Денят 13 март в световната история
©
В Париж е открито летището “Шарл де Гол" (1974). На 13 март са родени: Сергей Третяков, кмет на Москва, завещал богатата си колекция от картини от западноевропейски художници на града (1834), италианският писател Рафаело Джованьоли, автор на историческия роман “Спартак", руският педагог и писател Макаренко, композиторът Нийл Седака. На тази дата умират: руският император Александър ІІ, двадесет и третият президент на САЩ Бенджамин Харисън, босненският писател Иво Андрич. </i>
2018 г.
Иракският премиер Хайдер ал Абади вдига забрана за международни въздушни превози до Иракски Кюрдистан.
2018 г.
Президентът Тръмп слага край на продължила няколко месеца несигурност, като обявява, че държавният секретар Рекс Тилърсън - бивш шеф на петролния гигант ЕксънМобил, ще бъде заменен от директора на ЦРУ - Майк Помпео.
2018 г.
При инцидент с автобус в северната част на Етиопия загиват 38 души, повечето от които ученици. Катастрофата става в Легамбо в региона Амхара.
2017 г.
Сирийската обсерватория за правата на човека обявява, че общият брой на убитите и изчезнали в войната в Сирия е 465 000 души.
2017 г.
Турция забранява на холандския посланик Корнелис Ван Рий да се завърне в посолството на Холандия в Анкара и затваря въздушното си пространство на холандски дипломати в отговор на холандската забрана на турските министри, говорещи на митинги в Холандия.
2017 г.
Янош Адер е преизбран за президент на Унгария от Народното събрание.
2016 г.
Експлозия разтърси центъра на турската столица Анкара, има 27 убити и ранени.
2015 г.
НАСА обявява, че учени, използващи космическия телескоп Хъбъл, са открили солен океан, криещ се под леда на повърхността на най-големия спътник на Юпитер, Ганимед, в който се съдържа повече вода, отколкото има на Земята
2014 г.
Федералната служба по надзора в сферата на връзките, информационните технологии и масовите комуникации на Русия закрива няколко неудобни за властите блога и сайта.
2013 г.
Франциск е 266-тият глава на Римокатолическата църква. Той е първият папа йезуит и първият папа от Новия свят. Роден е на 17 декември 1936 в Буенос Айрес, Аржентина със светското име Хорхе Марио Берголио (на испански: Jorge Mario Bergoglio) в семейство на железопътен работник и домакиня от италиански произход.
2012 г.
След инцидент с парахода "Шариатпур-1“ на река Мегхна в югоизточната част на Бангладеш загиват 24 човека, а 200 пропадат без вест.
2012 г.
Бившият министър на правосъдието Жано Ахусу-Куадио е назначен за министър-председател на Кот д'Ивоар.
1996 г.
В Дънблин, Шотландия 16 деца в местното начално училище и учителят им са убити с пушка от Томас Хамилтън, който впоследствие се самоубива. При нападението в училището са ранени още 10 души.
1974 г.
В Париж е открито летище “Шарл де Гол".
1961 г.
79-годишният Пабло Пикасо сключва брак с 37-годишната Жаклин Рок.
Пикасо е испански художник и скулптор. От 1904 г. живее в Париж. През 1907 г. полага основите на кубизма ("Госпожиците от Авиньон"), а към 1910 г. си служи с деформации в творби, близки до сюрреализма. От 1940 г. се включва в движението за мир (плакат и рисунки "Гълъбът на мира", 1947 г.). Работи графики, скулптури, керамика. Пише стихове.
1957 г.
ФБР арестува един от най-известните профсъюзни лидери в САЩ Джими Хофа по обвинение във вземане на подкупи.
1947 г.
Правителството на Великобритания забранява провеждането на спортни състезания през седмицата с цел повишаване на производителността на труда.
1852 г.
В нюйоркския в. “Lantern" е публикувана първата карикатура с образа на Чичо Сам, неин автор е Франк Хенри Белю. Изразът “Чичо Сам" се използва като прозвище на САЩ. Този израз е използван за първи път в уводна статия на нюйоркския в. “Трой поуст “през 1813 г.
1848 г.
С въстание във Виена започва революцията в Австрия. След като пристига новината за въстание в Париж, тълпи от хора се надигат и във Виена. Те са предимно студенти и членове на либерални клубове. Демонстрациите се водят за основни човешки права и либерализация на режима. Понеже това се случва в много градове, свикани са отряди, за да усмирят тълпите. Властите не искат да усложняват конфликта и затова освобождават Метерних – символ на репресиите. Те се ангажират също така да съставят конституция.
1809 г.
Сър Джордж Гордън влиза в Британската Палата на лордовете с името лорд Байрон. Лорд Байрон е английски поет, представител на революционния романтизъм. Завършва Кеймбриджкия университет. Заради радикалните си възгледи спечелва омразата на английското аристократично общество. Наричат го "Метежния лорд". Напуска Англия през 1816 г., живее известно време в Швейцария, а след това в Италия, където се присъединява към радикалното движение на карбонарите. От 1823 г. живее в Гърция, за да помага на гръцките въстаници в борбата им за освобождение от османско владичество. Автор е на поемата "Странстванията на Чайлд Харолд" (в 4 песни) и на ориенталските поеми: "Гяур", "Абидоска невеста", "Манфред" "Корсар", "Лара", "Обсадата на Коринт". В Швейцария и в Италия създава 3 романтични драми: "Марино Фалиеро", "Двамата Фоскари" и "Сарданапал", както и двете мистерии: "Небе и земя" и "Каин". Там довършва "Дон Жуан".
1781 г.
Английският астроном Уилям Хършел открива планетата Уран, която нарича Goergium Sidus в чест на английския крал Джордж III. Уран е седмата по отдалеченост от Слънцето планета. Оста на въртене на Уран е почти в равнината на орбитата. Планетата има 5 спътника, а орбитата й лежи между орбитите на Сатурн и Нептун.
1656 г.
В Ню Йорк на евреите е забранено да строят синагоги.
1639 г.
Кембриджският колеж в САЩ е преименуван на Харвард. Той е най-стария университет в САЩ. Основан е през 1636 г. Носи името на Дж. Харвард (1607-1638 г.), който завещава половината си имущество и библиотека на университета. До края на ХVIII в. главно място в учебния курс на колежа заемат Библията и древните езици, а от края на ХVIII в. започват да се преподават нови езици и математика. В началото на ХIХ в. колежът представлява привилегировано средно училище, в което обучението започва от 14-годишна възраст. Учебният курс е задължителен за всички. Преминаването от колеж към университет става през I четвърт на ХIХ в., когато към Харвардския колеж са присъединени Медицинският (основан през 1810 г.) и Юридическият (1817 г.) факултети. Учебният план е разширен, въведени са история, политикономия, химия, геология и други предмети. През втората четвърт на ХIХ в. университетът, в който преподават видни учени, става център на културния живот в САЩ. Важна роля в развитието на учебното заведение има американският педагог Ч. Елиът, президент на университета в периода 1869-1909 г. Харвардският университет има следните факултети: хуманитарни естествени науки, юридически, медицински, здравна охрана, богословски, конструкторски, държавно управление, практическа администрация, педагогически, инженерен и приложна физика. В него работят около 5 000 преподаватели и се обучават около 15 000 студенти. Библиотеката съдържа около 8 млн. книги и брошури, има отделни библиотеки с редки книги и ръкописи, медицинска, китайско-японска и други библиотеки.
1519 г.
Испанският конквистадор Ернандо Кортес слиза на мексиканския бряг и започва своя поход срещу кралството на ацтеките. Той е испански военачалник и завоевател. Учи в университета в Саламанка. През 1504-1519 г. служи като чиновник в Западна Индия (Санто Доминго, Куба). Завоюва Мексико от 1519 г. до 1521 г. Унищожава Ацтекската империя. През 1524-25 г. Кортес открива Хондурас, през 1532-33 г. - полуостров Калифорния.
1516 г.
Карл V Хабсбург е провъзгласен за първи крал на Испания. Карл V наследява от баща си - Филип Хубави (син на Максимилиан I) Бургундия и Нидерландия през 1506 г., а от дядо си Фердинанд Католик - испанската корона. Той е германски император (1519-1556 г.) и испански крал (1516-1556 г.). С помощта на Католическата църква иска да създаде “световна християнска монархия". Абсолютистката политика на Карл V предизвиква въстания в Испания (1520-1522 г.) и Нидерландия (1539-1540 г.). Води войни с Франция и с Османската империя. По време на неговото управление испанските колонии в Америка разширяват своите територии. През 1521 г. издава Вормския едикт, насочен срещу дейността на Мартин Лутер и срещу нарасналото влияние на Реформацията в Европа. Във войната с германските князе от 1546-1548 г. е победител, но по-късно през 1552 г. губи войната с германските феодали. Принуден е да подпише Аугсбургския религиозен мир (1555 г.). Отрича се от испанската и нидерландската корони в полза на сина си Филип II и отстъпва германския императорски престол на брат си Фердинанд I.
<b>На тази дата са родени:</b>
1888 г.
Роден е Антон Семьонович Макаренко – руски педагог и писател. В педагогическата практика осъществява опит за масово превъзпитаване на деца правонарушители. Организатор е на трудововъзпитателната колония "М. Горки" (1920-1928 г.) и на детската комуна "Ф. Е. Дзержински" (1927-1935 г.). Създава методика за възпитателната работа с детски колектив. Прави опит за обединяване на обучението с производството. Автор е на съчиненията - "Педагогическа поема", "Проблеми на съветското училищно възпитание", “Марш на 30-те години", “Книга за родители".
1855 г.
Роден е Пърсивал Лоуъл - американски астроном, предсказал съществуването на планетата Плутон. Завършва Харвардския университет, става бизнесмен и пътешества, а от 1883 г. до 1893 г. живее в Япония.
През 1893-1894 г. построява във Флагстаф (Аризона) добре обзаведена обсерватория, предназначена за планетни изследвания. По време на великото противостоене на Марс през 1894 г. провежда много наблюдения на планетата, открива "каналите" по повърхността на Марс и стига до извода, че върху нея има разумен живот. Отстоява тези идеи в книгите си "Марс", "Марс и неговите канали", "Марс като приют на живот". През 1905 г. въз основа на смущенията в движението на Уран пресмята положението на деветата планета (Плутон), намираща се зад Нептун. Неколкократно подобрява своите изчисления, организира в своята обсерватория системно търсене на планетата, в резултат на което тя е открита през 1930 г. от Клайд Томбо – асистент по астрономия в Лоуеловата обсерватория. Кръстена е Плутон – на гръцкия бог на подземния свят. Пърсивал Лоуъл получава медал "Жансен" на Френското астрономическо дружество през 1904 г. и Златния медал на Мексиканското астрономическо дружество през 1908 г. за изследването на Марс.
1845 г.
Роден е Ян Бодуен де Куртене (Иван Александрович) - руско-полски езиковед, основоположник на Казанската и Петербургската лингвистична школа, един от най-забележителните представители на славянското сравнително-историческо езикознание. Профеор в Казанския (1875-1883 г.), Юриевския (днес Тартуски; 1883-1893 г.), Краковския (1893-1899 г.) и Петербургския (1900-1918 г.) университет. Член е на Петербургската Академия на науките (1897 г.). Установява "несъвпадението на физическата природа на звуковете с техните значения". Определя морфемата като основна единица на морфологично равнище. Влияние: в трудовете на Л. В. Шчерба (от 1909 г.), а по-късно и в трудовете на Пражкия лингвистичен кръжок (Н. С. Трубецкой, Р. О. Якобсон). Разграничава диахармонията и синхронията в подхода към езиковите явления и факти, разглежда отделните езици като исторически изменящи се системи. Анализира понятието "родство на езиците", като прави обзор на славянските езици. Автор е на изследвания по руски и полски език. Редактира и допълва "Тълковен речник на живия великоруски език" на В. И. Дал. Умира на 3 ноември 1929 г.
1838 г.
Роден е Рафаело Джованьоли - италиански писател, участник в движението Рисорджименто, сподвижник на Дж. Гарибалди. Популярност му донася историческия роман "Спартак" (1874 г.) - за въстанието на робите и
гладиаторите в Рим през I в. преди Христа. Автор е на романите "Плаутила" (1878 г.), "Сатурнино" (1879 г.), "Месалина" (1885 г.) и др.
1834 г.
Роден е Сергей Михайлович Третяков - руски колекционер на картини, общественик. Кмет на Москва (1877-1881 г.). Завещава богатата си колекция от картини на западноевропейски художници на Москва (1892 г.). Първоначално тя е изложена в Третяковската галерия, по-късно е преместена в Музея за нова западна живопис (1925 г.). Част от нея е в Ермитажа, а останалата - в Музея за изобразителни изкуства “А. С. Пушкин" в Москва.
1800 г.
Роден е Решид паша - турски държавен деец и дипломат. През 1834-1837 г. е посланик в Париж и Лондон. Министър на външните работи (1837-1845 г.). За да предотврати разпадането на Османската империя, се стреми да осъществи в нея принципите на европейското държавно устройство, да проведе реформи в областта на просветата, финансите и пр. Автор е на Гюлханския хатишериф от 1839 г., поставя началото на епохата на реформите в Турция (т.н. Танзимат). Гюлханския хатишериф набелязва основните принципи на проектираните държавни реформи в Османската империя. В него се говори за гарантиране на живота, честта и имота на всички поданици на империята без оглед на тяхната вяра и народност, изравнява гражданските права на мюсюлманските и християнските народи, предвижда военна повинност и за мъжкото християнско население, нарежда данъчното облагане да се извършва според възможностите на данъкоплатците, премахва системата на данъчното откупуване, предвижда и някои съдебни мерки, които наподобяват гражданската съдебна процедура на западноевропейските държави, набелязват се и мерки за преустройството на административния апарат и пр.
1781 г.
Роден е Карл Фридрих Шинкел - германски архитект, представител на класицизма в Германия. Отначало работи като художник-декоратор, след това развива широка строителна дейност предимно в строги антични форми (Новата стража, 1817-1818 г., Старият музей, 1822-1830 г., Драматичният театър, 1818-1824 г., и др. в Берлин). Карл Фридрих Шинкел строи също в неоготически и ренесансови форми и в германски стил (Строителната академия в Берлин). Оказва значително влияние върху развитието на германската архитектура от ХIХ в.
1741 г.
Роден е Йосиф II - император на Свещената Римска империя (1764-1790 г.). Управлява заедно с майка си Мария Терезия от 1764 г. Самостоятелен владетел е от 1780 г. Провежда политика на просветен абсолютизъм.
1733 г.
Роден е Джоузеф Пристли – английски химик, философ, открил кислорода и амоняка. През 1794 г., преследван от реакционни кръгове, Пристли емигрира в САЩ. Чуждестранен почетен член е на Петербургската АН (1780 г.). В съчинението си “Изследвания на материята и духа" (1777 г.) твърди, че природата е материална и че духът е свойство на материята. Развива учението на Д. Хартли за асоциациите. През 1774 г. открива кислорода, а през 1772-1774 г. получава хлорен водород и амоняк. Доказва, че зелените растения “пречистват" въздуха.
<b>На тази дата умират:</b>
1975 г.
Умира Иво Андрич - босненски писател-белетрист (сам се определя като хърватски поет и сръбски белетрист), югославски дипломат, член на Сръбската академия на науките и изкуствата (1949 г.), доктор хонорис кауза в Сараево и Краков. Следва философия и история в Загреб, Виена, Краков и Грац. По време на Първата световна война (1914-1918 г.) властите го държат в политически затвор, интерниран е заради патриотичните си изяви. През 1919 г. се дипломира в Грац; през 1924 г. там защитава докторат с труд за духовния живот в Босна по време на османското владичество. Първите си стихове печата през 1912 г. в Сараево. Пише книгите "Eх Ponto" и "Nemiri". От 1921 г. до 1941 г. е югославски дипломат в Италия, Румъния, Австрия, Франция, Испания, Белгия, Швейцария и Германия. През 1920 г. се преселва в Белград, ориентира се към прозата. По време на Втората световна война (1939-1945 г.) живее в Сърбия в пълна изолация. Произведенията му са превеждани в целия свят: "На Дрини žуприjа", "Травничка хроника", "Проклета авлиjа" ("Мостът на Дрина", роман, 1945 г., "Травнишка хроника", роман, 1945 г., "Прокълнатият двор", повест, 1954 г.), есета "Знакови поред пута", пътеписи и много др. Получава Нобелова награда за литература през 1961 г.
1971 г.
Умира Рокуел Кент – американски живописец. Роден е на 21 юни 1882 г.
Създава пейзажи (“Морски труженици", 1907 г.) с морска тематика. През 1907 г. е първата му самостоятелна изложба в Ню Йорк. Предприема пътувания до Аляска, Гренландия, Нюфаундленд, Огнена земя, като ги документира не само с маслени бои, но и с дърворезба и много пътеписи. Става търсен илюстратор на книги и списания (илюстратор на “Моби Дик" на Х. Мелвил, “Кандид" на Волтер и др.). През 1908 г. участва в първата изложба на независимите художници в Ню Йорк, но не желае да принадлежи към нито едно от новите течения в живописта. Рокуел Кент е активен пацифист и участник в американското работническо движение. Жертва е на маккартизма през 1953 г. заедно с Б. Брехт и други известни творци. През 1986 г. в САЩ е организирана ретроспективна изложба на творчеството му. Около 400 негови платна са изложени в музея “Пушкин" в Москва и в Ермитажа в Санкт Петербург.
1901 г.
Умира Бенджамин Харисън - американски политик, двадесет и третият президент на САЩ (1889-1893 г.). По време на мандата му са приети нов тарифен закон през 1890 г., наречен тарифата Маккинли и т. нар. антитръстов закон Шермън. Инициатор е за свикването на Първата панамериканска конференция (1889 г.). През 1889 г. правителството му установява протекторат над част от Самоа.
1881 г.
Умира Александър II - руски император от 1855 г., от династия Романови. Син на Николай I. Негов възпитател е генерал П. П. Ушаков, а наставник - поетът В. А. Жуковски. След поражението на Русия в Кримската война (1953-1956 г.) под
влияние на революционния натиск премахва крепостното право (19 февруари 1861 г.). Затова е наречен Цар Освободител. През 1863 г. реализира други промени - премахва телесните наказания и въвежда нов университетски устав. Въвежда задължителна военна служба и равноправие в правосъдието. От 1862 г. обявява публично държавния бюджет. След потушаването на Полското въстание през 1863-1864 г. предприема политика, насочена срещу революционните движения. След 1866 г. се извършват няколко опита за атентат срещу Александър II. Това довежда до засилване на ролята на органите за вътрешна сигурност и репресиите срещу радикалните течения, организации и движения. През 1880 г. Александър II създава върховна разпоредителна комисия начело с граф Лорис-Меликов. Създава условия за либерализация на обществения живот и проявяване на радикални идеи в публицистиката, литературата и други области на обществения живот. Приема закон за градско самоуправление (1870 г.) и закон за всеобща военна повинност (1874 г.). В областта на външната политика Александър II обръща особено внимание на т. нар. Източен въпрос и за отменяне условията на Парижкия мирен договор (1856 г.). Продава на САЩ Аляска (1866 г.), присъединява Туркестан (1864 г.), Хива (1873 г.) и Кокандското ханство (1876 г.). За да засили руското влияние на Балканите, започва война с Турция (1877-1878 г.). Войната завършва с успешния за Русия Санстефански мирен договор (1878 г.), наречен е Цар Освободител и от българите. Александър II става жертва на атентат, организиран от радикалната организация "Народна воля".
<b>За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:</b>
Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.;
Енциклопедия “Британика" (2004 г.);
Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);
Фамилна енциклопедия “Larousse";
История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.;
История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;
История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.;
Българска военна история - БАН, 1989 г.;
История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.;
История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.;
История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.;
Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Исторически бюлетин – на “The New York Times";
Исторически бюлетин – на “The History Channel";
Исторически бюлетин – на “World of Quotes";
Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни" и други.;
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Старт на делото срещу българите, обвинени в шпионаж в полза на Ру...
22:00 / 26.11.2024
Антон Златанов: Успяхме да притворим вратата на нелегалната мигра...
20:13 / 26.11.2024
Тома Биков: Ако утре изберат Силви Кирилов, "Да, България" ще се ...
19:18 / 26.11.2024
Политическите сили в парламента са декларирали съставите на парла...
19:11 / 26.11.2024
Министърът на външните работи проведе среща с посланика на Япония...
18:48 / 26.11.2024
Наш дипломат предупреди: Европа ще бъде изправена пред изключител...
18:48 / 26.11.2024
Актуални теми
Анкета
Не (15666) | 41% | |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (14044) | 37% | |
Да, гледам по традиционен начин (8557) | 22% | |