Депутат: Изключително важно е да следваме план "Подготвени за 55"
© Фокус
"Виждаме, че не само от екологична гледна точка трябва да преосмислим своите действия, но и от икономическа. Защото и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че: “Вредните емисии ще продължават да се заплащат и то все по-скъпо". В някакъв момент, енергията от изкопаеми горива ще става не само неконкурентна, но и икономически несъобразно да бъде използвана. И затова държавите биват насърчавани с всякакви механизми, най-вече финансови. И тук, в Европейския съюз знаем планът REPowerEU, по който България ще получи над милиард лева, за да се адаптира към тези промени. И всъщност, България заявява готовността си за тази адаптация и в сферата на енергетиката, но и в сферата на устойчиво селско стопанство, земеделие, устойчив транспорт и устойчиво строителство", обясни Симеонова.
Депутатът отбеляза, че имаме възможността да се справим с предизвикателствата, но трябва да действаме с по-бързи темпове: "Това, което беше заключение и от страна на народните представители, които за пръв път са част от диалога, с цел да следят и да контролират това, което правят правителствата дали е достатъчно, дали е оптимално - всички заключихме, че промените са много по-бързи от скоростта, с която държавите и големите обединения, като например Европейския съюз, могат да реагират. Затова и се търсят по-амбициозни решения. Такива, които ще предпоставят, че колкото по-големи са целите, ако изпълним една голяма част от тях ще можем да напреднем. И тук мога да дам обикновен пример".
Деница Симеонова добави, че Министерството на околната среда и водите изготвя Национална стратегия до 2030 г.: "Защо е важно това? Защото имайки предвид последните явления и всички природни бедствия, които не сме свикнали толкова често да срещаме в България, трябва да имаме адекватен план как да подготвим речните корита. Как например държавата закупи нова противопожарна техника, във връзка с повече горски пожари. Въобще, трябва да се адаптираме по-бързо, да адаптираме своите стратегии. Но и чисто законодателно, да създаваме закони, които подпомагат с цялостни решения в различни сектори",