Денят 14 юли в световната история
© pixabay.com
На 14 юли са родени: френският държавник Джулио (Жюл) Венсан Мазарини, австрийският художник Густав Климт, 38-ият президент на САЩ Джералд Ръдълф Форд.
На 14 юли умират: френският крал от династията на Капетингите Филип II Август, венецуелският държавник един от ръководителите на борбата за независимост на испанските колонии в Америка Франсиско де Миранда.
2015 г.
Експерименти, проведени в Големия адронен ускорител показват, че в допълнение към известните частици, съставени от две или три кварка, има и пентакварки.
2014 г.
Новият министър на външните работи на Великобритания става евроскептично настроеният Филип Хамънд. Досегашният министър на външните работи и лидер на Консервативната партия през годините 1997 — 2001 Уилям Хейг остава в правителството като лидер на Камарата на общините. Филип Хамънд оглавява министерството на отбраната на Великобритания от 15 юли 2011 г., а преди това от 11 май 2010 г. оглавява министерството на транспорта. За първи път влиза в парламента през 1997 г. През 2005 г. участва в кабинета в сянка на Дейвид Камерън. Член е на Тайния съвет на кралицата от май 2010 г.
2014 г.
До Луганск е свален военно-транспортен самолет Антонов Ан-26.
2012 г.
Поради опасност от наводнения властите на Япония евакуират 400 000 човека на остров Кюшу.
2011 г.
Южен Судан става 193-ти член на ООН.
2006 г.
Продължава конфликтът между Ираел и базираната в Ливан радикална шиитска групировка “Хизбулла".
Сутринта израелската армия нанася удар по команден щаб на “Хизбулла" в едно от южните предградия на Бейрут и разрушава редица мостове в района. След това израелски военни самолети бомбардират и електростанция в същата част на града. На границата между Израел и Ливан в района на граничния пункт Зерайт се води престрелка между израелски войници и активисти на “Хизбулла".
Трима души загиват, а други 29 са пострадали при израелски въздушен удар над южните покрайнини на ливанската столица Бейрут.
Четирима цивилни граждани загиват, а други 61 са ранени при бомбардировката срещу международното летище в Бейрут.
Шест ракети “Катюша" са изстреляни от ливанска територия от активисти на радикалната шиитска групировка “Хизбулла". Те падат в района на израелското селище Нахария в северната част на страната.
2006 г.
Председателят на Европейския парламент Жозеп Борел се обръща с послание до либийския Генерален народен конгрес (парламент), в което призовава за справедлив процес срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар, обвинени за умишлено разпространяване на вируса на СПИН сред стотици деца в детската болница в град Бенгази. Борел отправя остри критики към методите, използвани от либийските власти за изтръгването на фалшиви самопризнания от българките, сред които физически и психически тормоз. Жозеп Борел настоява за “незабавно освобождаване на българките и прекратяване на делото срещу тях".
2006 г.
Древната столица на китайската династия Шан, разположена на територията на град Анян (провинция Хенан) е вписана в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Това е 33-ят китайски обект, който преминава под опеката на ЮНЕСКО.
2006 г.
Губернаторът на американския щат Калифорния Арнолд Шварценегер обявява извънредно положение заради пожар, който се разпространява на над 23 000 хектара и унищожава над 100 сгради за 4 дни.
2004 г.
Европейската комисия приема законодателната рамка за реформа в политиката си за сближаване за периода 2007-2013 г. Рамката предлага по-целенасочен и опростен подход за реализацията на новото поколение европейски национални и регионални програми за развитие. В съответствие с предложенията за политиката приети през февруари, целта на програмите е да се насърчи конкурентността и растежа в разширения Европейски. Стратегията и ресурсите са организирани около три цели:
1. Конвергенция - засяга страните членки и регионите, в които БВП на глава от населението е по-малко от 75% от средното за Общността. Ключовата цел е да се насърчат стимулиращите растежа условия и фактори, които предизвикват реална конвергенция. Стратегиите планират развитието на дългосрочната конкурентност и заетост.
2. Регионална конкурентност и заетост - извън най-слабо развитите страни членки и региони, Комисията предлага двустранен подход: първо, програмите за регионално развитие да подпомогнат регионите в предвиждането и насърчаването на икономическата промяна чрез укрепване на конкурентността и заетостта. Второ, намесите имат за цел създаването на повече и по-добри работни места чрез адаптиране на работната сила към икономическата промяна.
3. Европейско териториално сътрудничество - подкрепа на сътрудничеството за регионите на трансгранично, транснационално и между регионално ниво за по-нататъшното развитие на хармоничната и балансирана интеграция на територията на Съюза.
1997 г.
Съдът на ООН за военните престъпления осъжда по 11 обвинения босненския сърбин Душан Тадич на 20 години затвор заради ролята му в кампанията за етническо прочистване срещу цивилни мюсюлмани през 1992 г. Той е първият, обвинен от Трибунала.
1978 г.
Руският дисидент Анатолий Шчарански е осъден на 13 години затвор. Той е основател и член на Хелзинкската група, поставила си за цел да следи за нарушаването на човешките права в Съветския съюз.
1965 г.
Сондата “Маринър 4", изстреляна през ноември 1964 г., става първата, която изпраща снимки от Марс.
1959 г.
Първият атомен крайцер, американският кораб “Лонг бийч", е пуснат на вода в Куинси, Масачузетс. Корабът има два ядрени реактора и развива скорост от 30 възела.
1948 г.
В Рим е извършен неуспешен опит за покушение срещу лидера на италианската комунистическа партия Палмиро Толиати.
Палмиро Толиати е деец на италианската комунистическа партия. През 1915 г. завършва Юридическия факултет на Торинския университет. Демобилизиран след 2-годишна служба по време на Първата Световна война, продължава да учи във Философския факултет на университета в Торино; отдава се на политическа дейност. В края на 1920 г., след създаването на комунистическа фракция в Социалистическата партия, става редактор на нейния печатен орган “Ордине нуово". Толиати участва в основаването на Комунистическата партия на Италия (1921 г.); заедно с Грамши основава (1924 г.) в. “Унита" (“L’Unita"). От 1926 г. е представител на КПИ при ИККИ в Москва, а през 1928 г. е член на Президиума на ИККИ. През 1943 г.-1945 г.става член на Президиума и Секретариата на ИККИ. През 1946 г.-1947 г. е депутат в Учредителното събрание, а от 1948 г. - депутат и председател на парламентарната група на Комунистическата партия; вицепредседател на комисията по външните работи в Палатата на депутатите (1949 г.).
1946 г.
Излиза първото издание на книгата на американския лекар-педиатър Бенджамин Спок “Грижи за детето и неговото възпитание". С претърпените след това преводи и преиздавания, тази книга се смята за най-издаваната след Библията.
1941 г.
Съветската армия за пръв път използва новосъздадените ракетни установки “Катюша".
Ракетните установки “Катюша" са създадени от група конструктори начело с Георгий Лангемак през 1938 г., като отговор на 6-зарядните немски Небелверфер (1936). На 21 юни е подписано постановление за серийно производство на ракетните установки, след като през март 1941 г. са проведени серия от успешни опити с нея.
1933 г.
В Германия нацистката партия на Хитлер забранява всички опозиционни партии.
След като взема изпълнителната власт, нацистката партия установява в страната националсоциалистическата диктатура и въвежда тоталитарно управление. След смъртта на президента П. Хинденбург Хитлер се обявява за държавна глава като “фюрер и райхсканцлер". Обявява всички политически партии, организации и профсъюзите извън закона и конфискува имуществото им. Остават само Националсоциалистическата партия и създадените държавен синдикати под името Германски трудов фронт. Структурите на нацистката партия се вплитат във всички държавни структури. Изгражда концлагери, в които започва да затваря “общественоопасните" елементи и които превръща в оръдие за разправа с политическите си противници. По време на Втората световна война завладява почти цяла Европа и налага навсякъде с много терор и насилие нацистката идеология. С цената на много жертви силите на демокрацията и прогреса, начело със съюзните държави, побеждават Германия и ликвидират нацизма. В края на войната Хитлер се самоубива.
1896 г.
В Петербург е представен първият руски автомобил, конструиран от флотския офицер Евгений Яковлев.
1894 г.
Играе се първият футболен мач в Полша. В него играят отборите на Лвов и Краков като победа с 1:0 печели Лвов.
1881 г.
Легендарният американски престъпник от Дивия Запад Уилям Бони, известен като Били Хлапето, е застрелян от своя бивш сподвижник, по-късно шериф Патрик (Пат) Гарет.
1867 г.
В графство Съри, Англия, производителят на експлозиви Алфред Нобел за първи път демонстрира действието на динамита.
Алфред Нобел е шведски химик, инженер и индустриалец. Той е член на Кралската шведска академия на науките и на лондонското Кралско дружество. През 1867 г. създава динамита, а двадесет години по-късно нитроглицерола. Основава фабрики за нитроглицеролови взривни вещества в Швейцария, Франция, Германия и др. Кавалер е на Почетния легион. По завещанието му (1895 г.) са учредени и се финансират пет нобелови награди.
1865 г.
Англичанинът Едуард Уимпер покорява най-високия връх в Алпите - Матерхорн 4478 м.
1789 г.
Жителите на Париж превземат затвора, известен като Бастилията - символ на монархията, с което започва Френската революция. Денят се чества като национален празник на Франция.
1456 г.
Унгарската армия нанася едно от първите в Европа поражения на османската армия при обсадения от турците Белград.
1099 г.
Кръстоносците започват щурма на Ерусалим.
На тази дата са родени:
1977 г.
Родена е Виктория – коронована принцеса на Швеция. Тя е най-голямата дъщеря на Карл XVI и кралица Силвия. След промяната на Правилата за наследяване през 1979 г., законът дава правото на първородното дете, независимо от пола му, да бъде престолонаследник. Така от 1 януари 1980 г. Виктория става коронована принцеса на Швеция.
1921 г.
Роден е Джефри Уилкисън - английски химик, член на Лондонското Кралско дружество (1965 г.). Завършва Императорския колеж за наука и технология в Лондон (1941 г.), работи в американско-канадски проект по атомна енергия (1943 г.-1946 г.), в Калифорнийския университет заедно с Глен Сибор (1946 г.-1950 г.) и Масачузетския технологически институт (1950 г.-1951 г.); преподавател в Харвардския университет (1951 г.-1956 г.), професор в Императорския колеж за наука и технологии в Лондон (от 1956 г.). Един от създателите на химията на металоорганичните съединения на преходните метали. Особено забележително е откриването на т. нар. “катализатор на Уилкинсън" - универсален катализатор за хидриране на олефините и ацетилените. Лауреат на Нобелова награда по химия (1973 г., съвместно с Е. Фишер).
1918 г.
Роден е Ернест Ингмар Бергман - шведски филмов и театрален режисьор, сценарист, драматург, прозаик, есеист, продуцент; световно признат лидер на "авторското" кино. Роден е в Упсала, Швеция, в семейство на пастор. През 1944 г. завършва факултета за литература и изкуства на Стокхолмския университет. Работи като режисьор в градските театри на Хелсингборг (1944 г.), Гьотеборг (1946 г.-1949 г.) и Малмьо (1952 г.-1958 г.). От 1960 г. поставя пиеси на сцената на Стокхолмския кралски театър "Драматен"; през 1963 г.-1966 г. е негов директор. През 1944 г. дебютира и в киното (сценарист на филм на режисьора А. Шеберг).
1913 г.
Роден е Джералд Форд - американски политик-републиканец, 38-и президент на САЩ (1974 - 1977). Завършва университета в Мичиган през 1935 г. През 1941 г. учи в Йейл. Служи във военноморските сили на САЩ (1942 - 1946) в Южния Пасифик. Вицепрезидент е от 6 декември 1973 г. Става президент след падането на Ричард Никсън.
1862 г.
Роден е австрийският художник Густав Климт (1862 - 1918), представител на стила модернизъм. Учи в Художествено-промишленото училище във Виена (1875 - 1883). Един от основателите (1897) и президент (до 1905) на дружеството “Виенски сецесион". Автор е на декоративни композиции, портрети, пейзажи. Сред по-известните му творби са: декоративно пано за Градския театър във Виена (1888 г.), алегорични композиции за аулата на Виенския университет (1901 –1903), “Портрет на А. Блох-Бауер" (1907) и др. Умира във Виена на 6 февруари 1918 г.
1602 г.
Роден е Кардинал Мазарини - Джулио (Жюл) Венсан Мазарини (1602 - 1661). Френски държавник, син на сицилиански аристократ. Служи в папските войски; от 1630 г. е на дипломатическа служба при римския папа. По време на сключването на мира в Кераско (1631.) като папски нунций в Париж (1634-1636 г.) привлича вниманието на кардинал Ришельо с изключителните си дипломатически способности и става негово доверено лице. По настояване на Луи ХIII е издигнат в сан кардинал (1641 г.). След смъртта на краля (14 май 1643) регентката Ана Австрийска го назначава за първи министър. Продължава политиката на укрепване на френския абсолютизъм. Завършва 30-годишната война с Вестфалския мир (1648). Потушава Фрондата, заради което е обявен от парижкия парламент за враг и е принуден (1651 и 1652) да напусне Франция; завръща се през 1653 г., след разправата с фрондистите. Налага на Испания Пиренейския договор (1659), организира Рейнската лига. По времето на управлението му Франция налага своята хегемония на Европа. Умира на 9 март 1661 г.
На тази дата умират:
1968 г.
Умира руският писател Константин Паустовски. Ранните му творби се отличават с динамичен сюжет: сборник с разкази и очерци "Морски щрихи" (1925), "Минетоза" (1927), "Насрещни кораби" (1928), романът "Блестящите облаци" (1929). Известност му носи повестта "Кара Бугаз" (1932), в която документалният материал органично се слива с художествена измислица. През 30-те год. създава повести, разнообразни по тематика и жанр: "Съдбата на Шарл Лонсевил" (1933), "Колхида" (1934), "Черно море" (1936), "Северна повест" (1938; едноименен филм, 1960), а така също биографични повести за хора на изкуството: "Исаак Левитан" (1937 г.), "Орест Кипренски" (1937), "Тарас Шевченко" (1939). Паустовски дълги години работи над автобиографичната книга "Повест за живота", в която съдбата на автора е показана на фона на процесите в Русия от края на ХIХ и през 30-те год. на ХХ в.
1968 г.
Умира Константин Паустовски - руски писател. Дебютира с разказа "По вода" през 1912 г. Следва в Киевския университет (1911 г.-1913 г.). След болшевишкия преврат 1917 г. сътрудничи на различни вестници, а от 1924 г. до 1929 г. е в РОСТА - ТАСС. Ранните му творби се отличават с динамичен сюжет: сборник с разкази и очерци "Морски щрихи" (1925 г.), "Минетоза" (1927 г.), "Насрещни кораби" (1928 г.), романът "Блестящите облаци" (1929 г.). Известност му носи повестта "Кара Бугаз" (1932 г.), в която документалният материал органично се слива с художествена измислица. През 30-те год. създава повести, разнообразни по тематика и жанр: "Съдбата на Шарл Лонсевил" (1933 г.), "Колхида" (1934 г.), "Черно море" (1936 г.), "Северна повест" (1938 г.; едноименен филм, 1960 г.), а така също биографични повести за хора на изкуството: "Исаак Левитан" (1937 г.), "Орест Кипренски" (1937 г.), "Тарас Шевченко" (1939 г.). Паустовски дълги години работи над автобиографичната книга "Повест за живота", в която съдбата на автора е показана на фона на процесите в Русия от края на ХIХ и през 30-те год. на ХХ в.
1958 г.
Иракският крал Фейсал е убит заедно с обкръжението си при военен преврат. Свалена е монархията и Ирак е провъзгласена за република.
Ирак е държава в Близкия изток. Тя граничи със Саудитска Арабия и Кувейт на юг, с Турция на север, със Сирия и Йордания на запад и с Иран на изток. Сегашното й управление е създадено на 28 юни 2004 г. след инвазията на коалиционните сили, водени от САЩ, през март 2003 г.
1954 г.
Умира Хасинто Бенавенте-и-Мартинес - испански драматург, лауреат на Нобелова награда за литература за 1922 г. Роден е на 12 август 1866 г. в Мадрид. Автор е на повече от 150 пиеси от различни жанрове: битови, психологически, морално-философски, символистични и др. Пише драмите: "Известни хора" (1896 г.), "Храната на хищниците" (1898 .г) и др., комедиите "Игра на интереси" (1907 г.) и продължението £ "Весел и безгрижен град" (1916 г.), морално-философските пиеси "Госпожа хазайката" (1908 г.) и "Нещастната" (1913 г.). През 40-те и 50-те години създава предимно комедии с развлекателно съдържание.
1904 г.
Умира Стефанус Йоханес Паулус Крюгер (1825 - 1904) - президент на бурската република Трансвал в периода 1883 - 1900 г. Роден е на 10 октомври 1825 г. в Колесберг. Участва във военните операции на бурите против коренното африканско население. В периода на Англо-бурската война (1899 - 1902) е един от ръководителите на бурската съпротива против английската войски.
1816 г.
Умира Франсиско де Миранда - венецуелски държавник, генералисимус. Един от ръководителите на борбата за независимост на испанските колонии в Америка. Начело на освободителната борба в Каракас (1810 г.). През 1812 г. е назначен за ръководител на Венесуелската република. След разгрома на венесуелската армия е заловен от испанските власти и изпратен в затвора (Кадис, Испания), където умира.
1223 г.
Умира Филип II Август - френски крал (от 1180 г.) от династията на Капетингите. Син на Людовик VII. Опитен политик и дипломат. Разширява кралския домен близо 4 пъти и съдейства за обединението на политически раздробената Франция. Един от водачите на Третия кръстоносен поход. През 1202 г.-1204 г. отвоюва от англичаните Нормандия, Мен, Анжу, част от Поату. В битката при Бувине (1214 г.) разбива англичаните и техните съюзници. Въвежда ново териториално-административно деление, създава Кралски съвет. По време на управлението на Филип II Август Париж става столица на Франция.
За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:
Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.;
Енциклопедия “Британика" (2004 г.);
Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);
Фамилна енциклопедия “Larousse";
История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.;
История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;
История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.;
Българска военна история - БАН, 1989 г.;
История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.;
История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.;
История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.;
Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Исторически бюлетин – на “The New York Times";
Исторически бюлетин – на “The History Channel";
Исторически бюлетин – на “World of Quotes";
Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни" и други.;
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
От 1 януари: В над 12 града водата ще мине 5 лева за кубик
21:30 / 27.11.2024
Съдът не уважи исканията на шестима политици по казуса със залича...
20:58 / 27.11.2024
МВР успокои: Няма открити взривни устройства при проверка на кури...
20:49 / 27.11.2024
Габриел Вълков, БСП: ГЕРБ и "ДПС - Ново начало" са наритани в ъгъ...
20:33 / 27.11.2024
Доц. д-р Илиян Костов: Прецедент е да се взимат повторни проби от...
20:32 / 27.11.2024
Приеха поредица препоръки срещу водната криза: Кои области са с н...
20:01 / 27.11.2024
Актуални теми