През 1215 г. Четвъртият Латернски събор постановява периодично да се събират пари за подпомагане на кръстоносните походи. През 1639 г. в Германия е изобретен кларинетът. През 1819 г. Алабама става двадесет и втория щат на САЩ. През 1901 г. в Лондон се провежда първият турнир по тенис на маса. През 1911 г. норвежката експедиция на Роалд Амундсен достига първа до Южния полюс, изпреварвайки с 34 дни англичаните, водени от капитан Скот. На тази дата се осъществява присъединяването на остров Крит към Гърция, след като на 17 май 1913 г. в Лондон, Великобритания, е подписан Лондонският мирен договор между Турция и балканските държави (България, Сърбия, Гърция и Черна гора), с което формално се слага край на Балканската война (1912-1913). През 1916 г. Дания взема решение да продаде Карибските си владения на САЩ за 25 млн. щ.д. През 1949 г. Йерусалим е обявен за столица на Израел, а през 1952 г. в Кливланд (САЩ) е проведена първата в света успешна операция за разделяне на сиамски близнаци. 1953 г. - за първи президент на Югославия е избран маршал Й. Б. Тито. 1980 г. - страните от НАТО излизат с резолюция, предупреждаваща СССР да не се намесва във вътрешните работи на Полша, която е залята от масови протести, организирани от профсъюза “Солидарност". На 14 декември са родени: гръцкият крал Павел І, Мишел дьо Нострадам, известен като Нострадамус френски астролог, останал в историята със своите предсказания. На тази дата умира Андрей Дмитриевич Сахаров - руски физик, академик.

2016 г.

Американската компания Amazon, най-голямата в света по оборот сред продаващите стоки и услуги чрез Интернет, обявява първата доставка с дрон на 2 километра от своя склад в Обединеното кралство.

2016 г.

Учените от Университета в Торонто представят откритията на най-старата вода в света - на 2 милиарда години от мина в Канада.

2015 г.

Хиляди бразилци излизат на улиците с искане към конгреса на страната да изпрати в оставка президента Дилма Русеф. Палламентът на Бразилия вече е стартирал процедура по импийчмънт на президента.

2014 г.

Японските граждани гласуват в парламентарни избори. Министър-председателят от Либерално-демократическата партия Шинзо Абе и техните коалиционни партньори печелят 325 от 475-те места в парламента и нов мандат.

2014 г.

24 часова национална стачка парализира Белгия. Стачката започва в 22 часа местно време (23 часа българско време). Затворено е и въздушното пространство на страната, като са засегнати около 600 полета.

2014 г.

Турската полиция арестува 24 журналисти, за които се знае, че са поддръжници на Фетхуллах Гюлен, който е съперник на настоящия турски президент Реджеп Таип Ердоган и понастоящем е в самоналожено изгнание в САЩ.

2013 г.

Китайската междупланетна станция "Чанъе-3“ с лунохода "Юйту“ се прилунява успешно в "Залива на дъгата“. Предвижда се изпълнението на три месечна програма по събирането на лунни образци. Китай смята да изпрати космонавти на Луната след 2020 г.. В митологията Юйту е нефритеният заек на богинята Чанъе.

2012 г.

При стрелба в началното училище "Сънди Хук“ в щата Кънектикът, САЩ са убити 20 деца и 8 възрастни. Президентът на САЩ Обама обявява 4-дневен национален траур. Това е второто по брой жертви масово убийство в училище в САЩ след април 2007 г., когато във Вирджинския политехнически институт убиват 32 души.

2012 г.

Вицепремиерът и министър по въпросите на стратегическите заплахи на Израел Авигдор Либерман подава оставка поради загуба на доверие.

2012 г.

Президентът на САЩ Обама подписва закон, известен като "Списъка на Магнитски“, предвиждащ санкции за руски политици и чиновници, нарушаващи правата на човека и имащи отношение към убийството в ареста на руския адвокат Сергей Магнитски, обвинен в укриване на данъци. Списъкът съдържа имената на 60 човека от МВД, ФСБ, ФНС, Арбитражния съд, Генералната прокуратура и ФСИН, а също и кратко описание за ролята на посочените лица в делото Hermitage Capital.

2011 г.

Парламентът на Чехия гласува закон за преки избори на президент.

2011 г.

За първи път от 2008 г. Организацията на страните износителки на петрол вдига квотата за добив на нефт.

2011 г.

Списание "Тайм" обявява за човек на годината "Протестиращия“ (анонимния протестиращ по цял свят през 2011 г.).

2004 г.

Открит е Виадукт Мийо на най-високия мост в света, разположен в близост до Мийо, Франция.

2003 г.

Публично е обявена информацията за залавянето на Садам Хюсеин.

Садам Хюсейн е заловен след дълго преследване на 13 декември 2003 г. в скривалище в Ад Даур, на 15 км. южно от родния му град Тикрит. По непотвърдени данни той е издаден от жител на Тикрит, след като САЩ обявяват награда от 25 млн. долара за информация за бившия иракски диктатор. По-рано САЩ плащат 30 млн. долара на човека, издал синовете му Удай и Кусай.

Операцията по задържането на Саддам с кодово име "Червена зора" е осъществена от войници от Четвърта американска пехотна дивизия. Според саудитския вестник "Ер Рияд" при залавянето на Саддам е използван упойващ газ. С него са обработени няколко квадратни километра от района на скривалището му, а въздействието на газа е усетено и от местните жители. При залавянето си бившият диктатор не оказва съпротива. Веднага е подложен на медицински преглед, който установява, че Хюсеин не е ранен и е в добро здраве. ДНК-тест установява със сигурност самоличността му. На следващия ден залавянето му е обявено публично. Показани са видеокадри на маскирания с изкуствена брада Саддам Хюсеин. На тях се вижда как бившият иракски президент е подложен на обстоен преглед на зъбите, очите и пръстовите отпечатъци.

1998 г.

На заседание на Палестинския съвет в Газа от Устава на ООП е премахната точка изискваща ликвидирането на държавата Израел. Това става в присъствието на президента на САЩ Бил Клинтън.

1992 г.

Виктор Черномирдин става министър-председател на Русия.

1980 г.

Страните от НАТО излизат с резолюция, предупреждаваща СССР да не се намесва във вътрешните работи на Полша, която е залята от масови протести, организирани от профсъюза “Солидарност".

1979 г.

Президентът на САЩ Джими Картър предлага да се отмени рожденият ден на Мартин Лутер Кинг като национален празник на САЩ.

Джеймс Ърл Картър е роден на 1 октомври 1924 г. Той е 39-ия президент на САЩ (1977-1981). Неговото управление се характеризира със застой след Виетнамската война, скандала Уотъргейт и икономическите трудности в САЩ. Джими Картър въвежда строго законодателство за защита на околната среда, дерегулира въздушната, железопътната, финансовата, комуникационната и петролната индустрия. Помага на социалната система и назначава рекорден брой жени и представители на малцинствата на значими държавни и съдебни позиции. Във външната си политика Картър установява пълни дипломатически отношения с Китай. През 2002 г. получава Нобелова награда за мир.

1970 г.

В корабостроителниците в Гданск, Гдиня и Шчечин започват масови стачки във връзка с рязкото повишение на цените в Полша. След намесата на армията в потушаването на стачката загиват около сто души, а ръководителят на полските комунисти Владислав Гомулка е принуден да подаде оставка. Той е избран за първи секретар на Централния комитет на Полската обединена работническа партия през 1956 г.

1967 г.

Учени от Станфордския университет изолират в епруветка ДНК от вирус.

1962 г.

Космическата сонда "Маринър II" за пръв път изпраща на Земята информация от друга планета – Венера.

1960 г.

В Париж е създадена Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Тя е предшественик на Организацията за европейско икономическо сътрудничество, създадена през 1948 г. с цел администриране на американската и канадската помощ по Плана Маршал за възстановяване на Европа след Втората световна война. В Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) членуват 30 държави (Австрия, Белгия, Канада, Дания, Франция, Германия, Гърция, Исландия, Ирландия, Италия, Люксембург, Холандия, Норвегия, Португалия, Испания, Швеция, Швейцария, Турция, Великобритания и САЩ - от 1961 г.; Япония - от 1964 г.; Финландия - от 1969 г., Австралия - от 1971 г.; Нова Зеландия - от 1973 г., Мексико - от 1994 г.; Чехия – 1995 г.; Унгария - от 1996 г.; Полша и Корея - от 1996 г., Словакия - от 2000 г.). Комисията на Европейския съюз също участва в нейната работа.

Основна задача на ОИСР е изграждане на силни икономики в страните членки, подобряване на ефективността, стимулиране на пазарна система, разрастване на свободната търговия и принос към развитието на индустриализираните и развиващите се страни.

1958 г.

Съветска експедиция първа в света достига “полюса на недостъпността" в Антарктида. На ледения континент това е най-отдалечената точка от океана.

1953 г.

За първи президент на Югославия е избран маршал Й. Б. Тито.

Йосип Броз Тито е югославски политик, управлявал Социалистическа федеративна република Югославия от края на Втората световна война до своята смърт през 1980 г. Роден е под името Йосип Броз в Кумровец, Северозападна Хърватска, в областта Загоре, която по това време се намира в Австро-Унгария. По време на Първата световна война е арестуван за антивоенна пропаганда и е пратен на Източния фронт, в областта Галиция. През 1920 г. става член на Югославската комунистическа партия. Получава прякора си Тито през 1934 г. Същата година става член на Политбюро, а от 1940 г. е генерален секретар на ЦК на Югославската КП. През 1952 г. става генерален секретар на ЦК, а през 1966 г. - председател на Съюза на югославските комунисти. По време на Втората световна война е главнокомандващ Народноосвободителната армия на Югославия (1941-1945 г.), като в периода 1943-1945 г. е председател на Националния комитет за освобождение на Югославия. През 1945 г. става председател на Министерския съвет, а от 1953 г. е президент на Югославия.

1952 г.

В Кливланд (САЩ) е проведена първата в света успешна операция за разделяне на сиамски близнаци.

1949 г.

Йерусалим е обявен за столица на Израел.

1949 г.

Върховният съд на Канада отменя закон от 1886 г., забраняващ производството на маргарин.

1946 г.

Общото събрание на ООН гласува за създаване на щабквартира на организацията в Ню Йорк.

1939 г.

СССР е изключен от Лигата на нациите заради нападението срещу Финландия.

Съветският съюз нахлува във Финландия на 30 ноември 1939 г. Целта е присъединяване на Карелия към съветската държава. Първият период на войната завършва в края на декември 1939 г. Червената армия е спряна пред линията "Манерхайм". Това е финландска система от дълговременни укрепления на Карелския провлак по границата със СССР. Строена е през 1927-39 г. по инициатива на К. Манерхайм. Дължината й е 135 км, дълбочина й достига до 90 км. Има около 2000 огневи съоръжения.

В краят на 1939 г. съветският генерален щаб разработва нов план за войната и на 11 февруари 1940 г. войските на маршал С. К. Тимошенко правят пробив на линията "Манерхайм". Град Виборг и района около него е завладян, а Финландия е принудена да сключи мирен договор на 12 март 1940 г. Новата граница между двете държави е коригирана в полза на Съветския съюз.

1939 г.

По време на Втората световна война (1939-1945 г.) Хитлер заповядва да започне изготвянето на план за нахлуване в Норвегия.

Операцията получава кодовото име Везерюбунг. Нейната цел е с окупирането на Норвегия и Дания да се попречи на англичаните да се утвърдят в Скандинавия и на Балтийско море. Окончателният вариант на операцията е утвърден на 7 март 1940 г. Провеждането на операцията е възложено на генерал от пехотата Н. фон Фалкенхорст, а за нейно начало е определена датата 9 април 1040 г. Няколко дни преди това от различни германски пристанища започват да отплават натоварени с оръдия и танкове транспортни съдове, маскирани като търговски кораби.

Рано сутринта на 9 април германските посланици в Осло и Копенхаген връчват на съответните правителства ноти, в които намеренията на Райха да ги окупира са представени като предприемане на мерки за защитата срещу инвазия от страна на Англия и Франция. Дания се подчинява на исканията на практика без съпротива, с което входовете в Балтийско море попадат в германски ръце.

В Норвегия германският флот се сблъсква с някои затруднения. Английски подводници и самолети още през първия ден от операцията потопяват германските крайцери “Карлсруе“ и “Кьонигсберг“. Силният огън на норвежката брегова отбрана в района на Осло унищожава и крайцера “Блюхер“. В това време приближаващите норвежкото крайбрежие британски бойни и транспортни съдове се насочват към Нарвик с намерение да изтласкат оттам завзелите го германски части. Започва ожесточен морски бой, в който и двете страни търпят тежки загуби. Въпреки превъзходството си в сили и средства и установеното господство по море англичаните се забавят със десанта, което позволява на германците да увеличат числеността на гарнизона и да укрепят позициите си. На 28 май, с над 20 000 английски, френски, полски и норвежки бойци, съюзниците превземат Нарвик. Рязкото изостряне на обстановката във Франция обаче ги принуждава след няколко дни да вземат решение за напускането му. Задържането на Нарвик става безсмислено и се пристъпва към неговата евакуация. Заедно с гарнизона отпътуват норвежкият крал и членовете на правителството.

С окупирането на Норвегия Третият райх си осигурява благоприятни предпоставки за по-нататъшното водене на войната.

1934 г.

В Турция е дадено право на глас на жените.

1917 г.

Лев Троцки предлага гилотината да бъде използвана за борба с враговете на народа.

Троцки е един от организаторите на първата руска революция през 1905 г. и на практика ръководител на октомврийския преврат през 1917 г. Той е народен комисар на външните работи в първото болшевишко правителство. Ръководи руската делегация в Брест-Литовск между 17 декември 1917 г. и 10 февруари 1918 г.

На 13 март 1918 г. Троцки става военен и военноморски министър. Той допринася в голяма степен за организирането на Червената армия. Същата година въвежда системата на концентрационните лагери в Русия, известна под името ГУЛАГ, по-късно доразвита от Сталин. След смъртта на Ленин участва в борбата със Сталин за властта в СССР. През 1927 г. е отстранен от ЦК на ВКП (б), а през 1929 г. изгонен от СССР. Престоява по няколко години в Турция, Франция и Норвегия, докато през 1936 г. се заселва в Мексико. Там живее известно време в домовете на художниците Диего Ривера и Фрида Кало. На 20 август 1940 г. е смъртно ранен в дома си от съветския агент Рамон Меркадер и на 21 август 1940 г. умира. Погребан е в двора на дома си в Мексико сити.

1916 г.

Дания взема решение да продаде Карибските си владения на САЩ за 25 млн. щ.д.

1911 г.

Норвежката експедиция на Роалд Амундсен достига първа до Южния полюс, изпреварвайки с 34 дни англичаните, водени от капитан Скот.

Роалд Амундсен е норвежки полярен пътешественик и изследовател. Той пръв преминава северозападния път от Гренландия до Аляска с кораба "Йоа" (1903-1906 г.). В годините 1910-1912 г. ръководи експедицията в Антарктика с кораба "Фрам". През 1918-1920 г. преминава край северните брегове на Евразия с кораба "Мод". През 1926 г. ръководи първото прелитане над Северния полюс с дирижабъла “Норвегия". Загива в Баренцево море, търсейки експедицията на италианския генерал У. Нобиле.

1901 г.

В Лондон се провежда първия турнир по тенис на маса.

1900 г.

Макс Планк представя в Берлин своята квантова теория.

Макс Карл Ернст Лудвиг Планк е германски физик, един от основоположниците на квантовата физика. Роден е на 23 април 1858 г. в Кил, Прусия. Професор и директор е на Института за теоретична физика в Берлин, член на Берлинската академия на науките и на други чужди академии. Автор е на много трудове върху енергията и топлината. През 1900 г. Макс Планк извежда Закона за излъчване на абсолютно черното тяло. Същата година въвежда и Планковата константа. През 1919 г. Макс Планк получава Нобелова награда за физика за откриване на квантовата енергия. Умира на 4 октомври 1947 г.

1870 г.

Сръбският политически деец Алимпие Василевич изпраща писмо до Димитър Ценович, в което от името на правителството го кани да пристигне в Белград, за да започнат преговори за общи действия срещу Високата порта.

В началото на март 1871 г. емигрантските дейци в Букурещ решават да изпратят Ценович в Белград за започване на преговори със сръбското правителство. Той пристига в Белград на 21 март 1871 г. Там се среща с министър-председателя Радивой Милойкович и със Светозар Милетич.

1819 г.

Алабама става двадесет и втория щат на САЩ.

1639 г.

В Германия е изобретен кларинета.

1215 г.

Четвъртият Латернски събор постановява периодично да се събират пари за подпомагане на кръстоносните походи.

На тази дата са родени:

1922 г.

Роден е Николай Генадиевич Басов – руски физик, един от основоположниците на квантовата радиофизика, лауреат на Нобелова награда за физика (1964 г.). Преподавател е в Московския инженерно-физически институт (професор от 1963 г.). От 1966 г. е академик на Академията на науките на СССР. Съвместно с А. М. Прохоров разработва принципно нов метод за генериране на електромагнитни колебания с помощта на квантови системи и създава първия молекулярен генератор (мазер). Предлага идеята за използване на полупроводници за квантови генератори от оптичния диапазон (лазери) и развива методиката за създаване на различни типове полупроводникови лазери.

1901 г.

Роден е Павел I – гръцки крал (от 1947 г.) от династията на Глюксбургите. Син на Константин I, брат на Георг II. Завършва военноморско училище и като офицер служи във военноморския флот. Участва в Гръцко-турската война водена в периода 1919-1922 г. След победата на републиканците на изборите (декември 1923 г.) заминава за Великобритания. След това заминава за САЩ и живее там известно време (1925 г., 1934 г., 1935 г.). През ноември 1935 г. монархията е реставрирана и той се завръща в Гърция като престолонаследник. Когато немците нахлуват в Гърция (април 1941 г.), бяга на о-в Крит. През 1946 г. се завръща в Гърция. След смъртта на брат си Георги II е провъзгласен за крал. Павел I умира на 6 март 1964 г. в Атина.

1895 г.

Роден е Пол Елюар (псевдоним на Йожен Емил Пол Грендел) – френски поет. Той е един от създателите е на сюрреализма в литературата. По време на Втората световна война се включва в Съпротивата. Превежда на френски език стихотворения на Христо Ботев. Пол Елюар е автор на "Поезия и истина" (1942 г.), "Среща с германците" (1944 г.), "Политически стихотворения" (1949 г.) и др.

Той умира на 18 ноември 1952 г.

1866 г.

Роден е Роджър Фрай - английски художник. Той е основоположник на постимпресионизма. Умира през 1934 г.

1546 г.

Роден е Тихо Брахте – датски астроном. На основа на неговите наблюдения върху Марс, Кеплер дефинира закона за движение на планетите. Умира през 1601 г.

На тази дата умират:

1989 г.

Умира Андрей Дмитриевич Сахаров - руски физик, академик (1953 г., най-младият в историята на съветската наука). Роден е на 21 юни 1921 г. Завършва физика в Московския университет (1938-1942 г.). До края на Втората война работи като инженер във военен завод в гр. Уляновск. Работи в областта на термоядрения синтез и създаването на първата в света термоядрена бомба (водородната бомба). Има трудове по магнитна хидродинамика, плазмена физика, управляем термоядрен синтез, елементарните частици, астрофизика и гравитация. През 1968 г. публикува статията манифест “Размисли за прогреса, мирното съществуване и интелектуалната свобода", в която разглежда заплахата над човечеството от ядрена война, глад, екологични и демографски катастрофи, дехуманизацията на обществото и диктаторските тоталитарни режими. Сахаров е съучредител на Комитета за защита на правата на човека и гражданските свободи (1970 г.). По-късно е отстранен от секретна работа. След протеста му при влизането на съветските войски в Афганистан (януари 1980 г.) е лишен от всички държавни награди и е интерниран под домашен арест в гр. Горки, където продължава правозащитната си дейност (писма, гладни стачки и подписки). На 16 декември 1986 г. М. Горбачов лично го уведомява, че е настъпил края на изгнанието му. През 1987 г. участва в международния форум “За безядрен свят и оцеляване на човечеството". През 1988 г. Европейският парламент учредява Международната награда “Андрей Сахаров" за хуманитарна работа в областта на правата на човека. През същата година Сахаров е избран за почетен председател на обществото “Мемориал" в Русия. През март 1989 г. е избран за депутат; предлага нов проект за конституция (ноември 1989 г.). През 1975 г. получава Нобелова награда за мир.

За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:

Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.;

Енциклопедия “Британика" (2004 г.);

Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);

Фамилна енциклопедия “Larousse";

История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.;

История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;

История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.;

Българска военна история - БАН, 1989 г.;

История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.;

История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.;

История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.;

Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

Исторически бюлетин – на “The New York Times";

Исторически бюлетин – на “The History Channel";

Исторически бюлетин – на “World of Quotes";

Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни" и други.