Гледам на министерството и като на предвестник на дигиталната трансформация. Това каза пред редовната Пленарна сесия на Икономическия и социален съвет (ИСС) министърът на електронното управление Александър Йоловски. На сесията бе прието и становище на тема "Дигитална България: политики, мерки и предизвикателства“, съобщиха от Министерството.

По думите на министъра, за България дигитализацията не трябва да значи дигитално неравенство. "Всичко, което трябва да правим в рамките на политическата програма "Цифрово десетилетие“, трябва да води към това да не се роди ново дигитално неравенство“, коментира министър Йоловски. Според него от гледна точка на стратегическото публично управление дигиталната трансформация представлява едва третата парадигма. А след осъществяването ѝ от предоставяните в момента от няколко хиляди услуги ще останат значително по-малко, просто защото останалите са паразитни, като издаване на дубликат, на служебна бележка и др.

Междувременно становището на тема "Дигитална България: политики, мерки и предизвикателства“ бе прието с пълно мнозинство от Съвета.

"Много рядко в българската публична администрация може да се появи подобен акт, който да дефинира както проблемите, така и възможните траектории за решаването им. На мен от години ми липсва един документ, който да се нарича "Политика за електронно управление“, защото докато няма една обща стратегия, който кратко, точно и ясно да очертава някакви желани крайни резултати, тази политика остава аморфна. Така че виждам в току-що приетото становище добра основа за осъществяването на политиката за дигиталната трансформация. Този документ е най-синтезираното и точното описание на актуалната ситуация и политиките на министерството ще се базират на него“, коментира още министър Йоловски.

"Докато продължаваме да имаме аналогово законодателство, което да изисква син печат и прошнурована книга, ние никога няма да имаме електронно управление“, добави още той.

Въпреки това министърът е умерен оптимист, защото "министерството вече е натрупало критична маса знание. Надяваме се все повече да привличаме партньори като вас от страна на гражданското общество, за да ни съветвате, коригирате, критикувате, подпомагате, така че всички ние да бъдем успешни“, обърна се министър Александър Йоловски към ИСС. Министерството ще разчита на диалог и експертност и за другите свързани с неговите политики стратегии, като например проекта за премахването на трудовата книжка, разработвания съвместно със Световната банка анализ за процесите по дигитализация, както и т. нар. "траектории за цифрово развитие“, с които МЕУ ще предложи посоките, по които да поеме българската държава.