До 10 април са отворени номинациите за "Рицар на книгата“ и всеки може да номинира своя "рицар“ в съответните категории – за общественик, за библиотека, за учител, за медия. Това каза Десислава Алексиева – председател на Асоциация "Българска книга“, в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Тя призова номинациите да бъдат съпроводени със съответната ар гументация, за да може членовете на журито да изберат най-достойните "Рицари на книгата“. 

Тя разказа, че инициативата води началото си от 2004 г. от Издателство "Сиела“. От 2006 г. издателството предоставя наградата на Асоциация "Българска книга“.  

Алексиева цитира данни от проучване на Асоциацията от миналата година за читателските нагласи, според което 38% от българите не са прочели нито една книга през изминалата година. "За нас притеснително е, че 47% от децата имат проблеми с функционалната грамотност, защото това означава, че няма да имаме бъдещите поколения читатели“, подчерта тя.  

Затова Асоциация "Българска книга“ има Национална програма за насърчаване на четенето и в подкрепа на развитието на литературата и книгата. "Една от инициативите за насърчаване на четенето е "Походът на книгите“, който се провежда традиционно от 2 до 23 април – известни личности отиват в детски градини и училища и четат на децата, за да популяризират четенето и да запалят децата да станат още по-развълнувани и четящи хора“, обясни Алексиева.  

Тя подчерта, че с четенето се развиват центровете, отговорни както за визуалното, така и за слуховото ни развитие. "Това е бавна дейност. Ние няма как да получим стимулите, които получаваме при един бърз клип. Това е дейност, която помага на мозъка да се развива и същевременно не го претоварва. Тя е изключително важна за развитието ни“, подчерта председателят на Асоциация "Българска книга“.

Живко КРЪСТЕВ