На тази дата през 1792 г. е създадена Нюйоркската фондова борса.

Император Наполеон издава декрет, с който лишава папата като глава на католическата църква от светска власт, а Рим и всички папски владения присъединява към Френската империя, през 1809 г.

Белгийският майстор Адолф Сакс патентова саксофона през 1846 г.

През 1865 г. е основан Международният телеграфен съюз.

През 1973 г. започват заседанията на сенатската комисия в Белия дом по случая “Уотъргейт".

2015 г.

Броят на жертвите от земетресенията в Непал достига 8400 души.

2015 г.

Саудитска Арабия купува ядрено оръжие от Пакистан.

2014 г.

При наводнения в Сърбия и Босна и Херцеговина загиват над 40 човека, а десетки хиляди са евакуирани.

2012 г.

В Папуа Нова Гвинея се формират две нови провинции Хела и Дживака. Те се отделят съответно от провинциите Саутерн Хайлендс и Уестерн Хайлендс.



2006 г.

Новоизбраният италиански премиер Романо Проди обявява състава на сформирането от него правителство, след среща с президента Джорджо Наполитано в Рим. Кабинетът е в състав от 25 министри, шестима от които са жени.

2005 г.

Парламентът в Букурещ ратифицира с единодушие Договора за присъединяване на Румъния и България към ЕС. Присъединителният договор за Европейския съюз е подкрепен единодушно от 434 депутати, присъстващи на общото заседание на долната и горната камара на румънския парламент.

2005 г.

Във Върховния съд на Северна Осетия започва съдебният процес срещу Нурпаша Кулаев, единственият оцелял терорист след терористичната атака в Беслан.

На 1 септември 2004 г. около 9:00 сутринта (московско време) въоръжена група терористи облечени в черни дрехи, с шахидски пояси и маски прониква в училище в северноосетинския гр. Беслан и установява контрол върху сградата. Всички намиращи се в сградата деца и възрастни са взети за заложници. Децата са поставени по прозорците, за да няма щурм. Броят на заложниците първоначално е определен на 354, от които 123 деца - много от тях от първи и втори клас, но впоследствие цифрата непрекъснато расте.

През нощта на 1 срещу 2 септември е осъществен контакт с терористите посредством доктор Леонид Рошал. Терористите заявяват, че ще накажат и ще убия по 50 заложника за всеки убит техен и по 20 за всеки ранен.

На 2-ти терористите предават около едноминутен видеозапис от физкултурния салон на училището, където са повечето заложници. Исканията на похитителите са за незабавно изтегляне на руските сили от Чечения. В случай, че то започне, обещават да освободят десет деца-заложници, а когато военните напуснат част от районите, да пуснат децата до 10 години, а след пълното изтегляне - всички заложници. Ако Путин не приеме предложенията, исканията са той да подаде оставка - тогава всички заложници ще бъдат освободени, а похитителите ще се върнат в Чечения.

Посредством единственият арестуван Нур Паши Кулаев, след акцията на руските спецчасти по освобождаване на заложниците, е установена самоличността на водача на терористичната акция в Беслан. Това е чеченецът Руслан Хучбаров, по прякор Полковника. Тялото му не е открито сред убитите терористи и той вероятно е успял да избяга. Нур Паши Кулаев твърди, че бандата е действала по заповед на чеченския командир Шамил Басаев.

На 17 септември чеченският бунтовнически лидер Шамил Басаев официално поема отговорност за вземането на заложниците в Беслан. Той направи това в писмо, публикувано в близкия до сепаратистите интернет сайт кavkazcenter.com. В изявлението той обвинява за трагедията руския президент Владимир Путин и обяснява, че ако исканията на похитителите за изтегляне на руските сили са били изпълнени, то те щели да дадат на заложниците вода.

По официални данни в училището загиват 330 души, от които 172 деца, и 11 бойци от антитерористичния отряд "Алфа".

1999 г.

Ехуд Барак е избран за министър-председател на Израел. Той печели изборите с 59% срещу съперника си Бенямин Нетаняху.

1997 г.

Лидерът на бунтовниците Лоран Дезире Кабила отстранява диктатора Мобуту Сесе Секо и се обявява за президент на Демократична Република Конго, бивш Заир. Преди това той води 30-годишна партизанска война срещу Мобуту.

На 16 януари 2001 г. Кабила е убит при опит за преврат.

1992 г.

Започват бунтове срещу военната диктатура в Тайланд, известни като “Черният май". Протестиращите граждани в Банкок влизат в сблъсък с полицията. Към полунощ срещу демонстрантите са изпратени тежко въоръжени войници, които откриват огън срещу тях. Точният брой на жертвите не е известен.

1987 г.

Иракски изтребител поразява с ракета кораб на Американските военноморски сили в Персийския залив и причинява смъртта на 37 моряци. И двете страни определят случилото се като грешка.

1973 г.

Започват заседанията на сенатската комисия в Белия дом по случая “Уотъргейт". “Уотъргейт" е разследване на събитията, свързани с незаконните действия на Комитета на Републиканската партия за избор на президент при избирателната кампания през 1972 г. Конкретно става дума за опит да се монтира подслушвателно устройство в щабквартирата на Демократическата партия в хотела “Уотъргейт" във Вашингтон. Ричард Никсън не успява да докаже убедително, че няма нищо общо с аферата “Уотъргейт", и подава оставка като президент през август 1974 г. Конгресът на САЩ приема закон, с който се прекратява разследването на делото и се забранява Ричард Никсън да бъде обект на разследване.

Ричард Милхаус Никсън е 37-мият президент на САЩ, кандидат от Републиканска партия. През 1934 г. той завършва "Уайтър Колидж". Служи във Военноморските сили на САЩ от 1942 до 1945 г. От 1950 г. е в Сената, а от 1952 до 1960 г. е вицепрезидент на Д. Айзенхауер. През 1960 г. Никсън се включва в предизборната борба с президента Джон Ф. Кенеди и губи. Избран е за президент през 1969 г. По време на президентския му мандат Нийл Армстронг стъпва на Луната, водят се военни действия в Камбоджа и Виетнам и се подписва мирен договор с Виетнам. Сменен е от вицепрезидента Джералд Форд.

1970 г.

Започва плаването на Тур Хейердал с неговата лодка “Ра-2" от Африка до Америка. Норвежкият учен-етнограф, пътешественик и писател е роден през 1914 г. Завършва Естествено-географски факултет на университета в Осло (1933-1938 г.). По време на Втората световна война участва в норвежката Съпротива. Изучава приемствеността на културата и възможността за транс океански миграции на народите между Стария и Новия свят. През 1947 г. за 101 дена той преплава със сала “Кон-Тики" Тихия океан от Перу до архипелага Туамоту, за да докаже възможността за заселване на Полинезия от Америка. През 1953 г. Хейердал открива остатъци на селища от доинкския период на Галапагоските острови. В периода 1955-1956 г. извършва археологически изследвания на островите Пасха, Рапа-Ити и Маркизкия архипелаг и определя времето на заселването им (IV в. пр. Хр.). През 1969 г. и 1970 г. изследователят организира експедиции на папирусните лодки “Ра" и “Ра-2" от западните брегове на Мароко до бреговете на Америка. Особено популярни са неговите научно-художествени книги, като има над 10 почетни докторски титли от световни университети. От 1972 г. Хейердал е лауреат на Българското географско дружество. Той е национален герой на Норвегия. Умира през 2002 г. и е погребан в Осло.

1940 г.

Германските войски окупират Брюксел. На 28 май белгийската армия капитулира.

През април и май 1940 г. Германия завладява Норвегия и Дания, окупира Белгия, Холандия и Люксембург и до 22 юни 1940 г. завзема Франция. На 10 юни 1940 г. във войната се намесва Италия.

1875 г.

За пръв път се провеждат ежегодните конни надбягвания известни като “Кентъки Дерби". По традиция то се провежда през първата събота на май в Луисвил, щата Кентъки и поставя края на двуседмичен фестивал.

1865 г.

Основан е Международният телеграфен съюз, наречен през 1934 г. Международен съюз по далекосъобщенията. От 1969 г. с решение на Административния съвет на съюза денят се отбелязва като Световен ден на телекомуникациите.

Международният телеграфен съюз е специализирана организация при ООН. Поддържа и разширява международно сътрудничество чрез усъвършенстване и рационално използване на далекосъобщенията. Към 2000 г. в него членуват 189 държави, като България е член от 1880 г.

1846 г.

Белгийският майстор Адолф Сакс патентова саксофона. Адолф Сакс е роден на 6 ноември 1814 г. в Динам, Белгия. Той работи в Брюксел и Париж. Усъвършенства редица духови инструменти и освен саксофона, създава семейство духови инструменти - саксхорни (патентовани през 1845 г. в Париж).

Саксофонът е духов музикален инструмент, използван предимно в джазовата музика.

1809 г.

Император Наполеон издава декрет, с който лишава папата като глава на католическата църква от светска власт, а Рим и всички папски владения присъединява към Френската империя.

През 1808-1811 г. Бонапарт предприема поход за завоюване и окупиране на Испания, а през 1809 г. побеждава Австрия, без да я обезвреди напълно. През 1812 г. Наполеон предприема несполучлив поход в Русия, принуден е да отстъпи и потегля обратно за Франция. Основната му грешка в руския поход е не толкова военна, колкото политическа. Вместо да даде свобода на руския народ, като разруши феодално-крепостническата система, премахне самодържавието и въведе конституционно управление, той окупира Русия. Това позволява на Александър I да го обявят за враг на Русия и на православната вяра. Целият руски народ се вдига на война и печели Отечествената война (1812-1813 г.). През 1813 г. на Парижкия конгрес Наполеон отхвърля условията за мир, предложени от Русия. След поражението на Франция в битката при Лайпциг през 1813 г. съюзните армии окупират страната, Наполеон абдикира в двореца Фонтебло и е заточен на о-в Елба. През пролетта на 1815 г. напуска о-в Елба и се завръща във Франция. Настъпва периодът на т. нар. "100 дни". Реставрацията на монархията във Франция е премахната. След загубата в битката при Ватерло през 1815 г. Наполеон отново е заточен, този път на о-в Св. Елена, където е поставен под най-строг режим и охрана от английските войски. Той умира на 5 май 1821 г. След смъртта му са публикувани неговите "Мемоари от о-в Света Елена" и "Мемоари", продиктувани по време на заточението.

1792 г.

Създадена е Нюйоркската фондова борса, когато 24 брокери подписват споразумение на Уолстрийт. Обособява се като борса през 1793 г., а сегашното си име носи от 1863 г. Всяка търгувана на борсата акция е прикрепена към определен специалист, който изпълнява и функцията на брокер.

1395 г.

В битката при Ровине Султан Баязид І разбива войските на влашкия воевода Мирчо Стари и утвърждава своето господство на левия бряг на р. Дунав. В тази битка намират смъртта си владетелите на Прилеп крал Марко и на Велбъжд деспот Константин Драгаш, които воюват в армията на Баязид І като негови васали.

На тази дата са родени:

1949 г.

Роден е Иржи Корн-чешки естраден изпълнител. Той започва да свири като бас китарист в група “Рибълс" в средата на 60-те години, а по-късно е бас китарист и вокалист в група “Олимпия". Изявява се като солист в оркестъра на Франтишек Чех. Работи известно време в ГДР - във “Фридрихщадтпалас". Корн печели награди за забавна песен в Готвалдов, Чехия (“Интерталант", през 1971 г.), в Дрезден (“Шлагерфестивал", 1972 г.) и на конкурса за забавна песен в Париж през 1979 г. Издава плочи в Чехия, Германия (ГДР) и Франция. Изнася рецитал и на “Златен Орфей" през 1975 г.

1936 г.

Роден е Денис Хопър- американски актьор, сценарист и режисьор. През 1956 г. учи в нюйоркското Актърс студио. От средата на 50-те год. на ХХ в. се снима за телевизията. През 1969 г. написва сценария, режисира и изпълнява главната роля във “Волният моторист". Филмография: “Бунтовник без кауза" (1955 г.), “Гигантът" (1956 г.), “Синовете на Кети Елдърн" (1965 г.), “Хладнокръвният Люк" (1967 г.), “Последната кинопрожекция" (1971 г.), “Американският приятел" (1977 г.), “Апокалипсис сега" (1979 г.), “Уикендът на Остърмен" (1983 г.), “Синьо кадифе" (1986 г.), “Горещо място" (1990 г.), “Индианският бегач" (1991 г.), “Нокти" (1992 г.), “Супер Марио" (1993 г.), “Точка на кипене" (1993 г.), “Ред Рок Уест" (1993 г.), “Истински романс" (1994 г.), “Да откриеш и унищожиш" (1995 г.), “Воден свят" (1995 г.), “Ед ТВ" (1999 г.), “Откуп" (2000 г.), “Безмълвно" (2001 г.), “Лео" (2002 г.), “Пианистът" (2002 г.), “Нощта, която нарекохме ден" (2003 г.).

1906 г.

Роден е Тадеуш Милевски- полски езиковед. Завършва Лвовския университет (1929 г.). Преподавател е в Ягелонския университет в Краков (професор от 1954 г.), член-кореспондент на Полския АН (1949 г.). Изследванията му са съсредоточени в областта на славистиката, полската ономастика, индоевропейската лингвистика, фонологията и стилистиката. Умира на 5 март 1966 г. в Краков.

1873 г.

Роден е Анри Барбюс-писател и общественик. Член е на Френската комунистическа партия, привърженик е на войнстващия интернационализъм и е автор на няколко романа, от които най-известен е "Огънят". Написва също така "Палачът на Балканите" - памфлет, в който са изложени на критика политическите режими на балканските държави след Първата Световна война. Умира на 30 август 1935 г. в Москва.

1860 г.

Роден е Мартин Кукучин (псевдоним на Матей Бенщур)- писател. Автор е на романите “Селски роман" (1891 г.), “Дом на склона" (1904 г.), петтомния “Майката зове" (1907 г.), посветен на славяните-емигранти в Америка. Умира на 25 май 1928 г., в Липик, Хърватия.

1836 г.

Роден е сър Джоузеф Норман Локиър – английски астроном и физик. Открива наличието на хелий на Слънцето. Умира на 16 август 1920 г. в Сълкомб-Риджис, графство Девоншир.

На тази дата умират:

2009 г

Умира уругвайският писател и поет Марио Бенедети (пълно име Марио Орландо Хамлет Харди Брено Бенедети Фаруджа).

Той е автор на над 80 книги: поезия, разкази, роман, есета. Последното му произведение е стихосбирката "Свидетел на самия себе си“ (2008 г.).

Бенедети е носител на международните награди "Кралица София“ за ибероамериканска поезия (1999 г.), "Хосе Марти“ за ибероамериканска поезия (2001 г.), "Менендес Пелайо“ (2005 г.) и ред други.

1986 г.

Умира Дийн Рийд-американски певец, кино актьор и общественик. Той е роден на 22 септември 1938 г. в Денвър, Колорадо, САЩ. Член е на Световния съвет на мира. Започва творческия си път като изпълнител на рокендрол ("Вашият летен романс", 1962 г.) и актьор в уестърни. Американският режисьор и актьор Патън Прайс, при когото Рийд учи в началото на 60-те години, оказва голямо влияние върху неговия мироглед. След концертно турне в Латинска Америка се установява в Аржентина, където печели голяма популярност. Участва в благотворителни инициативи, често предоставя хонорарите си от концерти и плочи на Световното движение за мир. След Световния конгрес на мира през 1965 г. в Хелзинки, на който Рийд е представител на прогресивните аржентински артисти, правителството в Буенос Айрес го принуждава да емигрира в Италия. През 1970 г. участва в предизборното движение в подкрепа на С. Алиенде в Чили, където се сближава с Виктор Хара (по-късно снима в негова памет филма "Певецът", 1979 г.). Заради убежденията си е арестуван няколко пъти в САЩ и Италия. От 1973 г. живее в ГДР. Участва в програмата на световните фестивали на младежта и студентите в Берлин, Хавана и Москва, на много фестивали на политическата песен ("Червени песни", "Ален мак"). От 1979 г. има собствена телевизионна шоу програма "Човекът от Колорадо". В Германия снима по свой сценарий няколко филма, в които изпълнява главната роля ("Кръвни братя", "Негодникът", "Кет и Ко"). Има издадени албуми в ГДР, СССР, ЧССР, Аржентина, Чили, Венецуела и др. страни. Загива при автомобилна катастрофа.

1949 г.

Умира Бела Балаш Балаж - унгарски писател, сценарист, критик, кино теоретик и педагог. Теоретичните си възгледи за киноизкуството обобщава в книгата "Киноизкуството" (1945 г.). Той пише сценарии от края на 20-те години - "Грандхотел" (1926 г.), "Наркоза" (1929 г.), "Опера за три гроша" (1931 г.), "Карл Брунер" (1936 г.). По негов сценарии са филмите: "Песен за нивите" (1947 г.), "Някъде в Европа" (1948 г.).

1935 г.

Умира Пол Дюка-френски композитор.Той е роден на 1 октомври 1865 г. в Париж. В периода 1882-1888 г. учи в Парижката консерватория в класа по композиция на Е. Гиро. Професор е в Парижката консерватория, през 1910-1912 г. - в оркестровия клас, а от 1913 г. – композиция. Едновременно с това ръководи класа по композиция в Музикалното училище. Той е един от ярките представители на импресионизма в музиката. Творческата индивидуалност на Дюка се разкрива най-пълно в областта на симфоничната музика. Известни негови творби са операта "Ариана и Синята брада" (1907 г., Париж), поемата балет "Пери" (1912 г.), симфонии, пиеси за пиано и др. Редактира произведения на Бетховен, Ж. Рамо, Д. Скарлати.

1838 г.

Умира Шарл Морис дьо Талейран-Перигор-френски политик и дипломат. Роден е на 13 февруари 1754 г. От 1788 г. до 1792 г. е Отенски епископ. Като представител на духовенството в Генералните щати през 1789 г. в началото на революцията се присъединява към третото съсловие; участва в изработването на революционно законодателство. Заподозрян в роялизъм, през 1792 г. емигрира (до 1796 г. в САЩ и Англия). През 1797-1807 г. (периода на Директорията, Консулството и империята на Наполеон I) е министър на външните работи. Активно участва в преврата на 18 брюмер. Съдейства за реставрацията на Бурбоните, министър-председател и министър на външните работи от 1814 г. до 1815 г. Като френски представител на Виенския конгрес от 1814 г. до 1815 г. извоюва изгодни за Франция решения. Посланик е в Лондон от 1830 г. до 1835 г. и е един от най-видните представители на френската дипломация. Издава “Мемоари".

1727 г.

Умира руската императрица Екатерина І Алексеевна (Марта Скавронска). Тя е родена на 15 април 1684 г. в Литва. По време на Северната война (1700-1721 г.), на 23 август 1702 г., попада в руски плен при обсадата на крепостта Мариенбург. Отначало я взема за своя държанка граф Б. П. Шереметиев, а по-късно я взема княз А. Д. Меншиков. От него я взема Петър I и тя става негова фаворитка и наложница. През 1712 г. Екатерина І става законна съпруга на Петър I, а по-късно през 1724 г. е коронована за императрица. След смъртта на императора е поставена на престола от гвардията, командвана от княз А. Д. Меншиков. Като императрица създава съвещателен орган през 1726 г. - Върховен таен съвет, който е най-висшето държавно учреждение и се ръководи от императрицата. Тя продължава реформите, започнати от Петър I и провежда преобразования в съдебната система, търговията, финансите, градското управление и др. Съкращава щатовете на държавната администрация. Екатерина І заболява тежко и няколко дена преди смъртта си съставя завещание от 15 точки, в което за свой наследник назначава внука на Петър - великият княз Петър Алексеевич, който става император, под името Петър II.



За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:

Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.;

Енциклопедия “Британика" (2004 г.);

Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);

Фамилна енциклопедия “Larousse";

История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.;

История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;

История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.;

Българска военна история - БАН, 1989 г.;

История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.;

История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.;

История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.;

Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

Исторически бюлетин – на “The New York Times";

Исторически бюлетин – на “The History Channel";

Исторически бюлетин – на “World of Quotes";

Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни" и други.;