Депутатите почетоха паметта на жертвите от комунистическия режим с минута мълчание, предаде репортер на Агенция "Фокус“.

Това бе поискано от председателят на СДС Румен Христов в края на декларацията от името на ПГ на ГЕРБ-СДС по повод  1 февруари - Ден за признателност и почит към жертвите на комунистическия режим. След това предложението направи депутатът от "Продължаваме Промяната" Никола Минчев.

Този ден се чества по предложение на президентите на България Желю Желев (1990-1997) и Петър Стоянов (1997-2002).

Румен Христов от ГЕРБ-СДС: "Ден за признателност и почит на жертвите от комунистическия режим. Дълги години на тази дата почитаме невинните жертви на комунизма. След 9 септември 1944 за няколко месеца са убити 20 000 души, изселени са 30 000, дамгосани са като врагове на народа. Извършени са зверства. В следващите години в лагерите на смъртта са въдворени и измъчвани хиляди българи. Не бива да забравяме и изселването на българските турци. Опитите да бъдат омаловажени тези зверства не трябва да се случват. Нека се преклоним".

Людмила Илиева - ДБ: "Днес почитаме жертвите на комунизма. След 9 септември 1944 г. България потъна в беззаконие. Този народен съд осъди народа на комунистическа диктатура за десетилетия наред. Стотици хиляди са изчезналите, избитите без съд. Вратата на непростимото зло е безвъзвратно отворено. Тези мракобесни времена са червена лампа, която да ни повтаря никога да не допускаме това да се повтори. Трябва да браним свободата всеки ден. Ние от Дб сме приели, че човекът е в центъра".

Станислав Анастасов - ДПС: "Днешната дата ни дава повод за много размисъл. Управляващата върхушка твърди, че изпълнява волята на съюзниците, победители във войната. Това не е вярно. Тези присъди са изпълнени по т. нар. Московско примирие. Хиляди български мюсюлмани са изселени принудително. Казвам това не, за да обвиняваме някоя партия, а това е за всеки режим, който се саморазправя с неудобните и търси механизми, за да ги отстрани. Няма да позволим нито да се поругава паметта на тези хора, нито да използват същите приоми, за да налагат своите идеологии".

Никола Минчев - "Продължаваме Промяната": "Моята процедура щеше да е по-добре да я направя преди тази на малката руска коалиция, беше направено предложение за минута мълчание към жертвите на комунистическия режим. Това е едно от най-големите престъпления, нека да има минута мълчание".

Атанас Славов - ДБ: "Не за първи път се допуска в НС се допускат арогантен език. Беше употребена думата сган, моля да наложите санкция. За пореден път "Възраждане" изпълват поръчка на ГЕРБ да се блокира съдебната реформа. Недопустимо е, когато има отсъстващи по медицински процедури, да се спекулира така".

Агенция "Фокус“ припомня, че на 1 февруари 1945 г. Народният съд осъжда на смърт трима регенти, шестдесет и седем депутати, министри, генерали и полковници. Присъдите са изпълнени на същия ден. Много от близките на подсъдимите са изселени преди или по време на процеса. Според доклад на Държавна сигурност за девет месеца в страната са изселени 28 131 души и хиляди са убити.