На 3 март през 1992 г. Босна и Херцеговина обявява независимост от Югославия.

На тази дата през 1919 г. от Ванкувър (Канада) за Сиатъл ( САЩ) е изпратена първата в света международна авиопоща. На 3 март 1921 г. канадският физиолог Фредерик Бантинг открива хормона инсулин.

На 3 март се отбелязва Международният ден на писателите.

На 3 март са родени: бразилският футболист Зико, шведският писател Артур Лундквист

На 3 март умират: френският писател Пиер Беноа, английският физик Робърт Хук…


2018 г.

Турски войски и Свободната сирийска армия поемат контрола над стратегическия град Раджу, Сирия, от силите на ИГП.

Само за едно денонощие са ликвидирани 178 бойци в района на Африн. Генералният щаб на турските въоръжени сили уточнява, че става дума за за бойци от Отряда за народна самоотбрана, работническата партия на Кюрдистан, партията "Демократически съюз" и Ислямска държава".

2018 г.

Неправителствената организация "Полска лига срещу клеветата" завежда дело срещу аржентинския вестник "Pagina 12“ за нарушение на приетия в Полша закон, който подвежда под отговорност за изказвания относно съпричастността на поляците към Холокоста.

2018 г.

Използването на видеоповторения на световното първенство по футбол в Русия е одобрено от Международния футболен борд (ИФАБ), по време на среща в Лозана.

2017 г.

Европейският парламент гласува за прекратяване на безвизовото пътуване за гражданите на Съединените щати, след като правителството на САЩ не се съгласява да премахне визите за граждани на пет държави-членки на ЕС - България, Хърватия, Кипър, Полша и Румъния.

2015 г.

Археологическа експедиция твърди, че е открила легендарния Бял град в североизтоен Хондурас, с артефакти, датиращи от 1000 до 1400 г.

2013 г.

Американски медици от Университет "Джонс Хопкинс“ съобщават, че вероятно са излекували дете, заразено с ХИВ.

2012 г.

Международните агенции за кредитен рейтинг Moody’s и Standard & Poor's понижават дългосрочния кредитен рейтинг на Гърция до «C» и «SD» съответно във връзка с високия риск от дифолт (неплащане на дълговете).

2005 г.

Американският пилот Стив Фосет приключва околосветския си полет със самолета GlobalFlyer без междинно зареждане с гориво, започнат на 28 февруари.

2002 г.

Народът на Швейцария решава в референдум страната да стане член на ООН.

1992 г.

Босна и Херцеговина обявява независимост от Югославия.

1992 г.

Прието е националното знаме на Киргизстан като държавен символ. Представлява червено правоъгълно платнище, в центъра на което има изобразен четиридесетлъчев слънчев диск, символизиращ четиридесетте древни киргизки племена. Според друга интерпретация лъчите представляват четиридесетте воини на митичния национален герой Манас. От лицевата страна на знамето слънчевите лъчи сочат по посока обратна на часовниковата стрелка, съответно от обратната страна на знамето — по посока на часовниковата стрелка. В центъра на слънчевия диск е изобразен тюндюк, който представлява покрива на традиционната киргизка юрта.

1987 г.

Американският боксьор Майк Тайсън завоюва своята първа световна титла.

Майк Тайсън е американски състезател по бокс. Започва професионалната си кариера през 1985 г. и още в първия си мач печели с нокаут. Многократно защитава титлата си, като побеждава такива изявени боксьори като Джеймс Смит, Лари Холмс, Франк Бруно, Джеймс “Бъстър" Дъглас, Донован “Рейзър" Ръдок. Губи титлата от Ивендър Холифийлд. Престоява известен период в щатски затвор като след излизането си в 5 боя има 5 победи. Явявайки се на ринга, като претендент, в мач-реванш с Холифийлд, той му отхапва ухото и е дисквалифициран и лишен от състезателни права. В началото на юли 1999 г. Тайсън отново започва подготовка за спечелване на свет. титла. Наричан е “Динозавъра".

1980 г.

Робърт Мугабе получава правото да състави първото правителство на Зимбабве, след като печели изборите в получилата независимост от Великобритания Родезия. До този момент Зимбабве е владение на Британската южноафриканска компания под името Родезия. През 1911 г. е разделена на Северна и Южна Родезия. През 1923 г. Южна Родезия е обявена за самоуправляваща се колония. От 1965 г. бялото малцинство, начело с Ян Смит установява расистки режим, свален след победата на Африканския национален съюз на Зимбабве - Патриотичен фронт. На 18 април 1980 г. е обявена независимостта на страната Избрано е правителство с министър-председател Р. Г. Мугабе.

1931 г.

Стихотворение на Френсис Кий е прието като текст на химна на САЩ “Знаме, обсипано със звезди".

1921 г.

Канадският физиолог Фредерик Бантинг открива хормона инсулин.

Бантинг получава веществото в чистия му вид заедно с Ч. Бест и Дж. Маклауд.

Инсулинът е единствения хормон в организма, който понижава нивото на кръвната захар. При недостиг на инсулин в организма настъпва болестно състояние - диабет. Инсулинът е открит в началото на 20 век от румънеца д-р Николае Паулеску в Париж (нарича го панкреатин), но до 2004 г. заслугата за откриването му са приписвани на канадеца Фредерик Бантинг, който пръв е инжектирал инсулин на човек. През 1923 г. Бантинг получава Нобелова награда за физиология и медицина (1923, с Дж. Маклауд).

На 11 януари 1922 г. в Канада за първи път в света е използван инсулин за лечение на болни от диабет лица.

1919 г.

От Ванкувър (Канада) за Сиатъл ( САЩ) е изпратена първата в света международна авиопоща.

1883 г.

Конгресът на САЩ приема решение за създаване на военноморски флот.

1875 г.

Премиерата на операта “Кармен" от Ж. Бизе в Париж в театър "Опера Комик" завършва с пълен провал, но във Виена постановката е посрещната с изключителен ентусиазъм. Бизе умира 3 месеца след премиерата.

Жорж Бизе (Александър Сезар Леополд, при кръщаването наречен Жорж) е френски композитор. Един от най-значителните представители на френското оперно творчество от втората пол. на XIX в. На 17 годишна възраст създава известната "Симфония в до-мажор", а през 1857 г. печели с "Доктор Миракъл" обявения от Жак Офенбах конкурс за оперета. Същата година завършва Консерватория и с кантата си "Кловис и Клотилда" печели Рим. премия. В Италия е от 1857 г. до 1860 г.; създава комичната опера "Дон Прокопио", операта "Гуслата на емира", оркестрови и инструментални пиеси, кантатата "Васко да Гама". Усилено продължава да твори и след завръщането си в Париж: "Ловци на бисери" (1863 г.), "Иван Грозни", "Красавицата от Перт", "Джамиле", музиката към "Арлезианката" от А. Доде, "Кармен".

1863 г.

Основана е Националната академия на науките в САЩ.

1855 г.

На руския престол се възкачва Александър ІІ (1855 г.-1881 г.), от династия Романови. Той е най-големият син на Николай I Павлович и Александра Фьодоровна. Възпитател на Александър ІІ е генерал Ушаков П , а наставник - поетът В. А. Жуковски. Политическото положение в Русия след неуспешната Кримска война (1853-1856 г.) създава условия за реформи и Александър II ги започва. Отменя крепостното право на 3 март1861 г., за което е наречен Цар Освободител. Отменя също телесните наказания и въвежда нов университетски устав през 1863 г. Александър ІІ провежда земска и съдебна реформи. Започва подготовка за военна реформа. От 1862 г. обявява публично държавния бюджет. След 1866 г. се извършват няколко опита за атентат срещу императора. Това довежда до засилване на ролята на органите за вътрешна сигурност и репресиите срещу радикалните течения, организации и движения. През 1880 г. Александър ІІ създава върховна разпоредителна комисия начело с граф Лорис-Меликов. Александър ІІ приема закон за градско самоуправление през 1870 г. и закон за всеобща военна повинност през1874 г. В областта на външната политика руският император обръща особено внимание на т. нар. източен въпрос и отмяната на условията на Парижкия мирен договор от 1856 г. За да засили руското влияние на Балканите, той започва война с Турция (1877-1878 г.). Войната завършва с успешния за Русия Санстефански мирен договор (1878 г.), който обявява България за свободна държава. Берлинският конгрес (1878 г.), затвърждава политическото положение на Русия в Европа като велика сила.

През 1866 г.продава на САЩ Аляска, през 1864 г присъединява към територията на Империята Туркестан., Хива през 1873 г. и Кокандското ханство през 1876 г.

Александър ІІ става жертва на атентат, организиран от радикалната организация "Народна воля".

1845 г.

Флорида става 27-я щат на САЩ.

1842 г.

В САЩ за първи път в световната история е приет закон, регламентиращ детския труд.

1837 г.

Андрю Джаксън и Конгресът САЩ признават Република Тексас.

В периода 1821-1836 г. Тексас е част от Мексико. През 1836 г. се обявява за независима република. През 1845 г. Тексас става 28-и щат в САЩ.

1820 г.

В САЩ е приет Мисурският компромис. Според него в Щатите едновременно се позволява робството в Мисури, което в същото време е отменено в Мейн.

Мисурското споразумение е законодателен акт, приет от американския Конгрес, с който Мисури е допуснат до съюза като 24-я щат. След като територията заявява желание за участие като щат без ограничения за робството, конгресмените-северняци неуспешно се опитват да добавят поправки, които да ограничат последващо заробване. Когато Мейн (първоначално част от Масачузетс) пожелава да стане щат, споразумение благодарение на Хенри Клей позволява на Мисури да участва като робовладелски щат, а Мейн като свободен щат, като робството е забранено оттогава нататък в териториите северно от южната граница на Мисури. Споразумението на Клей на пръв поглед урежда въпросите с разпространението на робовладелството, но подчертава териториалното разединение.

1801 г.

Давид Емануел става първия евреин, заел поста губернатор в САЩ. Той е губернатор на щата Джорджия.

1705 г.

Петър I издава указ за наборна служба, с което се поставя началото на първата редовна руска армия.

Петър I Велики (1672 г.-1725 г.) е руски цар (от 1682 г.), първият руски император (от 1721 г.). Син на цар Алексей I Михайлович; от династията Романови. Наследява короната от Фьодор III (1682 г.) царува заедно с брат си Иван под регентството на сестра им София Алексеевна (до 1689 г.). Започва модернизация на Русия: реорганизира администрацията, установява йерархията на чиновниците (учредени са сенат, колегии), страната е разделена на губернии, построява новата столица Санкт-Петербург (1703 г.). Поверява на Светия синод управлението на църквата, като я отделя от държавата. Използва опита на западноевропейските държави в развитието на промишлеността, търговията и културата. За да получи излаз на Черно море, отвоюва Азов от турците (1696 г.). Обявява война на Швеция, но претърпява неуспех при обсадата на Нарва (1700 г.). Успява да отвори руски "прозорец" на Финския залив. През 1709 г. разбива при Полтава шведския крал Карл ХII, който търси убежище в Турция. Потегля срещу турците, но е обкръжен при р. Прут и едва се спасява от плен (1711 г.). Губи Азов, но чрез Нищадския договор получава Лифландия, Естландия, Карелия и част от Финландия. Открива АН в Петербург (1725 г.), Морската академия. Създател е на съвременният граждански шрифт (дн. печатна форма на кирилицата), въведен е нов календар (1700 г.).

1186 г.

Иракският град Мосул признава властта на халиф Саладин.

Халиф Саладин (1138 г.- 1193 г.) е султан на Египет (от 1171 г.), основател на династият на Аюбидите. Унищожава армията на франките край Тивериадското езеро и превзема Йерусалим, за чието освобождение в III и IV кръстоносен поход воюват кралете Фридрих Барбароса, Филип Август и Ричард Лъвското сърце. Популярен е и като герой от арабския фолклор.

На тази дата са родени:

1953 г.

Роден е Зико (Артур Антунеш Коимбра) - бразилски футболист. Дебютира в бразилския национален отбор през 1976 г. През 1977 г. Зико е избран за футболист номер 1 на Южна Америка. В този период се състезава във "Фламенго", като през 1978 г. и 1979 г. е голмайстор на лигата, съответно с 26 и 21 гола, а през 1980 г. извежда клуба си до шампионската титла. Година по-късно "Фламенго" печели Междуконтиненталната купа след 3:0 срещу "Ливърпул", като и трите гола са дело на Зико. Още два пъти той е обявен за футболист номер 1 на Южна Америка. За бразилския национален отбор има изиграни 84 мача и отбелязани 58 гола.

1906 г.

Роден е Артур Лундквист- шведски писател. От 1968 г. той е член на Шведската академия на науките, която присъжда ежегодните Нобелови награди. Член е и на Световния съвет на мира от 1950 г. Автор е на повече от 70 книги и 500 статии.

1895 г.

Роден е Рагнар Антон Китил Фриш - норвежки икономист, който допринася много за обособяване на иконометрията като отделен учебен предмет. Първоначално, под ръководството на баща си, той се подготвя за златар, а впоследствие получава висше образование в Норвегия и Франция. От 1931 г. до 1965 г. Фриш е професор по икономика в Осло. През 1930 г. основава иконометрично дружество. Съветът му към Норвежката лейбъристка партия през 30-те и 50-те год. - да възприеме централното планиране за ключовите отрасли на промишлеността, прилага на практика иконометричните му идеи. След първоначалната си работа върху теорията на търсенето, чийто резултат е щателно извеждане на последователна теория от основни аксиоми, той посвещава много внимание на създаването на логическа национална счетоводна система, на икономическо планиране и на приложението на моделирането на решението за създаването на икономическа политика. През 1969 г. заедно с Тинберген Фриш получава първата Нобелова награда за икономика. Рагнар Антон Китил Фриш умира 31 януари 1973 г.

1880 г.

Роден е Лев Владимирович Шчерба (3.03.1880, Петербург - 26.12.1944, Москва) – руски езиковед; проф. в Ленинградския университет; специалист по много от живите езици и по общо езикознание; чл.-кор. на АН на СССР (1924 г.; от 1943 г. е действителен член). Завършва Санкт-Петербургския университет (1903 г.), ученик на Ж. Б. де Куртене. Основни научни интереси: общо езикознание, русистика, романистика, славистика, лексикография и педагогика. Създател на Ленинградската школа в езикознанието. Магистърската му дисертация “Руските гласни в качествено и количествено отношение" (1912 г.) анализира понятието “фонема"; на проблеми от фонологията и фонетиката Шчерба посвещава още много трудове. От изследванията по фонетика на отделните езици най-известна е “Фонетика на френския език", резултат от многогодишно преподаване на френска ортоепия. Трудът има важно място в съвременната хронология. Шчерба се занимава и с въпроси на лексикографията (“Опит за обща теория на лексикографията", 1940 г.). Интересна по повод взаимоотношението “език-реч" е статията му “За троякия аспект на езиковите явления и за експеримента в езикознанието" (1931 г.).

1823 г.

Роден е Гюла Андраши - австро-унгарски държавен деец. През 1867 г. е назначен за министър-председател на Унгария, а от 1871 г. до 1879 г. е министър на външните работи на Австро-Унгария. Като ръководител на австро-унгарската делегация на Берлинския конгрес 1878 г. съдейства активно за ревизирането на Санстефанския мирен договор 1878. Гюла Андраши умира на 18 февруари 1890 г.

1709 г.

Роден е Андреас Сигизмунд Марграф- немски химик, член на Берлинската АН от 1738 г. Той открива фосфорната киселина и магнезия. С помощта на микроскоп открива през 1747 г. кристали захар в тънки резени от корени на цвекло.

На тази дата умират:

1962 г.

Умира Пиер Беноа - френски писател, член на Френската АН (1931 г.). Пише стихове и романи. Автор е на: "Кьонигсмарк" (1918 г.), "Атлантида" (1919 г.), "Властителката от Ливан" (1924 г.), "Кладенците на Йаков" (1925 г.), "Загубения град" (1954 г.) и "Фабриций" (1956 г.). Пиер Беноа е роден на 16 юни 1886 г.

1932 г.

Умира Ойген д'Албер – германски композитор. Един от най-значителните оперни композитори-веристи в немската музика. В творчеството си използва италиански оперен стил "веризъм". Автор е на повече от 20 опери, създадени по италиански маниер, но музиката им си остава немски по характер. Негови учители по пиано са П. и Х. Рихтер, а по-късно и Ф. Лист. Първата си опера "Рубинът" пише през 1893 г.. През следващите 10 години създава още 6 опери, по-значителна от които е "Каин". Голямата си слава на композитор печели с операта "В долината" (1903 г., поставена за първи път в София през 1928г. от Исай Добровен - диригент, и режисьорите П. К. Стойчев и Х. Попов). От останалите му произведения успех имат "Мъртвите очи" и "Черната орхидея".

1878 г.

Умира Владимир Черкаски - руски княз, общественик и политик. Завършва Юридическия факултет на Московския университет през 1844 г. Привърженик е на славянофилството. Сътрудничи на списание “Руска беседа". Член е на Тулския губернски комитет и участва в подготовката за отменяне на крепостното право. От 1861 до 1863 г. Черкаски е миров посредник на Тулска губерния, а до 1866 г. - главен директор на правителствената комисия за вътрешните и духовните работи на кралство Полша. По време на Руско-турската война (1877-1878 г.) е пълномощник на Червения кръст при действащата руска армия и завеждащ гражданската част в България. Начело на Временното руско управление след смъртта на Черкаски застава неговият заместник генерал Димитрий Анучин.

1792 г.

Умира Робърт Адам - английски архитект, представител на английския класицизъм. Работи съвместно с брат си Джеймс Адам (1730 г.-1794 г.). Изгражда рационални стопански постройки (Кенуудхаус в Лондон, 1767 г.-1769 г.), обществени сгради (Единбургския университет, 1789 г.-1791 г.), жилищни квартали (Аделфи в Лондон, 1768 г.-1772 г.) и др. Придържа се към строгите класически форми, използва изящен декор, отделя голямо внимание на интериора и мебелите. Робърт Адам е роден на 3 юли 1728 г.

1703 г.

Умира Робърт Хук - английски физик, член на Лондонското кралско общество и негов секретар, открил през 1660 г. закона за еластичността на твърдите тела (закон на Хук), установил точките на топене на леда и кипене на водата, въвел термина “клетка", усъвършенства барометъра, огледалния телескоп и микроскопа.

1605 г.

Умира Климент VIII (Иполит Алдобрандини) - папа (30.01.1592 г.- 3.03.1605 г.). Става кардинал през 1585 г. През 1592 г. е единодушно избран за папа. Старае се да защити Папската курия от испанско влияние и постепенно я противопоставя на Испания. Служи като посредник за сключване на мирния договор във Вервент (1598 г.), който постановява постоянен мир между Франция и Испания. Опитва се да върне крал Джеймз I Английски и кралица Ана Датска към католицизма, но не успява. С негово специално разрешение в Рим на 17 февруари 1600 г. е изгорен Джордано Бруно.

За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:

Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.;

Енциклопедия “Британика" (2004 г.);

Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);

Фамилна енциклопедия “Larousse";

История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.;

История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;

История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.;

Българска военна история - БАН, 1989 г.;

История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.;

История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.;

История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.;

Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

Исторически бюлетин – на “The New York Times";

Исторически бюлетин – на “The History Channel";

Исторически бюлетин – на “World of Quotes";

Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни" и други.