Народните представители от комисията по бюджет и финанси изслушаха кандидатите за управители на Българската народна банка, предаде репортер на "Фокус". 

Кандидатурите са две и са издигнати от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и "Възраждане". Димитър Радев е номинацията на първата политическа сила, а Любомир Христов на третата политическа сила. 

Двамата кандидати обявиха своите приоритети. Радев се обяви за по-бързо интегриране в структурите на еврозоната и постигането на целта за влизане в еврозоната, докато Христов изтъкна недостатъците от прибързането приемане на еврото.

След това народните представители зададоха въпроси към всеки един от кандидатите. Първи отговаряше Димитър Радев, а след него бе Любомир Христов. 

Радев каза, че това, което го е мотивирало да приеме номинацията, на управител на БНБ е да довърши задачата по интегрирането на страната ни напълно в еврозоната.

Относно изборът на подуправители Радев обясни, че в множество банки в Централна Европа назначенията са политически. Според него в България до голяма степен има баланс при назначенията.

Той отново изтъкна, че информационната кампания, която БНБ провежда от 1 октомври 2021 година за въвеждането на еврото, е собственост на Министерството на финансите. Той обясни, че при честите смени не е имало възможност за стартиране на кампанията. Той обеща да говори с представителите на финансовото ведомство, за да може да стартират тези рекламни кампании, които по думите му са готови.

Любомир Христов изтъкна, че колкото е по-различно е средното икономическо развитие на страната, толкова е по-голяма разликата с приемането на еврото. Христов обясни, че ако България приеме еврото още утре, ще се вдигнат лихвите.

Той обясни, че инфлацията ще се задържа по-висока, докато страната е на 50% под средното европейско равнище. Номинацията на "Възраждане“ обясни, че нивото на доходите на населението в страната е на 30-40% спрямо европейските.

Любомир Христов каза, че мястото на България е в еврозоната, но според него присъединяването на 1 януари 2025 година е преждевременно. Той обясни, че датата трябва да бъде реалната конвергенцията. Според него тя може да бъде определена от правителството.

Той се базира на доклад на Световната банка, според който България не може да се приеме еврото в "обозримо бъдеще“. Ако страната ни увеличи растежа на БВП до 4%, тя би могла да се присъедини най-рано през 2038 година, постигайки средното европейско ниво.

По повод цитирания от Христов доклад на Световната банка Димитър Радев обясни, че колкото по-бързо България се интегрира във всички структури на Европа, толкова по-бързо тя ще скъси дистанцията от средноевропейския въпрос.