Денят 8 март в световната история
©
2018 г.
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп подписва указ, с който налага 25% мито върху вноса на стомана и 10% върху вноса на алуминиеви продукти. Новите мерки влизат в сила след 15 дни, като Мексико и Канада ще бъдат изключени от тях временно.
2018 г.
Eдинадесет страни подписват Транстихоокеанското партньорство (ТТП) в столицата на Чили Сантяго като реакция на все по-яркия протекционистки завой на Съединените щати, напуснали сделката миналата година.
Договорът е лансиран от Вашингтон по време на управлението на президента Барак Обама и подписан през 2016-а след години на преговори между 12 страни с излаз на Тихия океан: САЩ, Австралия, Бруней, Канада, Чили, Япония, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур и Виетнам, но преди той да влезе в сила, Доналд Тръмп обявява, че страната му ще се оттегли от него.
2016 г.
Истанбулски съд поставя под национален контрол свързваната с Фетулах Гюлен новинарската агенция Джихан
2015 г.
Бойци на "Ислямска държава“ разрушават и разграбват древната асирийска столица Дур Шарукин.
2014 г.
Самолет "Boeing 777—200“ следващ маршрута Куала Лумпур - Пекин с 239 човека на борда пада в океана.
2013 г.
Милош Земан официално встъпва в длъжност президент на Чехия.
2012 г.
Най-силната магнитна буря от 5 години насам достига Земята. Амплитудата на колебание на магнитното поле за няколко десетки минути нарасва от Кр=2 на Кр=8". За последен път буря от такъв мащаб е имало на 15 декември 2006 г.
2011 г.
В Анкара няколко хиляди турски жени се събират на протест срещу "убийствата на честта" и насилието срещу жените в Турция като настояват за по-тежки наказания за извършителите на престъпления на честта. Има много крайни случаи, в които жени са убивани, защото заварят непознат или се обаждат в радио, за да си поръчат песен. Въпреки че е незаконна, полигамията също съществува в Турция.
2007 г.
Европейската комисия предупреждава Румъния и Латвия да съкратят правителствените разходи и да укрепят реформите, за да посрещнат бюджетните си цели и да подготвят по-добре икономиките си за въвеждане на еврото. “Първата крачка към еврото е инфлацията и обществените финанси да бъдат поставени под контрол и да има стабилен валутен курс," заявява пред журналисти в Брюксел комисарят по икономическите и валутните въпроси Хоакин Алмуния, цитиран от агенция Блумбърг. Комисията прогнозира, че инфлацията в Румъния и Латвия ще остане над границата за еврозоната най-малко и през 2008 г.
2006 г.
Португалия ратифицира договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС по време на председателството на италианското правителство
2005 г.
При специална операция на руските федерални сили е убит лидерът на чеченските сепаратисти Аслан Масхадов. Той е застрелян в селището Толстой-юрт. При специалната операция са задържани и помощниците на Масхадов - Ирлисханов, Нурбашев и неговият племенник Вусхан, които се укривали в подземен бункер под една от къщите в селището. Спецоперацията за залавяне на Масхадов започва на 6 март, когато руските сили атакуват въоръжена група от 20 души, сред които е и Масхадов.
Масхадов е лидер на чеченските сепаратисти през 1994-1996 г. Той става президент на Чеченската република след изтеглянето на руснаците.
1998 г.
В научния музей в Лондон е инсталиран най-големият модел на молекула с височина 3 метра и тежащ 202 кг.
1976 г.
В Китай пада най-големият известен каменен метеорит, тежащ 1774 кг.
1972 г.
Във военновъздушната база на САЩ в Гренландия е измерена най-високата скорост на вятър на повърхността на Земята – 333 км/час.
1966 г.
В Дъблин бойците на ИРА взривяват колона, издигната в чест на адмирал
Нелсън. Ирландската републиканска армия е създадена по време на Първата световна война. През 1939 г. е обявена извън закона. ИРА извършва терористични актове в Северна Ирландия през 90-те години на ХIХ в. с цел прекратяване на разделението на Ирландия. През 80-те години на ХХ в. социалдемократическата и лейбъристката партия оттеглят подкрепата си за ИРА, но екстремисткото й крило остава активно.
1950 г.
СССР обявява, че притежава атомна бомба. Атомната бомба се състои от две или повече маси от подходящо делящо се вещество (например уран 235 или плутоний 239), всяка от които е по-малка от критичната маса. При взривяване на бомбата подкритичните маси се събират светкавично и образуват надкритична група така, че едно делене в момента на контакта дава началото на неуправляема верижна реакция. Освободената от атомната бомба ядрена енергия предизвиква опустошителен взрив, ефектът от който е сравним с взривяването на десетки килотона тротил.
Георги Николаевич Фльоров дава идеята за започване на работа по създаване на атомна бомба в СССР. На 29 август 1949 г. е тествана първата атомна бомба направена в СССР.
1949 г.
Завършва съдебният процес срещу 15 евангелистки пастори, започнал на 25 февруари. На 11 февруари 1949 г. е публикуван обвинителният акт срещу тях, в който се излага "противодържавната" им дейност - предаване на чуждото разузнаване на сведения от военен, стопански и политически характер и получаване на субсидии от американската и британската легация.. Подробни указания за организацията на процеса са разработени от Политбюро на ЦК на БКП в края на януари с.г. От 15-те обвиняеми 4-ма получават доживотни присъди, 4-ма - по 15 г. строг тъмничен затвор, останалите - различни срокове затвор.
1945 г.
По време на Втората световна война (1939-1945 г.) за ръководене на действията на Дравския участък е формирана оперативна група под ръководството на генерал-майор Алексей Благодатов.
1945 г.
Немска ракета ФАУ-2 улучва оживен пазар в Лондон и убива 110 души.
1944 г.
По заповед на Сталин започва масовото принудително изселване на балкарците от Кавказ (далечни потомци на българите от Велика Кубратова България).
1924 г.
В Ню Йорк е основана компанията “Pan American Airways".
1922 г.
След погазване на университетската автономия студентите подкрепят преподавателите си с петиция до парламента.
В началото на февруари просветният министър Стоян Омарчевски нарежда на ректора на Университета да уволни 8 частни доценти, които са членове на ръководствата на опозиционни партии, но Академическият съвет отказва и прави изложение до Народното събрание за погазване на университетската автономия. На 11 март полицията разпръсва студентската демонстрация пред Народния театър, а Академическият съвет преустановява учебните занятия. Обществеността подкрепя Университета и създава Граждански комитет, включващ 21 дружества и организации. Просветното министерство спира заплатите на стачкуващите преподаватели, но те са поети от обществен фонд начело с проф. Тодор Кулев. Кабинетът изпраща министър Омарчевски с мисия в Бразилия, а заместникът му Коста Томов на 17 август отстъпва пред ректора проф. Любомир Милетич и изпълнява всички искания.
1920 г.
Сирия провъзгласява независимостта си от Турция. Начело на държавата застава емир Фейсал I, от династията на Хашемитите. В навечерието на Първата световна война (1914-1918 г.) Фейсал I поддържа връзки с арабските националисти в Османската империя. След избухването на въстанието в Хиджас през 1916 г. командва северната армия на арабските въстаници, която освобождава от турците Сирия и Трансйордания през 1918 г. Емирът представя Хиджас на Парижката мирна конференция (1919-1920 г.). Оглавява арабската администрация в Сирия (1918-1920 г.) и през март 1920 г. е провъзгласен за крал. След френската окупация на Сирия през юли същата година е изгонен от страната. Провъзгласен е за крал на Ирак през август 1921 г. с помощта на английските колониални власти. Фейсал I води проанглийска политика.
1911 г.
За първи път се празнува Осми март - международен ден на жената, известен още като ден на международната солидарност на жените в борбата за мир. Празникът е установен по предложение на Клара Цеткин на Втората международна конференция на жените социалистки в Копенхаген през 1910 г. В България 8 март се празнува от 1914 г. През 1977 г. Общото събрание на ООН провъзгласява този ден за Ден за защита на правата на жените и световния мир.
1910 г.
В Англия Кралският аероклуб издава първото удостоверение за пилот на името на Чарлз Муру-Брабазону.
1862 г.
В Ню Йорк е обесен последният американски пират Натаниел Гордън.
1759 г.
Парижкият парламент осъжда “Енциклопедията" на френския просветител Дени Дидро. Енциклопедията дава систематика на научните постижения на своето време и се противопоставя на феодалните догми.
Дени Дидро е френски просветител, философ материалист и писател. Роден е на 5 октомври 1713 г. Получава образованието си при йезуитите. В периода 1751-1772 г. работи върху колосалната "Енциклопедия", издадена в 28 тома, 6 тома допълнения и 2 тома таблици. Автор е на две пиеси ("Незаконороденият син", "Баща на семейство") и няколко романа ("Жак Фаталистът", "Внукът на Римо" и др.), публикувани след смъртта му. Философските му съчинения са: "Философски мисли" (1746 г., осъдени на изгаряне от Френския парламент), "Разходка на скептика" (1747 г.), "Писмо за слепите в услуга на виждащите" (1749 г.), "За красотата" (1751 г.), "Мисли за тълкуването на природата" (1754 г.), "Монахинята" (1760 г.), "Разговор между Даламбер и Дидро " (1769 г.), "Сънят на Даламбер" (1769 г.), "Философски принципи" (1770 г.), "За драматическата поезия" (1771 г.), "Парадокс за актьора" (1773 г.), "Систематично опровержение на книгата на Хелвеций “За човека" (1774 г.), "Племенникът на Рамо" (1779 г.), "Опит за живописта" (издадено посмъртно; 1795 г.) и др. Дени Дидро умира на 31 юли 1784 г. в Париж.
1728 г.
В Москва е коронован руския император Петър ІІ. Петър II Алексеевич е внук на Петър I Велики и син на царевича Алексей Петрович. Той е призован на престола чрез завещанието на Екатерина I (1727 г.). Петър II царува само 3 години. Подтикван от Иван Долгоруки, той се освобождава от настойничеството на княз А. Д. Меншиков, когото заточва в Сибир. Отменя много от преобразованията на Петър I.
1618 г.
Немският астроном Йоханес Кеплер дава формулировката на третия закон, обединяващ теорията за движението на всички планети в стройно цяло. Този закон той публикува в съчинението “Хармонията на света" през 1619 г. Законите на Кеплер впоследствие се превръщат в основа за открития от Исак Нютон закон за земното притегляне. Йоханес Кеплер е роден на 27 декември 1571 г. Постъпва в духовната семинария при Тюбингенската академия, която завършва със степен бакалавър. През 1593 г. завършва Тюбингенската академия със степен магистър, но е обвинен в свободомислие и не е допуснат до богословска кариера. Започва да преподава математика в гимназията в Грац (Австрия). Там написва своето първо голямо съчинение - “Тайната на Вселената" (1596 г.), в което се опитва да установи разстоянията от планетите до Слънцето и размерите на правилни многостенници. Поради преследвания от страна на Католическата църква през 1600 г. е принуден да напусне Грац и
да се установи в Прага при Т. Брахе. След смъртта на Брахе през 1601 г. Кеплер получава материалите от многогодишните наблюдения на астронома. В Прага той издава редица трудове, между които трактата “Допълнения към Витело" (1604 г.) - за приложението на оптиката към астрономията, в който разглежда астрономическата рефракция и отбелязва сиянието, появяващо се около Слънцето по време на пълни слънчеви затъмнения. В трактата “Диоптрика" (1611 г.) описва изобретения от него телескоп (т. нар. зрителна тръба на Кеплер). Друго негово съчинение е “Нова астрономия" (1609 г.), посветено на изучаването на движението на Марс според наблюденията на Т. Брахе, което съдържа първите 2 закона за движението на планетите. През 1612 г. Кеплер се установява в Линц. Трудът му “Съкращение на коперниковата астрономия" (ч. 1-3, 1618-1622 г.) съдържа извод, че първите 2 закона, установени за Марс, се отнасят за всички планети, както и за движението на Луната около Земята, а третият закон се прилага и към 4-те спътника на Юпитер. В този труд Кеплер излага теорията и способите за предсказване на слънчевите и лунните затъмнения (трудът е вписан в Индекса на забранените книги от Ватикана). През 1619 г. издава трактата “За кометите". По-късно в Улм завършва последния си голям труд “Рудолфови таблици" (1627 г.), в който прави равносметка на обработваните от него в продължение на години наблюдения на Брахе. През 1628 г. в търсене на средства за съществуване постъпва като астролог при пълководеца А. Валенщайн и до 1630 г. живее в Заган (дн. Жаган, Полша). Последното произведение на Кеплер е фантастичният роман “Сън", издаден посмъртно през 1634 г. Йоханес Кеплер умира на 15 ноември 1930 г.
На тази дата са родени:
1922 г.
Роден е Евгений Семьонович Матвеев - руски режисьор и актьор. През 1940-1941 г. учи в актьорска школа при Киевската киностудия. На сцената е от 1946 г. От 1952 г. до 1968 г. е в Малий театър. Дебютира в киното през 1955 г. - “Добро утро". Играе във филмите: “Търсачи" (1957 г.), “Разораната целина" (1960 г.), “Възкресение" (1962 г.), “Родна кръв" (1964 г.), “Ярост" (1966 г.), “Сибирячка" (1972 г.), “Укротяването на огъня" (1972 г.), “Емелян Пугачов" (1979 г.). Като режисьор дебютира през 1967 г. с филма “Цигани". Други негови филми са: “Пощенски роман" (1970 г.), “Смъртен враг" (1972 г.), “Земна любов" (1975 г.), “Съдба" (1978 г.), “Особено важна задача" (1981 г.), “Луди пари" (1982 г.), “Победа" (1985 г.), “Завещание" (1987 г.), “Мястото на убиеца е свободно" (1990 г.), “Да обичаш по руски" (1995 г.), “Да обичаш по руски-2" (1995 г.), “Губернаторът" (1999 г.). Евгений Матвеев умира на 1 юни 2003 г.
1886 г.
Роден е Едуард Кендъл – американски биохимик. Кендъл открива кортизона, независимо от Рахщайн. Носител е на Нобелова награда за 1950 г., съвместно с Ф. Хенч и Т. Рахщайн.
1884 г.
Роден е Рихард Кронер - немски философ идеалист. От 1938 г. той е в емиграция в Англия и САЩ. Започва дейността си като представител на неокантианската Баденска школа, а по-късно се ориентира към “философията
на живота" и неохегелианството. През 40-те години се ориентира към идеите на религиозните философи.
1852 г.
Роден е генерал-лейтенант Иван Вайнмарн - руски военен деец. Вайнмарн участва в Руско-турската освободителна война (1877–1878 г.). След края й остава в Княжество България. През 1884 г. е помощник на военния министър генерал М. Кантакузин. В периода 23 януари 1885–10 април 1885 г. е управляващ Военното министерство на Княжество България. Като висш руски офицер има големи заслуги за организирането и развитието на младата Българска армия. След Съединението през 1885 г. по заповед на руския император Александър III напуска България и отново служи в руската армия.
1788 г.
Роден е Антоан Сезар Бекерел - френски физик, член на Парижката АН (1829 г.). От 1837 г. е професор в Парижкия национален естественоисторически музей. Научните му трудове са в областта на термоелектричеството, магнитните свойства на веществата, кристалооптиката, теорията за галваничните елементи и електропроводимостта на веществата. Изобретява слабополяризиращ галваничен елемент (1829 г.). Умира на 18 януари 1878 г.
На тази дата умират:
2016 г.
Умира Джордж Мартин - легендарният продуцент на "Бийтълс", наричан от мнозина пети член ливърпулската четворка.
1961 г.
Умира Томас Бигъм - английски диригент, оперен и балетен импресарио. Роден е на 29 април 1879 г. На сцената дебютира през 1905 г. Основател, ръководител и диригент на Британската национална оперна компания; на оркестри (Лондонската филхармония, 1932 г., Кралската филхармония, 1947 г., и др.) и фестивали (в Лондон – 1929 г., Лийдс – 1932 г., Залцбург – 1932 г., Глайндбърн – 1948 г., 1949 г.). Работи в "Метрополитен опера", Ню Йорк.
1941 г.
Умира Шъруд Андерсън – американски писател. Той е известен главно със своите разкази. През 1914 г. излиза първият му роман "Windy McPherson's Son“, но известност му донася сборникът разкази "Winesburg, Ohio“, издаден през 1919 г. Творчеството му оказва силно влияние върху много американски писатели в периода между двете световни войни, сред които Ърнест Хемингуей, Уилям Фокнър, Томас Улф, Джон Стайнбек и други.
1930 г.
Умира Уилям Тафт - двадесет и седмият американски президент (1909-1913 г.). Член на Републиканската партия, юрист. Поддръжник на арбитража при решаване на международни спорове. От 1921 г. е върховен федерален съдия.
1909 г.
Умира Михаил Хилков Медем - руски княз, политически и държавен деец. Завършва Пажеския корпус в Санкт Петербург, след което служи като офицер в егерския лейбгвардейски полк. Престоява известно време в САЩ, където участва в строителството на трансатлантическата жп линия. В Русия също се занимава с жп строителство. В България пристига през 1883 г. и участва в правителството на Л. Н. Соболев като управляващ Министерството на обществените сгради, пътищата и съобщенията (3 март- 7 септември 1883 г.). Напуска страната след оставката на правителството. В Русия е министър, а след това и член на Държавния съвет.
1874 г.
Умира Милърд Филмор - американки политик. Той е тринайсети президент на САЩ (1850-1853 г.). От 1844 г. е губернатор на Ню Йорк. През 1850 г. заменя президента З. Тейлър, който умира на 9 юли 1850 г.
1870 г.
Умира Николай Василиевич Медем - руски офицер, генерал от артилерията (1864 г.), военен писател, теоретик и изследовател на войните. През 1813-1814 г. участва в задграничните походи на руската армия. От 1823 г. е преподавател в артилерийско училище. От 1833 г. е професор по стратегия и тактика в Николаевската академия на Генералния щаб. От 1858 г. до 1862 г. е председател на Цензурния комитет. От 1864 г. до края на живота си е председател на Главния военнонаучен комитет. Автор е на оригинални трудове по стратегия и тактика. Основоположник на прогресивна военнотеоретична школа. Отрича съществуването на “вечни" принципи във военното изкуство.
1869 г.
Умира Хектор Берлиоз - френски композитор, диригент, музикален критик и теоретик. Произведенията на Берлиоз са сред най-високите постижения на романтичната музикална школа от средата на XIX в. През 1828 г. завършва първия вариант на най-значителното си произведение - "Фантастична симфония", което бележи програмния симфонизъм в историята на музиката. Печели Римска премия през 1830 г. с кантатата си "Сарданапал". Създава симфонията "Харолд в Италия", "Лелио, или възвръщане към живота", увертюрата "Крал Лир" и др. В Париж следват: симфонията "Ромео и Жулиета" (1838 г.), операта "Бенвенуто Челини" (1838 г.), "Реквием" (1837 г.), Траурно-триумфална симфония (1840 г.) и др. От последните му години по-значителни произведения са: операта "Троянци", драматичната легенда за солисти, хор и оркестър "Проклятието на Фауст", комичната опера "Беатриче и Бенедикт" и др. Приет във Френската академия в края на живота си.
За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:
Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.;
Енциклопедия “Британика" (2004 г.);
Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);
Фамилна енциклопедия “Larousse";
История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.;
История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;
История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.;
Българска военна история - БАН, 1989 г.;
История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.;
История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.;
История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.;
Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Исторически бюлетин – на “The New York Times";
Исторически бюлетин – на “The History Channel";
Исторически бюлетин – на “World of Quotes";
Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни" и други.;
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Старт на делото срещу българите, обвинени в шпионаж в полза на Ру...
22:00 / 26.11.2024
Антон Златанов: Успяхме да притворим вратата на нелегалната мигра...
20:13 / 26.11.2024
Тома Биков: Ако утре изберат Силви Кирилов, "Да, България" ще се ...
19:18 / 26.11.2024
Политическите сили в парламента са декларирали съставите на парла...
19:11 / 26.11.2024
Министърът на външните работи проведе среща с посланика на Япония...
18:48 / 26.11.2024
Наш дипломат предупреди: Европа ще бъде изправена пред изключител...
18:48 / 26.11.2024
Актуални теми