Денят 6 юни в световната история
© pixabay.com
През 1391 г. в еврейския квартал на Севиля юдериа (juderia) е извършено клане на 5000 евреи. Мястото е било запалено от всички страни. Освен жертвите били продадени в робство жени и деца на мюсюлманите. Повечето от двадесет и трите синагоги в Севиля са разрушени или превърнати в църкви.
1664 г. - градът Ню Амстердам, основан от холандски колониалисти, е преименуван на Ню Йорк Сити.
1683 г. - в английския град Оксфорд е открит първият обществен музей в света.
През 1809 г. Швеция обявява независимостта си, като е установена конституционна монархия чрез приемането на нова конституция, постановени са гражданските права и свободи на шведите. По-късно през 1983 г. 6 юни е обявен за Ден на Швеция.
През 1912 г. изригва вулканът Новарупта в Аляска. По време на това най-голямо за XX век изригване в атмосферата е изхвърлено огромно количество пепел, а киселинни дъждове се изливат в диаметър над 600 км. През 70-те години американски астронавти използват околностите на вулкана при тренировки за бъдещите си полети до Луната.
1944 г. - по време на Втората световна война (1939-1945 г.) съюзническите войски дебаркират в Нормандия в рамките на операцията “Овърлорд", известна като “Денят Д" (D-day).
През 1949 г. в Лондон в тираж 25 000 излиза от печат романът на Джордж Оруел “1984", който по-късно е преведен на 60 езика. Трите лозунга на тоталитарната държава според Оруел са: “Войната е мир, свободата – робство, незнанието – сила".
През 1971 г. “Съюз 11" е изстрелян от космодрума Байконур в централен Казахстан.
През 1985 г. в Бразилия са ексхумирани останките на човека, смятан за нацисткия престъпник доктор Йозеф Менгеле.
На 6 юни са родени: Генерал Александър Пушкин, Анте Ковачич, славистът Вячеслав Шчепкин, последната руска императрица Александра Феодоровна.
2015 г.
Индия и Бангладеш си разменят анклави с обща площ 98 кв. км.
2014 г.
В Южен Китай буря взима 20 жертни
2013 г.
Президентът на Русия Владимир Путин и жена му Людмила Путина обявяват официално намерение за развод.
2012 г.
Започва последното за 21-ви век преминаване на Венера пред диска на Слънцето. Първото за този век е било на 8 юни 2004 г. Предната двойка пасажи са били през 1874 и 1882 г.,
2011 г.
На парламентарните избори в Република Македония ВМРО-ДПМНЕ печели 375566 гласа, СДСМ 312149 гласа, албанската партия Демократичен съюз за интеграция - 97151, Демократичната партия на албанците 51268, Народната демократична партия 25723, ВМРО-НП 24341, Нова демокрация 16679, Обединени за Македония 14471, Либерално-демократическата партия 13511, Достойнство 7546 гласа.
В Русия с президентски указ 6 юни (рождения ден на Александър Пушкин) е обявен за "Ден на руския език“. ООН чества дните на шесте официални езика, които официално се ползват от организацията - английски (23 април), арабски (18 декември), испански (12 октомври), китайски (20 април), руски (6 юни) и френски (20 март).
2006 г.
Писателката Зади Смит печели британската литературна награда “Оранж". Тя печели наградата с романа си “За красотата". Писателката получава и парична премия в размер на 30 000 лири. Смит е номинирана за “Оранж" и през 2001 и 2003 година.
Учените от Харвардския университет заявяват, че са започнали подготовка по клонирането на човешки ембриони, с цел получаване на стволови клетки. Експериментът е финансиран от частни инвеститори, за да се избегне закона за ограничаване на клонирането. “Нашата крайна цел е създаването на ембрионални стволови клетки от тъканта на пациентите, притежаващи генетични дефекти и връщането на здравите клетки в организма на пациента", заявява Джордж Бейли, един от участниците в експеримента. През 2001 година президентът на САЩ Джордж Буш подписва закон, забраняващ клонирането, финансирано със средства от бюджета.
Гръцката терористична организация “Революционна борба" поема отговорността за атентата срещу бившия министър на обществения ред и настоящ министър на културата на Гърция Георгиос Вулгаракис. Бомбеният атентат срещу Вулгаракис е извършен на 30 май 2006 г., когато пред дома на бившия министър на обществения ред и настоящ министър на културата Вулгаракис избухва взривен механизъм. Взривът е бил поставен върху багажника на велосипед, разположен между два автомобила, на разстояние около 150 метра от къщата на Вулгаракис в атинския квартал Ексархия - точно по маршрута, по който министърът и семейството му всеки ден минава. Взривът избухва в 7:42ч, няколко минути преди Вулгаракис да тръгне за работа и две минути, след като съпругата му и най-малкото от четирите им деца минали оттам.
1993 г.
Монголия провежда своите първи преки президентски избори.
1985 г.
В Бразилия са ексхумирани останките на човека, смятан за нацисткия престъпник доктор Йозеф Менгеле.
Йозеф Менгеле е роден на 16 март 1911 г. в Гюнцбург Бавария. Син е на основателя на фабриката "Карл Менгеле & Синове", изработваща селскостопанска техника, и съпругата му госпожа Валбурга (моминско име Хупфауер).
През 1944 г. Менгеле става водещият лекар на женския лагер в Аушвиц. В началото на годината започва работа по проекта "Цвят на очите". "Подходящи" за проекта затворници биват убивани и различни проби от органите им се изпращат в Берлин за по-нататъшни изследвания. През месеците юли-август циганският лагер в комплекса е ликвидиран по архитектни съображения. Менгеле поема организирането и селектирането на затворниците. Под негово ръководство са обгазени 3000 души, 1400 работоспособни затворници са прехвърлени в концентрационния лагер Бухенвалд.
На 17 януари 1945 г., десет дни преди Аушвиц да бъде освободен от Червената армия, Менгеле напуска лагера. По-голямата част от документацията си той взима със себе си, за да се хабилитира за изследванията си върху близнаците. Останалата част от документите му са унищожени от SS. През февруари Менгеле си намира работно място като лекар при един от бившите си колеги. Юни месец е арестуван от американски войници под името Фриц Холман, но след няколко дни успява да избяга. Самоличността му не е разкрита. През лятото след разследването на останките от Аушвиц от Червената армия и съветските власти става ясно, че Менгеле е отговорен за изследователски проекти, ползващи живи хора за опитен материал. От 30 октомври той работи под друго име като ратай в селскостопански двор в Манголдинг при Розенхайм. 1946-1947 в рамките на Нюрнбергския процес се състои и Лекарският такъв. Менгеле задочно е осъден на доживотен затвор. Издирването му не е започнато. През 1948 г. той се завръща в Гюнцбург, където се захваща с възстановяването на бащината си фирма. През 1949 г. с паспорт от Интернационалния комитет на червения кръст на името на Хелмут Грегор успява да се добере до Генуа, а от там и до Буенос Айрес.
През 1954 г. се развежда с останалата в Европа съпруга. През 1958 г. в Монтевидео (Уругвай) се оженва за вдовицата на брат си Карл, която през 1956 г. го е последвала в Южна Америка. Менгеле се чувства сигурен във военните диктатури на континента и се подвизава под истинското си име. Но през 1959 г. заради интернационалното издирване на нацистки престъпници е принуден да напусне Аржентина и да се засели в Парагвай. Получава и парагвайско гражданство.
През лятото на 1960 г. изчезва от преследвачите си някъде близо до Сао Пауло (Бразилия). През 1979 г. на 7 февруари Йозеф Менгеле умира вероятно при нещастен случай (удавяне) в Бертигоа край Сао Пауло. Под името Волфганг Герхард е погребан в Ембу (Бразилия). Семейството му успява да запази смъртта му в тайна.
През 1982 г. заповедта за задържането на Менгеле от ФРГ е подновена. За информация за Менгеле е обявена награда от 5000 долара (увеличена от Центъра по документация в Хайфа на 50000), а за залавянето му се дават десет милиона марки. Израелската тайна служба Мосад също продължава диренето му. В началото на 1985 г. именно тя намира гроба на Менгеле. Следва ексхумация и съдебна експертиза на скелета и зъбите за потвърждаване на самоличността. В Йерусалим на т. нар. "Трибунал Менгеле" официално е обявена смъртта му.
1982 г.
Започва Ливанската война, като военни части под командването на израелския министър на отбраната Ариел Шарон нахлуват в Южен Ливан за да спрат нападенията от страна на палестинските партизани и успяват да достигнат до столицата Бейрут.
1980 г.
Американските ядрени сили са вдигнати по тревога за втори път в рамките на една седмица поради компютърна грешка, предупреждаваща за съветско нападение.
1971 г.
В ефира на CBS се излъчва последното издание на “Шоуто на Ед Съливан" – най-дълго излъчваната телевизионна развлекателна програма (27 години).
“Съюз 11" е изстрелян от космодрума Байконур в централен Казахстан
“Съюз 11" е вторият опит и първото успешно посещение на първата космическа станция “Салют 1". Космонавтите Владислав Волков, Георги Доброволски и Виктор Пацайев, остават 22 дни на борда и поставят световен рекорд по престой в космоса. На единадесетият ден от техния престой на “Салют 1" избухва пожар. На 30 юни 1971 г. след нормално навлизане в атмосферата на капсулата “Съюз 11" спасителният екип отваря капсулата и открива мъртвия екипаж, който по всяка вероятност се е задушил в следствие на отворен вентил. Тримата космонавти са погребани в Кремълската стена на Червения площад в Москва.
1954 г.
Образувана е международната телевизионна мрежа “Eurovision", в която влизат Белгия, Великобритания, Холандия, Дания, Италия, Франция и Швейцария. Първото обръщение към телевизионните зрители произнася римокатолическия папа.
1952 г.
В Пловдив, при "закрити врати" се гледа делото на католическия свещеник Йосиф Тончев, обвинен в "шпионаж" и в "подривна дейност" - "образуване на нелегална организация". Той получава смъртна присъда и е екзекутиран на 25 януари 1953 г.
1949 г.
В Лондон в тираж 25 000 излиза от печат романът на Джордж Оруел “1984", който по-късно е преведен на 60 езика. Трите лозунга на тоталитарната държава според Оруел са: “Войната е мир, свободата – робство, незнанието – сила".
Джордж Оруел е английски писател. Той работи в колониалната полиция в Индия. Взема участие в Гражданската война в Испания. Умира от туберкулоза. Основното му произведение е романът - антиутопия "1984" (1948 г.). Много от темите в романа обаче са маркирани още във "Фермата (Приказка за животни)" (1945 г.) - една алегория на сталинизма. Публикува пътни бележки, очерци, публицистика.
1944 г.
По време на Втората световна война (1939-1945 г.) съюзническите войски дебаркират в Нормандия в рамките на операцията “Овърлорд", известна като “Денят Д" (D-day). Тя е най голямата десантна операция в световната история. Дебаркирането на силите на западния бряг във Франция на 6 юни 1944 г. слага началото на тяхното настъпление във вътрешността на окупираната от нацистите Европа. Американски войски слизат на западните брегове, а британски и канадски – на източните. Генерал Айзенхауер е върховен главнокомандващ силите на съюзниците, като прякото командване на бойното поле е прехвърлено на генерал Монтгомъри. Тежките сражения в Нормандия продължават един месец. Скоро дебаркиралата съюзническа армия достига 1.5 млн. души. Американските войски превземат пристанището на Шербур на 27 юни, а канадските и британските влизат в Кан на 9 юли. По този начин те дават възможност на танковете да пробият германските укрепления. Париж е освободен на 25 август, Брюксел на 2 септември, а германската граница отпреди войната е пресечена до Аахен на 12 септември.
1933 г.
В Ню Джърси, САЩ, е открито първото авто-кино с размери на екрана 12х15 м и вместимост 400 коли.
1925 г.
Уолтър Перси Крайслер основава корпорацията Крайслер.
Chrysler Group LLC е американски автомобилен производител със седалище в Обърн Хилс, щата Мичиган, Съединените американски щати. Той е сред т.нар. "Голяма тройка“ американски производители на автомобили.
Корпорацията произвежда и продава автомобили в целия свят под марките Chrysler, Dodge, Jeep, Ram, а също произвежда автомобили, продавани под марката Fiat в Северна Америка. Други големи подразделения на Chrysler са Mopar (автомобилни части и аксесоари) и SRT (доработка и производство на спортни автомобили). През 2011 г. Chrysler Group е 12-ят по големина автомобилен производител в света и 7-ят с "Фиат“.
1924 г.
Известният инженер и бизнесмен Уолтър Крайслер основава автомобилния концерн “Крайслер" и пуска първия автомобил с тази марка, който е с шестцилиндров двигател.
1912 г.
Изригва вулканът Новарупта в Аляска. По време на това най-голямо за XX век изригване в атмосферата е изхвърлено огромно количество пепел, а киселинни дъждове се изливат в диаметър над 600 км. През 70-те години американски астронавти използват околностите на вулкана при тренировки за бъдещите си полети до Луната.
1882 г.
Хенри Уили патентова електрическата ютия.
1853 г.
Основан е град Аламида, щата Калифорния, САЩ.
1809 г.
Швеция обявява независимостта си, като е установена конституционна монархия чрез приемането на нова конституция, постановени са гражданските права и свободи на шведите. По-късно през 1983 г. 6 юни е обявен за Ден на Швеция.
1664 г.
Градът Ню Амстердам, основан от холандски колониалисти, е преименуван на Ню Йорк Сити. Старото име на града произхожда от име на крепост от XVII век. Градът получава общински права през 1653 г. Селището е разположено на стратегическо място в южния край на остров Манхатън, чието име произхожда от индианско племе, наречено Манахата. Ню Амстердам се развива като най-голямото холандско колониално селище в провинцията Нова Холандия до август 1664 г., когато попада в ръцете на англичаните.
1654 г.
След 22-годишно управление кралицата на Швеция Кристина се отрича от престола и дегизирана с мъжки дрехи напуска страната.
1523 г.
В Швеция за крал е коронясан Густав Първи, като царува до 1560 г. Той въвежда Лутеранизма в страната като национална религия, също така наследствената царска власт и създава постоянна армия и флот. До тогава Швеция е управлявана от датски монарси.
1391 г.
В еврейския квартал на Севиля юдериа (juderia) е извършено клане на 5000 евреи. Мястото е било запалено от всички страни. Освен жертвите били продадени в робство жени и деца на мюсюлманите. Повечето от двадесет и трите синагоги в Севиля са разрушени или превърнати в църкви.
1242 г.
В Париж са изгорени еврейски талмудски ръкописни книги заедно с още други 200 равински ръкописа. През лятото на 1239 г. римският Папа нарежда да бъдат конфискувани и изгорени всички свещени еврейски текстове, от обожествения Талмуд до езотеричните писания на Кабала.
На тази дата са родени:
1944 г.
Роден е Филип Шарп – американски генетик.
Завършва химия и математика в Барбървил през 1966 г. и става доктор по химия в Илинойския университет през 1969 г. Специализант и изследовател в лабораторията “Коулд Спринг Харбър" в Ню Йорк от 1969 до1974 г.
През 1974 г. става доцент, 1979 г. професор, заместник –директор и от 1982 – 1991 г. е директор на Центъра за проучване на рака в Масачусетския технологичен институт. Изучава строежа на гените и механизмите за предаване на наследствената информация. През 1977 г. открива, че някои гени имат прекъснат строеж. Доказва (заедно с Р. Робъртс) неизвестен дотогава генетичен процес - генно снаждане (сливане на генни сегменти), който предхожда предаването на генетична информация. Това откритие променя възгледите за еволюция на организмите; открива възможности в диагностиката и лечението на наследствените и раковите заболявания. Получава Нобелова награда за медицина през 1993 г.
1932 г.
Роден е Дейвид Скот – американски астронавт, полковник от Военно Въздушните Сили.
През 1962 г. завършва Военната академия на САЩ в Уест Пойнт, Масачусетския технологичен институт. Завършва още училище за летци изпитатели и подготовка на пилоти за аерокосмични изследвания. От 1963 г. е в групата на астронавтите към НАСА. На 16 март 1966 г., заедно с Н. Армстронг, лети като втори пилот на космическия кораб “Джемини-8". Продължителността на полета е 10 ч и 16 мин. От 3 до 13 март 1969 г., заедно с Дж. Макдивит и Р. Швейкарт лети на космическия кораб “Аполо-9" като пилот на основния блок. Корабът извършва 151 обиколки около Земята за 241 ч и 1 мин, изминавайки 6,6 млн. км. Извършва трети полет в Космоса от 26 юли до 7 август 1971 г. заедно с Дж. Ървин и А. Уордън като командир на космическия кораб “Аполо-15". Лунната капсула със Скот и Ървин каца на Луната в района на източната граница на Морето на дъждовете на 31 юли 1971 г. Престоят им на Луната е 66 ч и 55 минути.
1924 г.
Роден е Васил Акьов - български литературен критик, автор на романи, повести и киносценарии.
Някои от най-известните му книги са: "Република на смъртните" (повест, 1966 г.), "И дойде денят" (роман, 1967 г.), "Светове" (критика, 1968 г.), "Джокерите" (роман, 1977 г.). Автор е на сценариите: "Птици и хрътки" (1969 г.), "И дойде денят" (1973 г.), "Тигърчето" (1973 г.), "Пантемей" (1978 г.), "Къщата" (1979 г.).
1903 г.
Роден е арменският композитор на класическа музика Арам Хачатурян. Творческото оформяне на Хачатурян като композитор става в Московската консерватория. Първата му творба – "Трио за кларинет, цигулка и пиано" (1932) и Първа симфония (1934) – веднага установяват забележителния мелодически талант на Хачатурян. Неговото влечение към естественото и артистично съчетание на източните народни мелодии и ритми с традиционните европейски форми предизвиква възхищение.
Сред значимите творби на Хачатурян са:
инструментални концерти – клавирен (1936), цигулков (1940), виолончелов (1963);
Втора симфония (1943);
Два тематично свързани балета – "Щастие" (1939) и "Гаяне" (1942);
Балет "Спартак" (1954);
"Поема за Сталин за хор и оркестър" (1938);
Музика за филми и театрални спектакли.
1901 г.
Роден е Сукарно – президент на Индонезия от 1945 до 1967 г.
През 1925 г. завършва Бандунгския технологичен институт. Един от организаторите на “Бандунгския изследователски клуб", който подготвя създаването на Националната партия на Индонезия през1927 г. През декември 1929 г. е арестуван от холандските колониални власти. След излизането си на свобода през 1932 г. влиза в партията “Индонезия" (основана през 1931 г.) и е избран за неин председател. През 1938 г. отново е арестуван, заточен на остров Флорес. През 1938 г. е преместен в Южна Суматра, където остава до японското нашествие в Индонезия през 1942 г. Сукарно формулира идеите на така наречения мархаенизъм (индонезийски вариант на дребнобуржоазен социализъм). По време на японската окупация от 1942 до 1945 г. поддържа външна лоялност към окупационните власти, като запазва връзките си с националните-патриотичните нелегални организации. На 17 август 1945 г. провъзгласява независимостта на Индонезия. Един от инициаторите за Бандунгската конференция (1955 г.) на страните от Азия и Африка. В края на 50-те години въвежда нова форма на управление – така наречената “управляема демокрация", която засилва личната власт на президента. През 1963 г. сесията на Временния нар. консултативен конгрес му дава титлата “велик вожд на революцията" и го назначава за пожизнен президент. След събитията от 30 септември 1965 г., в резултат на които на власт идват военните, влиянието на Сукарно в политическия живот на страната отслабва. На 20 февруари 1967 г. е отстранен от власт и отстъпва президентския пост на генерал Сухарто.
1875 г.
Роден е Томас Ман - един от най-големите съвременни германски писатели, брат на Х. Ман и баща на Клаус Ман. Слуша лекции в Мюнхенския университет по история, политикономия и литература. Живее известно време в Рим. Става известен с романа “Буденброкови" ( 1901 г.). Автор е на новелите “Тристан" (1903 г.), “Тонио Крьогер" (1903 г.), “Смърт във Венеция", автобиографичната скица “Пред огледалото" и други. След Първата световна война издава романа “Вълшебната планина" (1924 г.), а през 1933-1943 г. издава историческа тетралогия на библейска тема “Йосиф и неговите братя".
Емигрира от Германия в Швейцария, а през 1938 г. – в САЩ. През 1948 г. публикува “Доктор Фаустус". Посещава Германия през 1949 г. Получава Нобелова награда за литература за 1929 г.
1872 г.
Родена е Александра Феодоровна - последната руска императрица, съпруга на император Николай II (от 14.11.1894 г.). Дъщеря на хесен-дармщатския херцог Людовик IV. От брака си с Николай имат 5 деца: Олга (1895 г.), Анастасия (1897 г.), Татяна (1899 г.), Мария (1901 г.), Алексей (1904 г.). Отличава се с дълбоко суеверие, твърда привързаност към неограничено самодържавие и консерватизъм във вътрешната политика. Арестувана на 2 март 1917 г., изпратена в Тоболск и след това в Екатеринбург, където е разстреляна заедно с цялото си семейство.
1863 г.
Роден е Вячеслав Николаевич Шчепкин - руски учен славист, езиковед, палеограф. Внук на актьора М. С. Шчепкин. Ученик на Ф. Ф. Фортунатов. Завършва Московския университет през1885 г. От 1907 г. е професор в Московския университет. От 1887 г. работи в Историческия музей в Москва, където създава системата на научни каталози в Отдела за ръкописни и старопечатни книги. Магистърската му дисертация “Разсъждения за езика на Савината книга" (1898-1899 г.) е капитално изследване върху фонетиката на старославянския език .
Автор е на съчиненията “Въведение в славянознанието" (1914 г.), “Учебник по руска палеография" (1918 г.), изследвания за Новгродската иконописна школа и много други.
1854 г.
Роден е Анте Ковачич - хърватски писател. Автор е на стихове, фейлетони, повести и романи. Най-известен е автобиографичният му роман “В регистратурата" (1888 г.).
1833 г.
Роден е Александър Александрович Пушкин – руски офицер, генерал от кавалерията (1898 г.). Син на А. С. Пушкин. Завършва Пажеския корпус в Санкт Петербург през 1851 г. Участва в Кримската война от 1853 до1856 г. От 1870 г. е командир на 13-ти Нарвски хусарски полк, с който участва в Руско-турската война от 1877 до1878 г. Полкът е в състава на Източният отряд и действа в района на Елена и Котел. След войната служи в армията като командир на дивизия и корпус, командващ военен окръг и губернатор на Северен Кавказ. Умира на 6 юни 1914 г.
1799 г.
Роден е руският писател - поет, драматург и белетрист Александър Пушкин. Още приживе той си създава репутацията на най-значимия руски национален поет, а по-късни изследователи го определят като основоположник на съвременния руски литературен език. Творбите на Пушкин са писани под влиянието на сатирата на Волтер, поезията на Байрон и трагедиите на Шекспир. Много от неговите произведения са считани от критиците за шедьоври. Самият Пушкин предпочита романа "Евгени Онегин“, който пише в продължение на няколко години. Той е един от малкото поети или писатели, които болшевиките не забраняват, когато идват на власт, може би отчасти това се дължи се на факта, че самият Пушкин е бунтар и е в конфликт с правителството поради политическите си убеждения. Дори кръщават Царское село на него.
Творчеството на А.С. Пушкин дава основа за много музикални произведения, например оперите на Чайковски "Евгени Онегин“ (1879 г.) или "Борис Годунов“ на Мусоргски (1874 г.). Много от творбите му са екранизирани.
Множество градове по света имат паметници на поета. Най-много те са в Русия, като Москва и Санкт Петербург имат по няколко.
1606 г.
Роден е Пиер Корней - френски писател, представител на трагедията от епохата на класицизма.
1599 г.
Роден е испанският художник Диего Веласкес. Възпитан е в религиозен дух, получава добра начална подготовка в областта на езиците и философията. Още в ранна възраст обаче той проявава дарби в рисуването и в продължение на една година учи при основоположника на Севилската школа Франсиско де Ерера.
След упорита работа се появяват знаменитите картини “Венера в огледалото"– 1651 година и “Менините" (Las Meniñas)– 1656 година. Връх в изкуството му е творбата “Тъкачките", последвана от прекрасни портрети на втората жена на Филип IV Испански – кралица Мариана Австрийска, на инфанта Маргарита и сестра ѝ Мария-Тереза – бъдеща жена на френския крал и картината “Меркурий и Аргус" с митологичен сюжет. Най-известни портрети: дона Хуан Матеос (1632), генерала Оливарес (1633), конният портрет на крал Филип IV (1635), папа Иннокентий X (1648).
Портретите от късния период в творчеството на Веласкес в голяма степен са проникнати от артистизъм и психологическа
На тази дата умират:
1991 г.
Умира Стен Гетц - американски тенор саксофонист.
По време на Втората световна война Гетц има възможността да свири в най-популярните за времето си оркестри, сред които бигбенда на Д. Дорси (1945 г.) и бигбенда на Б. Гудман (1945-1946 г.). Звукозаписният си дебют прави през 1946 г., но става популярен, когато започва да свири с Уди Хърман (1947-1949 г.). През 50-те години на ХХ век. Гетц работи с музиканти като Хорас Силвър и Джими Рейни, посещава Европа, а заедно с Джони Смит създават незабравимия хит "Moonlight in Vermont". От 1958 г. до 1960 г. живее в Европа, а след завръщането си в САЩ записва албума "Focus". През февруари 1962 г. излиза албумът "Jazz Samba" с Ч. Паркър - това слага началото на "ерата на босановата".
През 1963 г. Гетц записва няколко албума в стил "босанова" с оркестрите на Л. Бонфа и Л. Алмейда; най-значителен в творчеството му и в историята на "босановата" изобщо е "Getz/Gilberto", записан заедно с Аструд Жобим и Жоао Жилберто.
През следващите години той остава верен на босановата, но прави и различни експерименти, допринесли за развитието на фюжъна. Свири с Г. Бъртън, Б. Евънс, Ч. Кърия и други. В края на живота си Гетц отново се връща към чисто акустичното звучене. Последният му запис е "People Time" (1991 г.) - брилянтен дует с К. Барън.
1968 г.
Умира Робърт Френсис Кенеди – американски политик. Роден е на 20 ноември 1925 г. в Бостън и е брат на Джон Кенеди.
Робърт Кенеди завършва право и от 1957 г. заема отговорни длъжности в държавния апарат на САЩ. През 1961 г. е министър на правосъдието в кабинета на брат си. Известно време, до 1964 г., е на този пост и в кабинета на Линдън Джонсън.
От 1965 г. Робърт Кенеди е сенатор от щата Ню Йорк. Той е един от лидерите на либералното крило на Демократическата партия и открито се обявява против виетнамската политика на правителството на Джонсън.
През 1968 г. Робърт Кенеди се кандидатира за поста президент на САЩ от Демократическата партия. В разгарана на предизборната борба, на 6 юни 1968 г. той е убит в Лос Анджелис. През май 1969 г. палестинецът Сирхан Сирхан е признат от съда за виновен и осъден на смърт за убийството на Робърт Кенеди. В последствие присъдата е заменена с доживотен затвор.
1961 г.
Умира Карл Густав Юнг - швейцарски психолог и културолог, основател на аналитичната психология. Започва научната си дейност в Цюрих под ръководството на Е. Блойлер. От 1906 г. преминава на позициите на психоанализата и става най-близък съратник на Фройд и популяризатор на неговото учение.
1948 г.
Умира Луис Жан Люмиер – френски химик и индустриалец.
Работи в ателието на баща си, който е фотограф, и със сътрудничеството на брат си Огюст предприема опити, които водят до подобрение във фотографското изкуство. През 1895 г. създава в собствената си фабрика в Лион първия кинематограф. Открива и способ за трицветно фотографиране. Във Франция е учредена ежегодна премия "Л. Люмиер" за документален филм.
1946 г.
Умира Герхард Йохан Роберт Хауптман - германски драматург и писател. Става известен с драмата си “Преди изгрев слънце" (1889 г.).
Автор е на драмите “Празникът на мира" (1890 г.), “Самотни хора" (1891 г.), “Тъкачите" (1892 г.), “Възнесението на Ханеле Матерн" и “Потъналата камбана" (1896 г.), “Флориан Хайер" (1896 г., историческа драма), “Боброва шуба" (1893 г., сатирична комедия), “Роза Бернд" (1903 г.), “Преди залез слънце" (1932 г.), “Потъналата камбана" (символистична драма приказка).
Негови романи са: “Емануел Квинт" (1910 г.), “Еретикът от Соана" (1918 г.), “Приключение от моята младост" (1937 г., автобиографичен) и други.
Получава Нобелова награда за литература за 1912 г.
1916 г.
Умира Юан Ши Кай - китайски политик и военен деец. Губернатор на Шандун и Джили. Той потушава Ихътуанското въстание (1899-1901 г.). Реорганизира китайската армия по европейски образец. Покровителстван от императрица Тан Хи. Оглавява войските на Севера по време на Синхайската революция и води военни действия срещу революционния Юг. От 13 февруари 1912 г. е президент на Китайската република.
1861 г.
Умира Камило Бенсо Кавур – италиански държавник, общественик и дипломат на Пиемонт (Сардинското кралство) и Италия от епохата на обединяването £. Идеолог и лидер на буржоазното дворянство и умерено-либералната монархическа буржоазия. През 1829 г. завършва Военната академия в Торино. Заедно с Ч. Балбо основава вестник “Рисорджименто", орган на умереното либерално движение. По време на Революцията (1848-1849 г.) е депутат в парламента. Министър на земеделието и търговията (1850-1852 г.), министър на финансите (1851-1852 г.) и министър-председател на Пиемонт (1852-1861 г.). Вътрешната политика на Кавур е насочена към буржоазни преобразования в икономическата и политическата структура на Пиемонт. Политиката на Кавур помага за разширяване на либерално-буржоазния слой. Негова крайна цел е обединението на Италия под егидата на Савойската династия. Чрез ловки дипломатически маневри успява да предизвика Австрия да воюва с Пиемонт през 1859 г. По време на войната прави опит да освободи Ломбардия и Венеция с помощта на Франция, но сепаратисткият договор между Франция и Австрия попречва на плановете му. Благодарение на енергичните действия на Кавур и с помощта на армията на Гарибалди, всички италиански земи се обединяват и през 1861 г. е провъзгласено Италианското кралство, а Кавур става първият министър-председател на Италия.
1818 г.
Умира Ян Хенрих Домбровски- полски генерал. Прикрива отстъплението на армията на Наполеон I през р. Березина.
За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:
Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.;
Енциклопедия “Британика" (2004 г.);
Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);
Фамилна енциклопедия “Larousse";
История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.;
История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;
История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.;
Българска военна история - БАН, 1989 г.;
История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.;
История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.;
История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.;
Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Исторически бюлетин – на “The New York Times";
Исторически бюлетин – на “The History Channel";
Исторически бюлетин – на “World of Quotes";
Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни" и други.;