Денят 29 август в световната история
© pixabay.com
1758 г. - в Ню Джърси е организиран първият резерват за индианци.
1862 г. - в Калабрия е ранен и арестуван Джузепе Гарибалди.
През 1876 г. във френския в. "Le Rappel" е публикуван призивът на Виктор Юго за намеса на европейските сили в подкрепа на освободителните стремежи на балканските народи. "Да свършим вече с убийствените империи - пише Виктор Юго. Да обуздаем фанатизма и деспотизма. Да строшим сабята, която играе за каприциите, на които я владеят. Да не става война, да няма кланета, ... да бъде свобода на мислите и братството." – пише в текста. На 29 август 1966 г. в Сан Франциско “Бийтълс" изнася последния си концерт.
2017 г.
Северна Корея изстрелва балистичната ракета Hwasong-12, която лети на 2700 километра (1700 мили), преминавайки през Хокайдо, северна Япония.
2015 г.
150 000 ливанци протестират срещу кризата с боклука, сектантство, корупция и полицейска бруталност.
2014 г.
Военновъздушните сили на Финландия повишават степента на бойна готовност във връзка със зачестилите нарушения на въздушното пространство на страната от руски военни самолети.
2013 г.
Специална комисия на ООН посещава Токио за да събере разкази на роднини на похитени японци в Северна Корея през 70-те и 80-те години на миналия век с цел да бъдат вербувани от севернокорейските служби.
2012 г.
Япония и Северна Корея възобновяват преговорите между двете страни в Пекин, прекъснати от 4 години.
2011 г.
Парламентът на Естония утвърждава втори мандат на досегашния президент Тоомас Хендрик Илвес.
2008 г.
Грузия прекъсва дипломатическите си отношения с Руската федерация, като правителството на Швейцария се съгласява да представлява интересите на Грузия в Москва.
2008 г.
Али Бабаджан е избран за министър на външните работи на Турция в новият кабинет на преизбрания министър-председател Реджеп Тайип Ердоган
2006 г.
Изстреляна е космическата совалка "Атлантис“, която е част от флотата "Спейс Шатъл“ на НАСА. Тя е четвъртата построена совалка, която изпълнява мисии в космоса. След катастрофите на Чалънджър и Колумбия, Атлантис е една от двете останали действащи совалки на САЩ. Другата е Индевър.
2005 г.
В Централния дом на армията на Сърбия и Черна гора в Белград е подписан Меморандум между Министерството на отбраната на Сърбия и Черна гора и армията на САЩ за обучение на американски професионални войници в държавната общност.
1991 г.
С указ на президента на Русия, Борис Елцин, са прекратени всички правомощия на КПСС.
1966 г.
В Сан Франциско групата “Бийтълс" изнася последния си концерт.
“Бийтълс" е английска рокгрупа, основана в Ливърпул, в края на 50-те години. Периодът от 1963 г. до 1966 г. е известен като "битълсмания". Последният концерт на групата е през 1966 г. в Сан Франциско. През 1968 г. създават собствена компания "Епъл". Въпреки усилията и добрите намерения, разпадането на групата завършва през 1970 г., когато всеки поема по собствен творчески път. Жанрово музиката на "Бийтълс" търпи развитие: от скифл и рокендрол-подражанията, през бийт-музиката до по-твърдия рок и баладата, с влияния на места на английски и индийски фолклор. Групата осъществява и няколко филма.
1964 г.
Състои се премиерата на филма “Мери Попинс" на Уолт Дисни.
1949 г.
На полигона Семипалатинск в Казахстан е извършен първият опит с атомна бомба в СССР.
1929 г.
Немският дирижабъл LZ 127 “Граф Цепелин" завършва първото си околосветско пътешествие.
1885 г.
Немският изобретател Готлиб Даймлер създава първия в света мотоциклет.
1876 г.
Френският в. "Le Rappel" публикува призива на Виктор Юго за намеса на европейските сили в подкрепа на освободителните стремежи на балканските народи. "Да свършим вече с убийствените империи - пише Виктор Юго. Да обуздаем фанатизма и деспотизма. Да строшим сабята, която играе за каприциите, на които я владеят. Да не става война, да няма кланета, ... да бъде свобода на мислите и братството."
1874 г.
На Карл Маркс му е отказано предоставянето на британско гражданство.
Карл Маркс е германски философ-материалист. Роден е на 5 май 1818 г. в Трир, Германия. Създател е на така наречения диалектически и исторически материализъм. През 1835 г. завършва гимназия и учи последователно в Бонския и Берлинския университет. В началото е последовател на младохегелианците, но постепенно преминава на радикални позиции. През лятото на 1844 г. в Париж Маркс се запознава с Енгелс. В съвместния си труд “Немска идеология" (1845-1846 г.) те критикуват младохегелианците, материализма на Фойербах и формулират основните принципи на новата философска система, която Маркс нарича “диалектически материализъм". В “Светото семейство" (1845 г.) създават теорията и тактиката на борбата на пролетариата, като официално обявяват средствата на тази борба - въоръжено насилие, терор и унищожаване на всички класови врагове на пролетариата. В “Нищета на философията" (1847 г.) Маркс критикува радикалните схващания на Прудон за общественото преустройство и формулира принципите на историческия материализъм и пролетарската политическа икономия. През 1845 г. по настояване на пруското правителство Маркс е изгонен в Белгия, през 1848 г. белгийското правителство също го изгонва. Известно време живее в Кьолн, където издава “Нов Рейнски вестник", след това в Париж, а от 1849 г. до смъртта си - в Лондон. Философската система на Маркс представлява еклектика от диалектиката на Хегел, материализма на Л. Фойербах и социализма на някои социалисти-утописти, живеещи по това време във Франция и Англия. В развитието на идеите си стига постепенно и до така наречения “исторически материализъм". От така наречените материалистически позиции Маркс проповядва класовата борба, която според него е единственото средство за достигане на политическо съвършенство в обществото. Според него пролетариатът като най-многобройна класа, лишена от собственост върху производствените средства, е единствено достойната и способна да управлява обществото класа. Това ще се постигне чрез така наречената класова борба. Основното му икономическо произведение е “Капиталът" (Първи том – 1867 г., Втори и Трети том – 1884 г., под редакцията на Фридпих Енгелс). Чрез подробни изследвания на икономиката на Англия, Франция и Германия Маркс открива източника на капитала - принадената стойност, създавана в процеса на разширеното капиталистическо производство и присвояване от собствениците. Теориите на Маркс и Енгелс предизвикват спорове в международното социалистическо движение, но остават идеологическата основа, върху която градят политическата си борба в началото на XX в. Маркс умира на 14 март 1883 г. в Лондон.
1862 г.
В Калабрия е ранен и арестуван Джузепе Гарибалди.
Джузепе Гарибалди е знаменит италиански патриот и народен герой на Италия. Роден е на 4 юли 1807 г. в Ница. Той е един от водачите на революционно - демократичното крило в националноосвободителното движение, борещо се за обединение на Италия "отдолу". Участва в републиканското въстание на Рио Гранде срещу бразилското правителство (1839 г.), после се бори в отечеството си за обединението на Италия срещу австрийците, Неаполитанското кралство и папството, а през 1870 г. – 1871 г. участва във войната на Франция срещу Прусия. Автор е на мемоари и романи. В негова чест са издигнати много паметници в Италия и Франция. Умира на 2 юни 1882 г. на о. Капрера.
1842 г.
Завършва т.нар. опиумна война между Великобритания и Китай. Съгласно подписания между тях договор Китай отстъпва на Великобритания Хонконг и й осигурява достъп до пет други свои пристанища.
1833 г.
В Англия са въведени ограничения върху използването на детски труд.
1825 г.
Кралят на Португалия признава независимостта на бившата колония Бразилия.
1758 г.
В Ню Джърси е организиран първият резерват за индианци.
1698 г.
Руският цар Петър I издава забрана за носене на бради и предписание руснаците да се обличат с европейски дрехи.
1541 г.
Османските турци завладяват град Буда (днес Будапеща), столицата на тогавашното Унгарско кралство.
1526 г.
Османската армия, начело със султан Сюлейман Великолепни, разбива унгарците при Мохач.
1191 г.
По нареждане на английския крал Ричард I в Акра (Палестина) са убити три хиляди пленени мюсюлмани.
Ричард I Лъвското сърце е английски крал (от 1189 г.) от династията Плантагенети. Роден е на 8 септември 1157 г. в Оксфорд Участва в Третия кръстоносен поход (1189 г. – 1192 г.), по време на който превзема о-в Кипър и крепостта Сен Жан д'Акр (в Палестина). На връщане попада в плен при австрийския херцог Леополд V, който го предава на Хенрих VI; откупен е през 1194 г. От 1194 г. води война с френския крал Филип II Август, който се стреми да си върне обратно владенията на Плантагенетите във Франция. Убит е на 6 април 1199 г. в Шалю, Франция.
На тази дата са родени:
1958 г.
Роден е Майкъл Джексън – американски попизпълнител, композитор. През 80-те години на ХХ в. осъществява едни от най-успешните и грандиозни проекти в музикалната история на поп музиката, а продажбите на плочи и наградите "Грами" чупят всички дотогавашни рекорди. Албуми: "Ben" (1972 г.), "Got to Be There" (1972 г.), "Music and Me" (1973 г.),"Forever, Michael" (1975 г.), "The best of …" (1975г.), "Off the Wall" (1979 г.), "One Day in Your Life" (1981 г.), "Thriler" (1982 г.), "E. T. - the Extra-Terrestrial" (1983 г.), "Bad" (1987 г.), "Dangerous" (1991 г.), "HIStory: Past, Present and Future Book 1" (1995 г.), "Blood on the Dance Floor: History in the Mix" (1997 г.). Реализира филма "Лунен пътешественик" (1988 г.), "Invincible" (2001 г.).
1908 г.
Роден е Робер Жан Жорж Мерл - френски писател, преводач, литературен критик. Завършва Литературния факултет на Парижкия университет. Участва във Втората Световна война; 3 години прекарва в лагер за военнопленници. Дебютира с литературнокритични съчинение (“Оскар Уайлд", 1948 г.). Превежда на френски език творби от Дж. Уебсър, Дж. Суифт, Ъ. Колдуел. През 1949 г. публикува антивоенния роман “Неделна почивка на южния бряг" (1949 г., награда “Гонкур"). Проблемът за насилието, отношението към войната, личната отговорност на човека за всичко ставащо в обществото откриваме в романите “Смъртта - моят занаят" (1953 г.), “Остров" (1962 г.), “Разумното животно" (1967 г.). Автор е на романите: “Зад стъклото" (1970 г.), “Малвил" (1972 г.), “Добре охранявани мъже" (1974 г.), “Мадрапур" (1976 г.), исторически роман “Съдбата на Франция" (1978 г.); на пиесите “Сизиф и смъртта" (1950 г.) и “Новият Сизиф" (1956 г.) и др.
1862 г.
Роден е Морис Матерлинк - белгийски писател и драматург. Завършва право, става адвокат, но скоро се посвещава само на литературата. От 1896 г. живее във Франция. Дебютира с малка стихосбирка (“Топлици за цветя"). Издава пиесите “Княгиня Малена", “Натрапница", “Слепите", “Седемте княгини", “Пелеас и Мелизанда", както и няколко драми за марионетки, в които се стреми да изрази тайнственото в несъзнателния живот на душата. Следващите му драматични творби са: “Мона Вана", “Мария Магдалена", “Чудото на св. Антоний" и др. Матерлинк е автор и на редица съчинения с дълбока философска мисъл и възвишен лиризъм: “Съкровище на смирените", “Мъдрост и съдба", “Животът на термитите" (и трите преведени на български), “Животът на пчелите", “Затрупаният храм", “Смъртта", “Великата тайна", “Пътеките по планината" и др. Получава Нобелова награда за литература през 1911 г. Умира на 5 май 1949 г. в Ница.
1632 г.
Роден е Джон Лок - английски философ, просветител и политически мислител, член на Лондонското кралско дружество (1668 г.). От 1667 г. участва активно в политическия живот като привърженик на буржоазната конституционна монархия. От 1682 г. до 1689 г. е емигрант в Холандия. Развива сенсуалистическа теория на познанието. Обявява се против учението на Рене Декарт за вродените идеи, като доказва, че всички идеи имат за източник опита. Ролята на разума свежда до комбиниране на получаваните чрез сетивата и рефлексията прости идеи в сложни. Смята, че обект на познанието са не външните предмети, а идеите, които се намират в съзнанието. Създава учение за първичните и вторичните качества. Умира на 28 декември 1704 г.
1619 г.
Роден е Жан Батист Колбер – френски държавник, пръв министър на крал Луи ХIV. Автор е на закони за закрила на индустрията и търговията; реформира данъчната система, митниците и флота. Покровител е на изкуствата и литературата. Умира на 6 септември 1683 г. в Париж.
На тази дата умират:
1912 г.
Умира Теодор Гомперц – германски философ-позитивист и филолог, историк на античната философия. Роден е на 29 март 1832 г. в Бърно. Професор по класическа философия във Виенския университет (от 1873 г.). Дешифрира намерените в Херкулан текстове от Епикур; автор е на "История на древната философия".
1871 г.
Умира Пол Шарл дьо Кок – френски писател. Роден е на 21 май 1793 г. в Паси, близо до Париж. Син на холандски банкер, установил се в Париж по време на Великата Френска революция и загинал на ешафода. Кок е автор на повече от 400 произведения (романи, мелодрами, комедии, водевили, стихове); особено популярен е като романист през 20 - 90-те години на ХIХ в. Романите му са преведени на много европейски езици. Името му по традиция е нарицателно за обозначаване на фриволна литература. Съчинения: “Cevres completes illustrees" (v. 1-299, P., 1902 г. – 1905 г.).
1799 г.
Папа Пий VI умира във френски плен.
Пий VI (светско име Джан Анжело Браски) е роден през 1717 г. в Чезена. Папа от 1775 г. до 1799 г. Осъжда гражданската революция чрез конституцията (1791 г.). Признава Френската република (1796 г.), но папските територии са завладени от Н. Бонапарт и частично анексирани от Франция. Затворен е във Валанс, където умира през 1799 г.
1533 г.
Убит е Атауалпа - вожд на инките. Роден е около 1500 г. Наследява баща си Уайн Капак през 1530 г. след въоръжена борба за властта с брат си Уаскар. През 1532 г. в страната нахлуват испански конкистадори, предвождани от Фр. Писаро, Атауалпа е пленен. Обещават да го освободят срещу голям откуп. Откупът е събран и предаден на завоевателите, но испанците не изпълняват обещанието си, инсценират съд над Атауалпа и го убиват в Кахамарка.
За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:
Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.;
Енциклопедия “Британика" (2004 г.);
Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);
Фамилна енциклопедия “Larousse";
История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.;
История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;
История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.;
Българска военна история - БАН, 1989 г.;
История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.;
История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.;
История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.;
Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Исторически бюлетин – на “The New York Times";
Исторически бюлетин – на “The History Channel";
Исторически бюлетин – на “World of Quotes";
Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни" и други.;
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
От 1 януари: В над 12 града водата ще мине 5 лева за кубик
21:30 / 27.11.2024
Съдът не уважи исканията на шестима политици по казуса със залича...
20:58 / 27.11.2024
МВР успокои: Няма открити взривни устройства при проверка на кури...
20:49 / 27.11.2024
Габриел Вълков, БСП: ГЕРБ и "ДПС - Ново начало" са наритани в ъгъ...
20:33 / 27.11.2024
Доц. д-р Илиян Костов: Прецедент е да се взимат повторни проби от...
20:32 / 27.11.2024
Приеха поредица препоръки срещу водната криза: Кои области са с н...
20:01 / 27.11.2024
Актуални теми
Анкета
Не (15697) | 41% | |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (14085) | 37% | |
Да, гледам по традиционен начин (8569) | 22% | |