Денят 30 декември в световната история
©
2017 г.
Мъж взима 11 заложници в пощенска сграда в Харков и отправя заплахи, че ще се взриви. Впоследствие, всички заложници в пощенския клон в Харков са освободени, а нападателят е задържан.
2016 г.
Примирието организирано от Русия, Иран и Турция между правителството на Сирия и опозицията, влиза в сила.
2014 г.
Хиляди московчани се събират на неразрешен протест пред Кремъл в защита на руския опозиционер Алексей Навални. Московски съд произнесе условна присъда срещу Алексей Навални от три години и половина затвор. По-малкият брат Олег получава същата присъда, но ефективно. Изявление на ЕС определя присъдата като политически мотивирана.
2012 г.
Китай затяга контрола в интернет пространството. Потребителите вече са длъжни да се регистрират с истинските си имена пред телекомуникационните оператори. Мерките са пряк отговор на китайското правителство срещу публикациите, разкриващи корупция и злоупотреби сред управляващата партия.
2011 г.
От икономически съображения Самоа и Токелау сменят часовата си зона отменяйки петък 30 декември. По този начин те синхронизират времето си с Австралия и Нова Зеландия с които са в активни икономически отношения. По същата причина през 2009 г. движението по пътищата е преориентирано на лявостранно.
2011 г.
В цяла Турция се състоят масови протестни митинги на кюрдското население във връзка с убийството на 35 кюрди на границата с Ирак от бойни самолети на турската авиация.
2006 г.
Обесен е Саддам Хусейн Абд ал-Маджид ал-Тикрити или само Саддам Хюсеин - иракски политик. Президент на страната от 1979 до 2003 г. По религиозна принадлежност е сунит. Екзекуцията се състои в иракската военна база (Camp Justice) североизточно от Багдад, база, която някога е била щаб на военното разузнаване на Саддам, а после използвана за лагер, където да бъдат затваряни и измъчвани стотици жители.
1999 г.
Бившият "Бийтълс" Джордж Харисън и жена му са нападнати от маниак в Лондон. Мъжът успява да им нанесе няколко порезни рани с нож.
1953 г.
В САЩ е пуснат в продажба първият цветен телевизор.
1949 г.
Завършва започналият на 25 декември Хабаровски процес. Това е съдебен процес в Хабаровск на военния съд на Приморския военен окръг. Подсъдими са висши офицери от японската армия и сътрудници на японски бактериологични лаборатории, създавали и използвали бактериологично оръжие (от 1931 г.). Съдът установява, че в японските военни планове е предвидено масово използване на бактериологично оръжие за унищожаване на войски и мирно население в СССР и други държави - противници на Япония. Установява се, че многократно е използвано бактериологично оръжие във войната против Китай и в диверсионни действия против СССР. Всички подсъдими са осъдени на различни срокове лишаване от свобода.
1947 г.
Под натиска на Москва Румъния изгонва своя монарх крал Михай и става последната страна в Източна Европа, която се обявява за република и преминава изцяло под съветското влияние.
1946 г.
Започва работа първият ядрен реактор в СССР. Първият ядрен реактор е построен от Енрико Ферми (на снимката) в Чикагския университет. Ядреният реактор е устройство, в което се поддържа и управлява верижна реакция на ядрено делене с цел получаване на ядрена енергия, радиоактивни нуклиди или изкуствени елементи. Енрико Ферми е италиански физик, допринесъл съществено за развитието на съвременната теоретична и експериментална физика. Роден е 29 септември 1901 г. Рим. През 1922 г. завършва Пизанския университет. Учи в Германия и Холандия. В периода 1926-1938 г. е професор в Римския университет. Оказва голямо влияние върху формирането на италианска школа в съвременната физика. Емигрира от Италия в САЩ през 1938 г. От 1939 г. до 1945 г. е професор в Колумбийския университет. Ръководи научни изследвания в областта на използването на ядрената енергия в САЩ, участник е в “Манхатънския проект" - създаването на американската атомна бомба. Енрико Ферми участва активно в създаването на съвременната квантова физика. Разработва статистика на частиците, подчиняващи се на принципа на Паули (1925 г.), създава количествена теория на бета-разпада, основана на предположението на В. Паули за това, че бета-частиците се изпускат едновременно с неутрони. Заедно със сътрудниците си изучава свойствата на неутроните и създава основите на неутронната физика (1934-1938 г.). За пръв път наблюдава изкуствена радиоактивност, предизвикана от бомбардировката на редица елементи (сред които и уран) с неутрони; открива забавянето на неутроните и създава теорията на това явление, за което през 1938 г. получава Нобелова награда. Енрико Ферми за пръв път осъществява верижна реакция в построения от него първи в света ядрен реактор, в който за забавяне на електроните се използва графит, а като гориво - уран. В края на живота си се занимава с високи енергии и публикува теоретични съчинения в тази област. Умира на 28 ноември 1954 г. Чикаго.
1945 г.
Публикувано е завещанието на Адолф Хитлер.
1938 г.
Патентована е електронната телевизионна система.
1927 г.
В Токио е открито първото в Азия метро.
1927 г.
Руският химик Сергей Лебедев за първи път разработва метод за получаване на синтетичен каучук. Лебедев е руски химик органик, академик (1932 г.). Изследва полимеризацията на ненаситените въглеводороди. Разработва (1926-28 г.) промишлен метод за получаване на синтетичен каучук, осъществен 1932 г.
1922 г.
С решение на Първия Всесъюзен конгрес на Съветите е обявено създаването на СССР. В съюза влизат РСФСР, Украинската ССР, Белоруската ССР, Закавказката социалистическа федеративна съветска република, Узбекската ССР, Туркменската ССР и Таджикската ССР.
1922 г.
Провежда се съветски меморандум против териториалните промени след края на Първата световна война, станали без допитване до населението, в който изрично е спомената Добруджа.
1907 г.
Създадена е играта бейзбол
1904 г.
Английска поща първа в света въвежда услуга за препращане на телеграми до борда на корабите
1703 г.
При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души
1699 г.
С указ на руския император Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово, използвано от векове в европейските страни. Петър I е руски цар от 1682 г. Той е от династията Романови и е първият руски император от 1721 г. Син е на Алексей Михайлович. След пътуване в Западна Европа (1697-98 г.) Петър I започва модернизация на Русия - учредени са сенат, колегии (учреждения), Светия Синод, църквата е отделена от държавата, страната е разделена на губернии, столицата е преместена в Петербург; поощрява се строителството на манифактури, заводи, пристанища, корабостроителници; създадени са флот и редовна армия. Петър I води войни с Османската империя (превзема град Азов през 1696 г.) и с Швеция. Неговото управление се характеризира с културен подем - открити са различни училища, Академията на науките в Петербург, създаден е съвременният граждански шрифт (днешната печатна форма на кирилицата).
На тази дата са родени:
1928 г.
Роден е Бо Дидли (псевдоним на Елъс Макданиъл) - американски изпълнител на блус и ритъм енд блус, с голямо влияние върху развитието на рокендрола и групи като "Ролинг Стоунс", "Ху", "Дорс" и др. Първия си запис осъществява през 1955 г. Пред 1955 г. Дидли сменя много професии. Участва в някои от записите на Ч. Бери, прави 2 съвместни албума с М. Уотърс. През 70-те години музиката му е преоткрита и от някои нюуейв групи. Албуми: "Is a Guslinger", "Bo Diddley Rides Again", "Beach Party" (1963 г.), "Two Great Guitars", "Hey Good Looking" (1964 г.), "Let Me Pass" (1965 г.), "Super Blues Band" (1968 г.), "Golden Decade" (1973 г.), "Big Band Bo" (1974 г.), "Andther Dimension" (1975 г.), "20-th Anniversary" (1976 г.), "Hey Bo Didley" (1986 г.), "Live at the Ritz" (1987 г.), "Breakin’ through the B. S." (1989 г.), "This Should not Be" (1993 г.), "Bo Diddley" (1995 г.), "Man among Men" (1996 г.).
1904 г.
Роден е Дмитрий Борисович Кабалевски - руски композитор, общественик, музикален педагог, пианист, диригент, критик; професор в Московската консерватория от 1939 г. Учи пиано при големия педагог Голденвайзер и композиция при Н. Мясковски. Композира симфонична музика още като студент. Създава 5 опери (“Кола Брюнон", “Семейството на Тарас", “В огъня", “Никита Вершинин", “Сестри"), симфонии (Четвъртата симфония е най-значителното му симфонично произведение), оркестрови сюити (“Комедианти"), вокално-инструментални творби (“Велика родина", “Народни отмъстители" и др.), инструментални пиеси, песни, концерти за пиано, цигулка и виолончело, филмова музика (“Петербургска нощ", “Щорс", “Антон Иванович се сърди", “Мусоргски", “Ходене по мъките").
1874 г.
Роден е Янко Йесенски – словенски поет, преводач. Започва да публикува в края на 90-те години на ХIХ в. Автор е на интимна (сб. "Стихотворения", 1905 г.) и гражданска лирика (сб. "В плен", 1919 г.; "След бурята", 1932 г.; "Срещу нощта", 1945 г.). Издава сборници с разкази: "Провинциални разкази" (1913 г.), "От стари времена" (1935 г.) и др.; сатиричния роман "Демократи" (т. 1-2, 1934-1938 г.). Превежда поезия от А. С. Пушкин, А. А. Блок, С. А. Есенин. Умира на 27 декември 1945 г. в Братислава.
1865 г.
Роден е Ръдиард Джозеф Киплинг - английски писател. Учи в Лондон. Там се формира неговият мироглед, включително и преклонението му пред реда и организираността. Първия си стихотворен сборник “Училищна лирика" издава 16-години в Индия. От 1882 г. се занимава активно с журналистика и литература. В продължение на 5 години работи като щатен сътрудник, а след това като съредактор на “Граждански и военен вестник" в Лахор (днес един от големите градове на Пакистан). В задълженията му влиза и седмичното приложение към вестника със занимателни очерци и разкази. След пътешествие в Япония и САЩ се завръща в Англия. Пътува до Южна Африка, Австралия и Нова Зеландия. Жени се за американка и се опитва да се установи в Америка, но след смъртта на по-голямата му дъщеря Джозефин се завръща (1902 г.) в Англия, където остава до смъртта си. Ръдиард Киплинг достига необичайно рано творческа зрелост, което личи още в първата му книги със стихове “Департаментски песни" (1886 г.), издадена, когато авторът е на 21 години. Киплинг е автор на стихосбирки “Песни от казармата" (1892 г.), “Седем морета" (1896 г.), “Пет нации" (1903 г.) и други, благодарение на които името му става известно по цял свят. Издава прозаични книги: сборник с разкази “Прости разкази от планините" (1888 г.), романите “Угасна светлината" (1890 г.), “Ким" (1901 г.) и др. На голяма популярност се радват неговите детско-юношески произведения “Книга за джунглата" (1894) и “Втората книга за джунглата" (1895 г.). Ръдиард Джозеф Киплинг е най-младият Нобелов лауреат за литература. Той получава наградата през 1907 г., когато е на 42 години. Умира на 18 януари 1936 г. в Лондон.
На тази дата умират:
1969 г.
Умира Иржи Трънка - чешки режисьор и художник. Роден е на 24 февруари 1912 г. Учи рисуване при Й. Скупа и в Пражкия институт за приложни изкуства. Основател е на кукления “Дървен театър" в Прага (1936 г.). В началото на 40-те години е театрален художник. В киното е от 1945 г. Основоположник е на национална школа за куклена анимация и на детската художествена кинематография. Сред създадените от него анимационни филми са: “Как дядо посадил ряпа" (1945 г.), “Палавникът и есесовците" (1946 г.), “Животното и разбойниците", “Подаръкът" (1946 г.). През 1947 г. режисира първия си куклен филм - “Чешка година", определен като епопея на националния живот. Куклени филми: “Славеят на императора" (1948 г.), “Принцът на Баяя" (1950 г.), “Старинни чешки приказки" (1953 г.). Класика: “Приключенията на храбрия войник Швейк" (1955 г.) и “Сън в лятна нощ" (1959 г.). Критикува и осмива технизацията на обществото в “Страст" (1961 г.) и “Кибернетична бабичка" (1962 г.).
1968 г.
Умира Тригве Халвдан Ли - норвежки държавник и политик, дипломат. В годините 1935-1940 г. и 1945-1946 г. е депутат в норвежкия парламент. От 1935 г. до 1945 г. е министър. Тригве Ли е ръководител на норвежката делегация на конференцията в Сан Франциско (1945 г.), на която се създава ООН. В периода 1946-1953 г. той е генерален секретар на ООН.
1962 г.
Умира Артър Лавджой– американски философ, представител на критическия реализъм. Артър Лавджой е роден на 10 октомври 1873 г. в Берлин. В периода 1901-1908 г е преподавател във Вашингтонския, след което до 1910 г. и в Мисурийския университет. От 1901 г. е професор. От 1910 г. до 1938 г. преподава в университета "Джон Хопкинс" в Балтимор. В годините 1916-1917 г. Артър Лавджой е президент на Американската философска асоциация. Той е основател и редактор на сп. "Journal of the History of Ideas" (1940 г.). Артър Лавджой критикува субективния реализъм, неореализма и прагматизма на Дж. Дюи, а също бихевиоризма. Според него процесът на познание е "гносеологически триъгълник", който включва познаващия субект, приемания аксиоматично обект (физическия свят) и "даденото" съзнание, опосредстващо познавателния процес и отъждествявано от Артър Лавджой с възприятията. "Даденото" условно представлява сбор от свойствата на външната действителност, знанието за които дава възможност на субекта да се ориентира в света. По този начин Артър Лавджой развива своеобразен вариант на идеалистичната теория на символите.
1944 г.
Умира Ромен Ролан– френски писател, общественик, музиковед. Той е роден през 29 януари 1944 г. в Кламси. През 1886 г. завършва история, а от 1897 г. е професор по история на музиката. Създава биографичните романи: "Животът на Бетховен" (1903 г.), "Животът на Толстой" (1911 г.), "Жан Кристоф" (10 части, 1904-1912 г.), повестта "Кола Брюнон" (1919 г.). През 1939 г. завършва монументалната трагедия "Робеспиер". Ромен Ролан е носител на Нобелова награда за мир (1916 г.) и Нобелова награда за литература (1915 г.) за романа "Жан Кристоф".
1920 г.
Умира Джеймс-Дейвид Баучер - английски журналист. Кореспондент на лондонския вестник "Таймс" за Балканския полуостров от 1892 г. до края на живота си. Живее дълго време в София, познава добре политическата история на България, стопанския й и културен бит и отношенията й със съседните страни - и в най-критичните моменти (в Букурещ през 1913 г. и в Париж през 1918 г.), когато малцина смеят да говорят в полза на българския народ, той високо и смело защитава България. Погребан е според желанието му край Рилския манастир.
1893 г.
Умира Стефан Веркович – сръбски учен и мисионер с големи заслуги в областта на българския фолклор и етнография. Роден е на 5 март 1821 г. в с. Угляра, Босна. Учи във францисканско училище, приема монашески сан. Под влияние на идеите на илиризма отхвърля монашеството и става проводник на сръбско национална пропаганда. Посещава Далмация, Черна гора и Албания. Установява се в Македония. Създава връзки с български дейци от Цариград. Извършва събирателска и изследователска работа на фолклора в Македония. По време на Руско -турската война (1877-1878 г.) се установява в Петербург. От 1881 г. е в България, където посещава Родопите. Публикува сборника "Веда словена". Автор е на съчиненията: "Народне песме македонски бугаре" (1860 г.), "Древная болгарская песня об Орфее …" (1867 г.), "Описание бiта болгар, населяющих Македонию" (1868 г.), "Веда словена. Български народни песни от предисторична и предхристиянска доба" (1874 г.), "Веда Словена. Обрядни песни от язическо време" (1881 г.), "Типографско этнографический очерк Македонии" (1889 г.) и др.
1572 г.
Умира Галеацо Алеси - италиански архитект, представител на късния Ренесанс. Той е роден в Перуджа. Ученик е на Микеланджело в Рим. Работи в Генуа. Строи дворци с тераси, разположени на склон. Негово дело са: проектът на църквата "Санта Мария Асунта ди Кариняно" в Генуа (1552) г., дворците "Марино" в Милано (започнат 1557 г.) и "Пароди" в Генуа (1567 г.).
За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:
Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.;
Енциклопедия “Британика" (2004 г.);
Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);
Фамилна енциклопедия “Larousse";
История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.;
История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;
История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.;
Българска военна история - БАН, 1989 г.;
История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.;
История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.;
История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.;
Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Исторически бюлетин – на “The New York Times";
Исторически бюлетин – на “The History Channel";
Исторически бюлетин – на “World of Quotes";
Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни" и други.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Адвокат за промените в ЗДвП: Не е ключов размерът на наказанието,...
20:37 / 21.11.2024
МВнР с важно предупреждение за пътуващите към Румъния
20:01 / 21.11.2024
Социолог: Дилемата "не бива" и "не може" блокира парламента
19:05 / 21.11.2024
Военна техника тръгва по републиканските пътища
18:30 / 21.11.2024
По искане на президента Радев: Конституционният съд образува трет...
18:05 / 21.11.2024
Бойко Борисов и Кирил Петков също са били наградени за заслуги къ...
17:33 / 21.11.2024
Актуални теми