Панаирът на книгата е изключително достижение на нашия културен живот, не само заради безкрайното количество книги, които нашите читатели могат да намерят. Това каза председателят на Асоциация "Българска книга" Десислава Алексиева в предаването "Човекът на фокус" на Радио "Фокус"

50-то юбилейно издание на Международния панаир на книгата се провежда от 5 до 10 декември в НДК. "Неслучайно мотото на този панаир е "Създаваме истории. Създаваме история“, защото през този период са публикувани хиляди истории, които са се превърнали не просто в история на българската литература и българското книгоиздаване, но и в част от нашата обществена история“, каза Десислава Алексиева.   

Панаирът на книгата има изложбена площ над 1500 квадратни метра и над 170 изложители, предлагащи 100 000 заглавия. Читателите могат да се срещнат с много автори и да получат автограф. 

Паралелно се провеждат Софийски международен литературен фестивал за деца и младежи и Софийски международен литературен фестивал. Събитията се провеждат с подкрепата на Министерство на културата, Столична община и посолствата на Дания, Норвегия, Швеция, Испания, Франция. "Много любими и звездни имена има в програмата на фестивала тази година. Всяка година фестивалът има различен фокус. Тази година той е скандинавски“, допълни председателят на Асоциация "Българска книга“. 

Всяко издание на Панаира на книгата е различно, защото гостуващите автори са различни, читателите – също. "Имаме нови читатели всяка година. Децата порастват и стават възрастни читатели, така че обликът на панаира всяка година е обогатен, различен“, поясни Алексиева.  

По време на Панаир на книгата традиционно се връчва и наградата "Златен лъв“ в две категории. Първата категория е за най-добър издателски проект. "Това включва оформление, полиграфия, графичен дизайн, типография и съдържание. Тази година наградата е за картинната книга "Острови“ на Лиляна Дворянова и Емилия Дворянова. Според журито тя отговаря на най-високите естетически критерии за книгоиздаване в България“, обясни Десислава Алексиева.  

Другата награда, която дава журналистическото жури, е наградата "Златен лъв“ за издателски проект с най-голямо обществено значение. Тази година в тази категория беше награден романът "Рана“ на Захари Карабашлиев. "В този проект журналистическото жури оценява издателските проекти, книгите според тяхното съдържание и влиянието, което те имат върху нашия обществен живот, дискусиите, които те провокират, историите, които те разказват, и значимостта, която те имат за промяна на тенденции и настроения в обществото“, поясни Алексиева. 

Председателят на Асоциация "Българска книга“ коментира, че нивата на четене сред българите са пряко пропорционални на функционалната грамотност, а събития като Панаира на книгата имат реално значение за функционалната грамотност. "Резултатите от PISA не са резултати на нашите ученици, а на нашата система на обучение. Затова ние направихме в рамките на Панаира на книгата и кръглата маса под мотото "Четенето е грамотност“, за да обърнем внимание, че функционалната грамотност се развива чрез задълбочено четене. Това е един много важен обществен разговор. Поставихме основата на този разговор, няколко организации се обединихме около тази кауза и следващите стъпки са пътна карта и програма за насърчаване на четенето, подкрепа на грамотността, развитие на литературата и българското представяне на книги в чужбина“, обяви Десислава Алексиева.