Десислава Атанасова пред журналисти, предаде репортер на Агенция "Фокус“.
Време е да покажем наистина мъдрост, разум, държавническо мислене, за да може българският парламент да проработи, допълни Атанасова. "В противен случай влизаме в тежка конституционна криза, която касае не само законодателната дейност на парламента. Защото всички теми, които предстоят пред българските граждани, трябва да получат своите адекватни решения тук. Но има и нещо друго – така преди да са обявени парламентарните групи не може да започне друга конституционна процедура по връчване на мандатите. Т.е. ние трябва да имаме решение за председател днес, трябва да го направим мъдро и осъзнато. В противен случай не може да се обяви нито която й да е парламентарна група за такава. Това блокира и възможността да започне конституционната процедура по връчването на мандати“.
Неслучайно мъдрите държавни мъже, които са гласували за българската Конституция са предопределили, че председателят се избира преди дори формално да са формирани парламентарните групи, обясни Атанасова. "След избора на председател се обявяват парламентарните групи. Именно заради това конституционалистите преди 32 г. са решили изборът на председател да не е залог за бъдещо управленско мнозинство, а да е избор за мъдрост и за единение. Надявам се, че такова единение най-накрая ще постигнем и ще търсим консенсус, зад който да застанем всички 240“.
Не желая в момента да предопределям която й да е кандидатура, повтарям – ние сме готови да не номинираме повече нашия кандидат за председател, ако това ще бъде мечът, който ще развърже този възел, категорична е Атанасова.
Обмисляме повече да не настояваме за председател на парламента от най-голямата политическа сила и да направим и ние крачка назад. Но това всички да го осъзнаят и ако има кандидатура, зад която всички стоим по някакъв принцип, все още не знам какъв, да бъдем 240, които ще застанат зад този кандидат. Това каза депутатът от ГЕРБ-СДС