Иван Петков за съдбата на националния протонен център.
"Компонент 12 - "Здравеопазване" на българския План за възстановяване и устойчивост има за цел да подобри предоставянето и наличието на здравни услуги в България. Той обхваща 6 реформи и 7 инвестиции. Един от ключовите проекти по компонент "Здравеопазване" е изграждането на национален център за лечение с протонна терапия за прилагане на най-съвременните методи за лечение на онкологични заболявания с фокус върху лечението на деца", заяви в питането си към министъра социалистът.
По думите на Иван Петков в публичното пространство е излязла информация, че проектът за национален протонен център е стартирал. "Подобни проекти следва да се подкрепят, защото са от полза на цялата онкологична общност в България, а лечението на деца следва да е с най-голям приоритет", посочи Иван Петков и се обърна към министъра с въпрос на какъв етап е проекта и каква е ангажираността на здравното министерство.
Министър Хинков потвърди, че изграждането на националния протонен център е най-голямата инвестиция в сектор "Здравеопазване" по ПВУ, но призна, че при промените на Плана за възстановяване и устойчивост и с решение на Министерски съвет от 27 септември националният протонен център е изваден от Плана, тъй като проектът се движел с около година закъснение и имало риск за реализирането му. Министерството на здравеопазването се ангажирало да го предостави като проект с национално значение и държавно финансиране, стана ясно от отговора на министъра.
На 27 септември правителството е взело решение за отпадане от Плана за възстановяване и устойчивост изграждането на високотехнологичен национален център за лечение на онкоболни с фокус върху лечението на деца. Това стана ясно от отговор на министъра на здравеопазването проф. Хинков на въпрос на народния представител от "БСП за България" Депутат: Кабинетът е отрязал от ПВУ изграждането на високотехнологичен център за лечение на онкоболни
©