но не бива да го правите. За да може пъпешът да се преработи по-бързо, диетологът съветва един час преди и след като сте консумирали пъпеш, да не ядете никакви други продукти.

И задължително да пиете вода, когато ядете пъпеш, защото голямото количество захар, което се съдържа в него, нанася вреда на зъбния емайл. Експертът съветва хората със захарен диабет да изключат пъпеша от своето меню.