Недействителните гласове не дискредитират вота, но преформатират разпределението на силите. Ако тези гласове бяха действителни, може би на доста места разпределението на мандатите щеше да е доста по-различно. Това каза Диана Ефтимова – председател на УС на Института за развитие на публичната среда, в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

"Институтът прави преглед на данните от всички общински избирателни комисии и установява, че само при гласовете, подадени за общински съвет, има близо 413 000 недействителни гласа, или около 15,5% от общо гласувалите за общински съвети. "Това е изключително висок процент. Реално погледнато, добрите международни стандарти са недействителните гласове да са между 3 до 4%, а тук говорим за разлика, която е пет пъти над стандартите. Реално погледнато на места се оказва, че има повече недействителни гласове, отколкото имат формациите, които са първи“, подчерта Ефтимова.  

Хипотезите за недействителните бюлетини са различни, отбеляза тя. Затова Институтът за развитие на публичната среда и Общественият съвет към ЦИК настояват да бъде направен цялостен представителен анализ на какво се дължат недействителните гласове. "Дали става въпрос за неинформираност на избирателите, защото това е напълно валидна хипотеза. Възможно е да става въпрос и за лоша подготовка на секционните избирателни комисии. Видяхме видеа с начина, по който те броят резултатите – реално погледнато, много рядко се случваше секционна комисия да следва стриктно указанията, които има от ЦИК. Има случаи и на недобронамерени действия“, изброи Диана Ефтимова.  

Недобронамерените действия на секционните избирателни комисии подронват допълнително доверието в изборния процес, особено след скандала с машините, предшестващ вота, отбеляза тя. "Фактът, че си говорим за ниското доверие и за съмнения у гражданите е проблем, защото по този начин виждаме колко недобре организиран е изборният процес у нас от институциите, които са отговорни за това нещо, от секционните избирателни комисия, които са лицето на този процес и които практически подронват доверието“, коментира още Ефтимова. 

"Машинният вот гарантира, че няма да има недействителни гласове и че секционните комисии няма да могат да интерпретират по един или друг начин подадените гласове", смята Диана Ефтимова.