Темата за двойното гражданство отново провокира дискусии в комисията. След дискусиите на първите две четения Христо Иванов направи предложи следния текст между двете четения "За народен представител може да бъде избран български гражданин, който има и друго гражданство, когато е живял последните осемнадесет месеца в страната“. Предложението бе прието при гласуването на второто разглеждане в комисия, предаде репортер на "Фокус"

Бившият конституционен съдия Румен Ненков предложи идеята хора с двойно гражданство да заемат висши публични постове да падне: "Представете си министър или народен представител, ако бъде извикан в запас. Какво ще стане? Нека да не си играем с неща, които са сериозни и опират до националната сигурност“. 

Екатерина Михайлова коментира, че това предложение ще "отвори още врати“ и нямало да приключи само с депутати и министри. Според нея, ако това се възприеме, ще стартира натиск и върху съдебната власт, където в момента изрично е записано, че само български граждани могат да бъдат висши магистрати.

Доцент Киселова повдигна въпроса за това защо е дефинирано точно 18 месеца като изискване. Според нея тази уседналост ще се доказва трудно, а ако предложението се възприеме, това би отворило множество други теми.

Гроздан Караджов от ИТН заяви, че се "отваря кутията на Пандора"

Радомир Чолаков коментира, че освен всички съображения, изразени от професионалните гилдии и обществеността, българските институции нямат данни за това колко българи живеят извън страната. По думите му държавите, които отговарят за основните белези на държавност, знаят къде се намират гражданите им.

Той предложи да се въведе преходна разпоредба за отлагането на влизането в сила на такъв текст, докато не се създаде административен списък за това колко българи има в чужбина.

Чолаков определи предложението за двойното гражданство като "купуване на котка в чувал" и гласува "против".