Рекорден девети опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание. Депутатите се събраха отново и възобновиха първото заседание на парламента. Днес кандидатури за поста издигнаха четири политически сили. 

От ГЕРБ-СДС отново решиха да не номинират Рая Назарян, преди началото на заседанието Бойко Борисов коментира, че първата политическа сила отново ще подкрепи номинацията на Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица". 

От ПП-ДБ обаче издигнаха своя номинация. Този път тя бе на лидера на ДСБ Атанас Атанасов, когото още през миналата седмица Бойко Борисов предложи за председател на парламента, но при условие че самият той е кандидатът за министър-председател. Днес обаче Борисов заяви преди журналисти, че е предложил на представители на ПП-ДБ ГЕРБ-СДС да подкрепи Атанас Атанасов, но само при условие че премиерът бъде от ГЕРБ, като уточни, че е оттеглил себе си като кандидат за поста. Той настоя и първите две политически сили да влязат в разговори за подписването на коалиционно споразумение. 

От "Възраждане" отново издигнаха номинацията на Петър Петров. "БСП-Обединена левица" посочи Наталия Киселова, а от "Има такъв народ" препотвърдиха кандидатурата на доайена на 51-ото Народно събрание Силви Кирилов.  

Дебатите

При обсъжданията Мартин Димитров от ПП-ДБ обвини ГЕРБ-СДС за това, че изпращат страната към осми предсрочни избори. Той каза, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е "провалил осем управленски мандата" и бе категоричен, че отговорността за това била негова. 

Павела Митова от ИТН заяви, че "Демократична България" е политическата сила, която блокира работата на парламента. Според нея тезата за ДБ за това, че не искат да влизат в съвместни мнозинства с "Възраждане" е "антитеза", защото в миналото са гласували заедно. 

"Всички знаем, че ГЕРБ са номинирали вашия кандидат. В момента изглеждате малко като зарязано гадже, защото господин Борисов е решил да подкрепи сега номинацията на Наталия Киселова", заяви Митова. 

При дупликата си Мартин Димитров заяви, че останалите политически сили защитават поведението на ГЕРБ-СДС. Той каза, че "държавниците трябва да поемат отговорност и да вдигнат България на крака". По думите му ГЕРБ-СДС имат последен шанс днес да "изберат десния кандидат". 

Тома Биков заяви, че ГЕРБ-СДС са готови да подкрепят председател на НС от друга политическа сила, включително ПП-ДБ, но ако това е част от споразумение за коалиция за управление на страната. 

"Ясно посочихме четири формации, с които бихме провели такива разговори. Това са ПП-ДБ, ИТН и БСП. В този смисъл ние стоим в тези рамки. Проблемът е следният - от ПП-ДБ ние нямаме заявка за водене на каквито и да било разговори, включително за подкрепа на господин Атанасов. Няма да ви дадем подкрепа, докато не я поискате публично от ГЕРБ-СДС", заяви Биков.

По думите му половината от депутатите на ПП-ДБ искат страната да отиде на нови предсрочни избори: "Вие не можете да излезе с обща позиция, включително по отношение на собствената ви кандидатура. За нас избор на председател на парламента не е просто начин за отпушване. Българският парламент не е канализация, за да я отпушим. Ако я отпушим, не се знае какво ще текне от запушеното". 

Асен Василев репликира Тома Биков, заявявайки, че ГЕРБ искат съвместно управление с ПП-ДБ, БСП и ИТН, но без да се подписва декларацията за санитарния кордон. По думите му това, което ще излезе след стартирането на работата на парламента, е законодателната програма, заложена в декларацията. 

Елисавета Белобрадова попита ГЕРБ-СДС колко консултации са провели в последните седмици в търсене на подкрепа за номинацията на Рая Назарян.

Тошко Йорданов обвини ПП-ДБ, че не са последователни в своите действия и изказвания.

Атанас Атанасов от "БСП-Обединена левица" заяви, че най-подготвеният кандидат за председател на парламента е именно Наталия Киселова. Той призова за подкрепа за номинацията на левицата.

Костадин Костадинов заяви, че депутатите трябва да помислят върху хипотезите държавният глава да не избере председателя на парламента за служебен премиер, както и Конституционния съд да отмени поправките в основния закон. Той обаче бе категоричен, че депутатите трябва да положат всички усилия, за да бъде избран председател на НС.

Надежда Йорданова заяви, че дебатът на първото заседание е за избор на председател, а не на министър-председател. По думите ѝ от днешните изявления на политиците е стнало ясно кои политически сили "тласкат България към избори".

Гласуванията

Депутатите гласуваха номинациите по азбучен ред. Първата бе тази на Атанас Атанасов. Той получи 56 гласа "за" (бел. от ред. - ПП-ДБ и АПС), 109 бяха "против" (бел. от ред. - 4 от ГЕРБ-СДС, "Възраждане", ДПС-НН, 12 от БСП-ОЛ и МЕЧ), а 73 се въздържаха (бел. от ред. - ГЕРБ-СДС, 8 от БСП-ОЛ).

Наталия Киселова получи 88 гласа "за" (бел. от ред. - БСП-ОЛ, ГЕРБ-СДС), 64 бяха "против" (бел. от ред. - 1 от ГЕРБ-СДС, 4 от ПП-ДБ, ДПС-НН, ИТН и МЕЧ), а 86 се въздържаха (бел от ред. - 33 от ПП-ДБ, "Възраждане" и АПС).

Петър Петров получи 45 гласа "за" (бел. от ред. - "Възраждане" и МЕЧ), 129 бяха "против" (бел. от ред. - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС-НН), а 63 се въздържаха (бел. от ред. - 5 от ГЕРБ-СДС, 1 от ПП-ДБ, БСП-ОЛ, АПИС и ИТН). 

За Силви Кирилов получи първо 48 гласа "за", но след прегласуване "Възраждане" подкрепи неговата номинация, като така на практика Кирилов получи достатъчно гласове, за да измести Атанас Атанасов за втория тур. На второто гласуване Силви Кирилов събра 82 гласа "за" - подкрепата ИТН, "Възраждане", АПС и МЕЧ. "Против" неговата кандидатура гласуваха ГЕРБ-СДС, ДПС-НН и БСП-ОЛ. ПП-ДБ се въздържаха. 

Балотажът

На балотаж достигнаха номинациите на Силви Кирилов и Наталия Киселова. Кандидатът на БСП-ОЛ получи 88 гласа "за" - гласовете на БСП-ОЛ и ГЕРБ-СДС, 61 бяха "против" (бел. от ред. - 1 от ПП-ДБ, ДПС-НН, ИТН и МЕЧ), а 89 се въздържаха (бел. от ред. - 36 от ПП-ДБ, "Възраждане" и АПС). 

При първото гласуване Силви Кирилов получи 99 гласа "за" (бел. от ред. - ИТН, 17 от ПП-ДБ, "Възраждане", АПС и МЕЧ), 119 бяха "против" (бел. от ред. - ГЕРБ-СДС, ДПС-НН и 17 от БСП-ОЛ), а 20 се въздържаха (бел. от ред. - 17 от ПП-ДБ и 3 от БСП-ОЛ). От ПП-ДБ 17 подкрепиха номинацията, 3-ма бяха "против", а 17 се въздържаха. При прегласуването гласовете за Силви Кирилов се увеличиха на 100, един глас в подкрепа дойде и от ГЕРБ-СДС, 119 бяха "против", а 19 се въздържаха. 

Народните представители ще се съберат отново утре в 11:00 часа. Те ще направят рекордния десети опит за избор на председател на Народното събрание.