В далечната 538 г. в англо-саксонските хроники е направено първото описание на слънчево затъмнение в Британия, когато в Лондон две трети от Слънцето са закрити. През 1113 година римският папа признава първия монашески орден – Рицарския орден на хоспиталиерите (йоанити), по името на ерусалимската болница "Свети Йоан", около която се групират рицарите основатели на ордена. По-късно негов известен потомък става Малтийския орден. През 1763 година Австрия и Прусия подписват Хубертсбургския мирен договор, с който слагат край на Седемгодишната война (1756 г. – 1763 г.). Руският император Николай II издава указ за борба с алкохолизма в Русия през 1914 година. През 1944 г. американската авиация бомбардира абатството в Монте Касино.

 

 

2018 г.  

Американските регулатори не дават разрешение Чикагската фондова борса да бъде продадена на консорциум, воден от китайски инвеститори. 

 

 

2018 г. 

САЩ, Великобритания и Австралия обвиняват Русия за създаването и разпространението на компютърния вирус NotPetya. 

През юни 2017 година въпросният вирус поразяза IT системите на компании в няколко страни, като Украйна е най-засегната. При кибератаката са ударени компютърните системи на нефтени, енергийни, телекомуникационни, фармацевтични компании, както и държавни институции. 

 

 

2018 г. 

Хайлемариам Десален подава оставка като премиер на Етиопия и заявява, че се надява с това да прекрати години на размирици и политическа нестабилност в африканската страна. 

Десален е начело на правителството от 2012 г. През 2015 г. и 2016 г. в страната възникват най-големите антиправителствени протести за последните 25 години. 

 

 

2018 г. 

Депутатите в ЮАР избират Сирил Рамафоза за президент на африканската държава по време на гласуване в парламента. 

 

 

2018 г. 

Международна група от астрономи оповестява, че е открила близо 100 нови екзопланети с помощта на излезлия от строя през 2013 г. космически телескоп "Кеплер". 

 

 

2017 г. 

Индийската организация за космически изследвания изстрелва рекордните 104 сателита в една мисия. 

 

 

2016 г. 

Босна и Херцеговина внесе официално молбата си за членство в Европейския съюз (ЕС), обяви дипломат номер 1 на блока Федерика Могерини. 

 

 

2015 г. 

Обвиненият в опит за преврат лидер на опозицията в Македония Зоран Заев публикува втора серия записи на подслушани разговори, които според него доказват, че правителството на Никола Груевски изцяло контролира съдебната система в страната. Няколко дни по-рано Заев обвинява правителството в нерегламентирано подслушване на 20 000 души. 

 

 

2014 г. 

В Ливан след десет месечна криза е сформирано ново правителство. 

 

 

2013 г. 

На 20-50 км височина над Челябинска област се взривява метеорит в резултат на което са ранени около 1200 човека, от които 200 са деца. Хоспитализирани са 50 човека, от които 13 деца. Двама са в тежко състояние в реанимация. Много хора се оплакват от изгаряния в очите поради силните отблясъци от метеорита. Поразени са шест града. Повредени са 7500 сгради и са избити около 200 хиляди квадратни метра стъкла. Мощността на взрива по оценка на НАСА е била от 300 до 500 килотона. Някои учени предполагат, че метеоритът е част от космически отломъци, съпътстващи астероида 2012 DA14. Според НАСА се е откъснал от разположения между Марс и Юпитер пояс на астероидите. Остатъци от метеорита падат във водоем на километър от град Чебаркул. Според руски учени метеоритът е бил около 50 тона, а мощността на взрива над Урал достига десетки килотона тротилов еквивалент. Според НАСА метеоритът с диаметър 15-17 метра и маса около 7 000-10 000 тона навлиза в атмосферата на Земята под ъгъл 20 градуса със скорост минимум 18 км/с, като за 32 секунди достига Земята, предизвиквайки трус с магнитуд 4,0. Изказано е също предположение, че падналото космическо тяло е комета. Властите оценяват материалните разрушения на милиарди рубли. Според американския експерт Бил Кук: "Това е най-мощният болид, който пада върху Земята от времето на тунгуската катастрофа“. Всеки ден около 100 тона космически отломки падат на земната повърхност. Човечеството още не разполага със система за противометеоритна защита. През 2007 г. към ООН е създадена Работна група – 14 срещу астероидно-кометна опасност. Само един метеорит до този момент - 2008 TC3 е открит един ден предварително преди да се сблъска със Земята. 

 

 

2012 г.  

Министрите на финансите на ЕС отлагат среща, на която трябва да одобрят дотация от 130 млрд. евро на Гърция. Без тази помощ още през март Гърция ще обяви дефолт. 

 

 

2011 г. 

Започва Гражданската война в Либия. Въоръженият конфликт в северна Африка е воден между правителството на полковник Муамар Кадафи и подкрепяни от НАТО бунтовнически сили. Войната е предхождана от размирици, които започват след сблъсък между сили за сигурност на правителството и протестиращи в Бенгази. Протестите прерастват във въоръжено въстание, по време на което опозиционните сили основават своя временна управляваща институция, наречена "Национален преходен съвет“ (НПС). 

 

 

2007 г. 

Исмаил Абдел Салам Ахмад Хания подава оставка за осигуряване на правителство на единството между "Хамас“ и "Фатах“. Хания е палестински политик, който е сред лидерите на политическите крила на движението "Хамас“ и министър-председател на Палестинската автономия от 29 март 2006 г., когато полага клетва като такъв. 

 

 

2005 г. 

Спечелен е процесът срещу "Макдоналдс“ пред Европейския съд по правата на човека от английските еколози Дейвид Морис и Хелън Стийл. Заключението на Европейския съд е, че някои страни на процеса са в противоречие с Декларацията за човешки права. Делото на "Макдоналдс“ срещу Морис и Стийл е сред най-дългите юридически процеси в британската история, продължил почти 10 години. През 1986 г. група от еколози от лондонската организация на Greenpeace (която не е част от международната Greenpeace) обвиняват американската компания и публикуват в многоброен тираж брошура, озаглавена "Какво не е наред в "Макдоналдс“: всичко, което те не искат вие да знаете“, и я раздават на случайни граждани. 

Брошурата съдържа остри обвинения за лошо качество на продаваната храна, експлоатация на служителите, вредни за децата методи на маркетинг, жестоко отношение към животните, прахосничество и замърсяване на околната среда поради използваните от компанията опаковки за еднократна употреба и частична вина за изсичането на южноамериканските гори. 

Cтановището на "Макдоналдс“ и неговите защитници в това дело е, че всички критики, отправени срещу тях, са неверни и критиките относно качеството на храната и съмнителните практики на експлоатация на човешки труд, са преувеличени. 

 

 

1989 г. 

Изтеглени са всички съветски войски от Афганистан. 1000 г. пр. Хр. - територията на днешен Афганистан е в състава на Бактрия; VI В. пр. Хр. - завладяна от персите; 330-329 г. пр. Хр. - завладяна от Александър Македонски; 250 г. пр. Хр. - в състава на Гръко-Бактрийското царство; VII В. - арабско нашествие - ислямизация; 900 г. - в състава на Бухарското емирство; XIII В. - монголски нашествия; XVI в. - завоювана от династията на Великите Моголи; 1709 г. - образувано независимо княжество Кандахар; 1747-1818 г. - Дуранийска държава; 1838-1880 г. - две англо-афгански войни. Установява се британски контрол над Афганистан; 1896 г.- афганците забладяват Кафиристан (Страна на неверниците) и насилствено налагат исляма и преименуват страната в Нуристан (Страната на светлината); 28 февруари 1919 г. - трета англо-афганска Война. Англия признава независимостта на Афганистан; 1973 г. - военен преврат и провъзгласяване на република; 27 декември 1979 г. - съветски войски навлизат В Афганистан и чак на 15 февруари 1989 г. го напускат; 1992 г. - талибаните превземат Кабул, гражданската война продължава; февруари 2001 г.- талибаните разрушават статуите на Буда в Бамиан, създадени V Век и Високи до 55 м; В края на 2001 г. - война срещу терористичната групировка Ал Кайда и сваляне на талибанския режим с помощта на САЩ и Великобритания. Създава се Временно правителство, което свиква Лоя Джирга (Народно събрание). 

 

 

1971 г. 

Във Великобритания е въведена десетична парична система. Дотогава Обединеното кралство и Ирландия имат отделни валути – лири стерлинги и ирландски паундове – които са обвързани помежду си с фиксиран курс на обмяна от 1:1. Според старата парична система от лири, шилинги и пенсове, лирата се състои от 240 стари пенса, шилингът – от 12 пенса, а лирата – от 20 шилинга. Тази система затруднява пресмятането на големи суми. Допълнително объркване за туристите например е наличието на монети като “полукрони", които се състоят от два шилинга и 6 пенса, равняващи се на два и половина шилинга или една осма от лирата. 

 

 

1944 г. 

Американската авиация бомбардира абатството в Монте Касино - започва една от решителните битки на съюзниците през Втората световна война за освобождението на Италия. Битката при Монте Касино (известна още като битката за Рим) е скъпоструваща серия от четири сражения през Втората световна война, водена от Съюзниците с цел да се пробие Зимната линия и да се завземе Рим. Линията Густав е удържана от немците, контролиращи долините Рапидо, Лири и Гарилиано, но не и историческото абатство Монте Касино, основано през 524 г. от св. Бенедикт. На 15 февруари 1944 г. абатството е унищожено от американски бомбардировачи B-17 и B-26. Два дена след бомбардировките немски войски се изсипват сред руините, за да ги защитят. От 17 до 18 януари абатството е щурмувано четири пъти от Съюзниците, които претърпяват жертви в размер на над 54 000 души. Немските жертви са около 20 000. 

 

 

1922 г. 

Приета е първата Конституция на Латвия. В нея са внасяне поправки през 1933, 1994, 1996, 1997, 1998, 2002 и 2003 г. 

 

 

1914 г. 

Император Николай II издава указ за борба с алкохолизма в Русия. Николай II е император на Русия от 1894 г. до 1918 г. След избухването на Февруарската революция през 1917 г. е принуден да се отрече от престола. Разстрелян е заедно с цялото си семейство в Екатеринбург по решение на Уралския областен съвет. 

 

 

1901 г. 

Кралят на Великобритания Едуард VII поема пълномощията на велик магистър на английските масони. Тази длъжност той заема повече от четвърт век. Едуард VІІ е роден на 9 ноември 1841 г. в Лондон, Англия, син на кралица Виктория. Той управлява страната от 1901 до 1910 г. Посещава университетите в Оксфорд и Кембридж. През 1863 г. се жени за Александра, дъщеря на Кристиян ІХ от Дания. Поради скандалното си поведение до 50тата си година Едуард VІІ е изключван от майка си Виктория от участие в политическия живот. При смъртта й той наследява престола, а неговото управление спомага за възвръщането на блясъка на монархията след дългото усамотение на кралица Виктория като вдовица. Едуард VІІ умира на 6 май 1910 г. в Лондон. 

 

 

1804 г. 

Ню Джърси става последният северен щат, забранил робството. 

 

 

1763 г. 

Австрия и Прусия подписват Хубертсбургският мирен договор, с който слагат край на Седемгодишната война (1756 г. – 1763 г.). Войната се води за Силезия, която става владение на Прусия. С този мир се поставя началото на хегемонията на Прусия в Германия. 

 

 

1386 г. 

Литовският княз Ягайло е кръстен в Краков под името Владислав. След три дни той встъпва в брак с 12-годишната полска принцеса Ядвига, а през март е провъзгласен за крал на Полско-литовското княжество. 

 

 

1113 г. 

Римският папа признава първия монашески орден – Рицарския орден на хоспиталиерите (йоанити), по името на ерусалимската болница "Свети Йоан", около която се групират рицарите основатели на ордена. По-късно негов известен потомък става Малтийския орден. 

Орденът на хоспиталиерите на свети Йоан от Йерусалим е основан през 1113 г. в Палестина от Жерард Танк. В Йерусалим под патронажа на св. Йоан от Йерусалим е построен приют, предназначен да подслонява поклонниците, а също и тези, които търсят изцеление. Оттук идва и името хоспителиери (от Hospital - болница) на свети Йоан от Йерусалим. През 1140 г. хоспиталиерите стават военен орден, запазвайки обаче благотворителната си роля. През 1221 г.Свещената земя е изгубена и хоспиталиерите се заселват в Кипър. През 1302 г. се сражават за остров Родос, поради което понякога са наричани също "Рицарите на Родос". През 1522 г., Сюлейман Великолепни, придружаван от могъщата си армия от 300 000 души, завзема Родос. Чрез споразумение с Шарл V хоспиталиерите получават остров Малта и използват всички средства, за да отблъснат турците оттам. Оттук идва и името им "Рицарите на Малта". С течение на вековете се променя първоначалният облик на хоспиталиерите. Въпреки че запазват своята армия и флот, те са преди всичко банкери - секат монети и присъстват във всеки двор в Европа. През 1798 г. 71-ят и последен голям учител, немецът Фердинанд фон Хомпеш, се предава на Наполеон Бонапарт. През 1802 г. "Белите манта" и "Рицарите на кръста на Малта"са прогонени от британците. 

 

 

538 г. 

В англо-саксонските хроники е описано първото слънчево затъмнение в Британия, когато в Лондон две трети от Слънцето са закрити. 

 

 

<b>На тази дата са родени:</b> 

 

1861 г. 

Роден е Шарл Едуард Гийом – швейцарски физик, нобелов лауреат за 1920 г. Шарл Гийом завършва Цюрихския университет през 1883 година. Работи в Междунарародно бюро за мерки и теглилки в Севър, където от 1915 година е директор. През 1883 г.-1889 г. участва в определянето на коефициента на линейно разширение и в сравнението между платиниево-иридиевите еталони за метър. Определя обема на 1 кг вода. Получава серия от сплави от типа инвар, които имат голямо значение за точното приборостроене, метрологията и геодезията. 

 

 

1861 г. 

Роден е Алфред Норт Уайтхед - английски философ, логик, математик, методолог на науката, теоретик на образованието. Преподава в Кеймбриджкия, Лондонския, Единбургския, Харвардския университет. Заедно с един от учениците си, Б. Ръсел, написва тритомния труд “Principia Mathematica" в периода 1910–1913 г. 

 

 

1808 г. 

Роден е Карл Фридрих Лесинг - немски художник, родственик на Г. Е. Лесинг, немски драматург, теоретик на изкуството, литературен критик. Карл Лесинг учи в Художествената академия в Дюселдорф, а от 1858 г. - в Карлсруе. Сред най-популярните му творби са тези със сюжети от историята на чехите: "Ян Хус пред Констанцкия събор", "Ян Хус отива на кладата", "Лутер изгаря папската вула" и др. Майстор на романтичния пейзаж. 

 

 

1763 г. 

Роден е Жан Франсоа Льосюйор (Le Sueur) - френски композитор на религиозна и драматична музика. Автор на операта "Барди" и на няколко оратории ("Страстна седмица", "Рут и Воос" и др.). В периода на консулството на Наполеон I е капелмайстор при неговия двор. Преподавател по композиция в Парижката консерватория, където обучава Берлиоз, Амброаз, Тома и Гуно. 

 

 

1710 г. 

Роден е Луи XV – френски крал от 1715 г., представител на династията Бурбони. Голямо влияние в политическия живот на страната имат фаворитките му мадам Помпадур, мадам Дюбари и др. По време на управлението му рязко се изостря кризата в абсолютизма. Луи ХV управлява в периода 1715-1774 г., наследил престола от прадядо си Луи ХІV след смъртта му от 1715 г. първоначално Луи ХV управлява под регентството на Филип ІІ, дук Орлеански (1674-1723 г.). Луи ХV се жени за принцеса Мария Лежинска Полска (1703-1768 г.) през 1725 г., което довежда до намесването на Франция във Войната за полската корона (1733-1738 г.). Луи ХV избира Андре-Еркюл дьо Флори за свой главен министър през 1726 г., а собственото му влияние става забележимо едва след смъртта на Флори през 1744 г. Метресите на Луи, по-специално маркиза Помпадур, имат значително политическо влияние. Луи ХV въвлича Франция във Войната за Австрийската корона (1740-1748 г.) и Седемгодишната война (1756-1763 г.), с което Франция губи в полза на Великобритания почти всичките си колониални владения. С падението на политическия и моралния авторитет на короната Парламентът набира сила и се противопоставя на фискална реформа. Крал Луи ХV умира мразен от поданиците си на 10 май 1774 г. в двореца Версай. 

 

 

1564 г. 

Роден е Галилео Галилей - италиански учен енциклопедист и астроном, един от създателите на естествознанието. Известен е със своите открития в областта на астрономията и физиката, пръв защитил пред църквата твърдението на Коперник, че Земята се върти около Слънцето. Основател на експерименталната наука в Италия. Открива закона за изохронизма на малките трептения и използва това откритие за стенните часовници (с махало). Открива също термометъра, хидростатичното равновесие, закона за земното притегляне, полага принципите на модерната динамика и построява пръв астрономическата тръба през 1609 г. Галилей отстоява твърдението, че Слънцето, а не Земята е център на планетната система и че Земята се върти около Слънцето, както и други планети, които отразяват неговата светлина. След това откритие е обявен за еретик от схоластиците и Римския двор. Поканен да се откаже тържествено от теориите си. Той обещава да го направи, но въпреки това през 1632 година излага писмено всички доказателства за проповядваните от него учения. Впоследствие през 1633 година Инквизицията принуждава Галилей, който по това време е на 69 години, да се отрече пред инквизиторския съд от всичките си учения. Ученият остава под домашен арест до края на живота си. Галилей умира на 8 януари 1642 г. в Арсетри, близо до Флоренция. 

 

 

1497 г. 

Роден е Филип Меланхтон – немски хуманист, реформатор, професор, сподвижник на Мартин Лутер. Изтъкнат представител на Реформацията. По-късно се отделя от Лутер. Опитва се да се помири с католиците. Негово основно съчинение е "Аугсбургското вероизповедание". 

 

 

 

 

1483 г. 

Роден е Захирудин Мухамад Бабур – владетел на Фергана (държава в Средна Азия). Потомък на Тимур. Завладява територии в Северна Индия, а от 1526 г. управлява цяла Индия. Основава династията на Великите Моголи. Наследник на Тамерлан и Чингиз Хан, Бабур наследява през 1494 г. властта над Фергана. Ранният му живот е белязан от борбата за утвърждаване на властта и възвръщане на владението на Самарканд (столицата на Тимур) от узбеките. През 1504 г. Бабур завзема Кабул и създава държава в Афганистан. След провала на последния му опит за възвръщане на Самарканд от 1512 г., Бабур започва набези на юг в Индия. През 1525 г., отговаряйки на покана от губернатора на Пунджаб да свали от власт султана на Делхи, Бабур започва инвазия. Въпреки че армията му е малка, той успява да победи султана при Панипат през 1526 г. и завзема Делхи и Агра. Бабур завзема почти цяла Северна Индия. Бабур е също така и отличаващ се поет. Автобиографията му, “Бабурнама", е най-значимият му труд. Бабур е наследен от сина си Хумаюн. 

 

 

1368 г. 

Роден е Сигизмунд – син на Карл I Чешки и последният от династията Люксембурги. Сигизмунд е крал на Унгария от 1387 г., на Германия от 1410 г. (император от 1433 г. ), на Чехия от 1419 г. Оглавява борбата на католическите и феодалните сили срещу хуситите. Организира поход срещу турците (1396 г.), но претърпява тежко поражение в Никополската битка през 1396 г. 

 

 

<b>На тази дата умират:</b> 

 

1992 г. 

Умира Уилям Х. Шуман - американски композитор. Уилям Х. Шуман завършва Колумбийския университет, след което учи в Моцартеума в Залцбург. Автор е на симфониите: “Празнична американска увертюра" (1939 г.), “Свободна песен" (кантата за хор и оркестър, 1942 г.), “Юдит" (балет, 1949 г.), “Амарилис" (вариации за струнно трио, 1964 г.) и др. 

 

 

1959 г. 

Умира Оуен Ричардсън – английски физик, нобелов лауреат за 1928 г. През 1900 г. завършва Кеймбриджкия университет. В периода 1900 г. –1906 г. е сътрудник в Кавендишовата лаборатория, проф. в Принстънския университет от 1906 г. до 1913 г. За времето от 1924 г. – 1944 г. е ръководител на научните изследвания по физика, от 1944 г. е избран за почетен професор на Лондонския университет. Научните му трудове са върху проблеми на термоелектронната емисия. През 1901 г. открива зависимостта на плътността на тока на термоелектронната емисия от температурата на повърхността на метала. Изучава фотоелектрическия ефект, емисията на електрони под действието на хим. агенти, някои въпроси на магнетизма, квантовата теория, спектроскопията, физиката на рентгеновите лъчи и др. От 1913 г. е член на Лондонското кралско дружество. 

 

 

1857 г. 

Умира Михаил Глинка – руски композитор, родоначалник на руската класическа музика. Първата си опера "Иван Сусанин" Глинка написва през 1836 г., представена като "Живот за царя", а втората - през 1842 г. по поемата на А. Пушкин "Руслан и Людмила". От 1836 г. до 1842 г. създава песни, инструментални пиеси, музиката към трагедията "Княз Холмски", "Валс-фантазия", романси и др. През 1844 г. посещава Франция и Испания, където пише увертюрите "Нощ в Мадрид" и "Арагонска хота". В родината си написва най-значимото си оркестрово произведение "Камаринская". 

 

 

1741 г. 

Умира Георг Рафаел Донер – австрийски скулптор. Роден е на 24 май 1693 г. в Еслинген, Долна Австрия. От 1715 г. работи във Виена. В периода 1728 г. –1738 г. работи в Пресбург - Словакия. Един от големите австрийски скулптори на ХVIII в. Автор на централния олтар със статуя на св. Марина през 1832 година в съборната църква в Братислава, алегоричните фигури за фонтана на Новия пазар във Виена, изработени през 1737 г. –1739 г. и др. 

 

 

1713 г. 

Умира Антъни Ашли Купър Шефтсбъри - английски философ моралист, естет, представител на деизма. Ученик на Джон Лок, привърженик на идеите на ранното Просвещение. Защитава свободата на мисълта, обявява се срещу религиозния фанатизъм. Разглежда разума като единствен критерий за истината. Философията му е израз на крайно оптимистичен възглед за света и историята. 

 

 

1637 г. 

Във Виена умира Фердинанд II Хабсбургски – австрийски ерцхерцог, император от 1619 г. От 1590 г. управлява Щирия, Каринтия и Крайна. Фердинанд II Хабсбургски е йезуитски възпитаник, последовател на контрареформацията и на реакционния абсолютизъм по испански образец. След успехите на хабсбургско-католическия лагер в началото на Тридесетгодишната война (1618 г. –1648 г.) Фердинанд II напълно подчинява Чехия, в която е въведен окупационен режим, връща на Хабсбургите унгарския престол и потушава Селската война в Горна Австрия през 1626 г. През 1629 г. издава общоимперски Реституционен едикт, предвиждащ връщане на църковните земи на католическите князе. 

 

 

<b>За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:</b> 

  

 

<i>Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.; 

 

Енциклопедия “Британика" (2004 г.); 

 

Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.); 

 

Фамилна енциклопедия “Larousse"; 

 

История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.; 

 

История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.; 

 

История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.; 

 

История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.; 

 

Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.; 

 

История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.; 

 

Българска военна история - БАН, 1989 г.; 

 

История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.; 

 

История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.; 

 

История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.; 

 

Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.; 

 

National Geographic Arhive; 

 

Исторически бюлетин – на “The New York Times"; 

 

Исторически бюлетин – на “The History Channel"; 

 

Исторически бюлетин – на “World of Quotes"; 

 

Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни".