На тази дата през 1901 г. е осъществена първата радиовръзка. Италианският физик Гуилелмо Маркони приема радиосигнали през Атлантическия океан в станцията Сейнт Джон, Нюфаундленд, Канада от Корнуол, Англия.

На 12 декември 1787 г. Пенсилвания става втория щат от Американския съюз. През 1800 година Вашингтон става столица на САЩ. Основан 9 години по-рано като пристанище на река Потомак на Атлантическото крайбрежие, градът получава името на първия американски президент. 114 години по-късно е изгорен от англичаните и построен отново. 70 години по-късно първият чернокож влиза в Камарата на представителите на САЩ (1870-а).

На тази дата през 1962 г. Джон Кенеди изрича крилатата фраза “Светлина в края на тунела". Поводът е пресконференция, проведена на 12 декември, в отговор на въпрос как може да оцени развитието на Виетнамската война. Джон Кенеди отговаря, че поради трудността на водената партизанска тактика на война, са нужни 10 - 11 души срещу един особено в трудния южновиетнамски терен. Така и че Щатите не виждат светлината в края на тунела, но той самият не смята, че е по-тъмно отколкото преди една година. В някои отношения, твърди Кенеди, е дори по-светло.

На 12 декември 1982 година е извършена най-голямата кражба в историята на Ню Йорк: 11 милиона долара са откраднати от сейфовете на компанията “Сентри", извършваща инкасаторска дейност с бронирани автомобили.

Произведен е първият лек автомобил “Москвич".


2016 г.

Бил Инглиш полага клетва като новия министър-председател на Нова Зеландия, наследявайки поста на Джон Кий.

2016 г.

Паоло Джентилони полага клетва като новия министър-председател на Италия, наследявайки на поста Матео Ренци.

2016 г.

Филипинският президент Родриго Дютер споделя, че лично е убил заподозрени престъпници, когато е кмет на град Давао.

2015 г.

В Париж на конференция с 195 държави участнички е прието първото глобално споразумение за борба срещу затоплянето на климата и климатичните промени.

2014 г.

Microsoft обявява предстоящото си представяне на версията на Windows 10 за потребители за 21 януари.

2013 г.

В Бангладеж се изпълнява смъртната присъда срещу ислямисткия лидер Абдул Кадир Молла.

2012 г.

Северна Корея се присъединява към космическите държави след изстрелването на спътника Кванмьонсон-3 с ракета-носител "Инха-3“ ("Млечен път - 3“). По този повод Европейският съюз заплашва Северна Корея с нови санкции.

2011 г.

Върховният съд на Папуа Нова Гвинея възстановява на поста министър-председател Томас Сомаре.

Канада обявява, че се отказва от споразумението в Киото.

С подкрепата на ислямистката партия Ан Нахда борецът за човешки права и лидер на лявата партия "Конгрес за републиката“ Монсеф Марзуки е избран за президент на Тунис. Денят бележи още началото на народната революция в Тунис.

2002 г.

В Копенхаген, Дания, се провежда среща на Европейския съвет, която взема решение за разширяване на Европейския съюз с нови 10 държави, което да приключи през май 2004 г. За България и Румъния е приета "пътна карта" за механизмите на приемане и целева дата 2007 г.

1993 г.

На референдум в Русия 58% одобряват проекта за нова конституция. Пратията на Владимир Жириновски взема най-много гласове на изборите за Държавната Дума.

1984 г.

Правителството на канадската провинция Онтарио забранява “щастливия час" в баровете – продажба на спиртни напитки с големи намаления.

1982 г.

Извършена е най-голямата кражба в историята на Ню Йорк. 11 млн. долара са откраднати от сейфовете на компанията “Сентри", извършваща инкасаторска дейност с бронирани автомобили.

1979 г.

В Ормузкия пролив потъва английския танкер “Енерджи", след като се пречупва на две. Той е най-големият плавателен съд потъвал някога – водоизместимостта му е 312 186 тона.

1966 г.

Първият автомобил “Москвич-408" е произведен в Ижевския завод.

1963 г.

Кения получава независимост.

Република Кения е държава в Източна Африка, заема земите между Индийския океан, езерата Рудолф и Виктория, Етиопия, Уганда и Танганайка. Площта и е 582 643 кв. км. Населението на държавата през 1996 г. е 21 200 000 жители. Разделена е на 7 провинции. Столица - Найроби. Законодателен орган - Национално събрание. В икономиката на страната значителна роля играе чуждият капитал. Силно развит е международният туризъм. На територията на Кения са открити едни от най-старите представители на човешкия род. През XI-XV в. се появяват първите градове-държави. В 1497 г. идват португалците, след тях - германци и англичани. През 1895 г. става британски протекторат, а от 1920 г. - британска колония. През 1952-1956 г. избухва въоръжено антиколониално въстание. На 12 декември 1963 г. Кения получава независимост, обявена е за република през 1964 г. Президент от 1978 г. е Д. А. Мой (преизбран 1922 г.), който първоначално установява еднопартийно управление. От 1991 г. многопартийно управление. В края на декември 1992 г. в изборите за Национално събрание мнозинство печели партията на Даниел арап Мой. Кения е член на Общността, на Организацията за арабско единство (1964 г.). Член е на ООН (1963 г.).

1962 г.

Джон Кенеди изрича крилатата фраза “Светлина в края на тунела". На пресконференция, проведена на 12 декември, на въпрос как може да оцени развитието на Виетнамската война Джон Кенеди отговаря, че поради трудността на водената партизанска тактика на война са нужни 10-11 души срещу един, особено в трудния южновиетнамски терен, така и че щатите не виждат светлината в края на тунела, но той самият не смята, че е по-тъмно отколкото преди една година - в някои отношения, твърди Кенеди, е дори по-светло.

Джон Фицджералд Кенеди е президент на САЩ (1961-1963 г.), от Демократическата партия. Роден е през 1917 г. В периода 1941-1945 г. е морски офицер, от 1947 г. до 1961 г. - конгресмен. Провежда социално-икономически реформи, поддържа движението за граждански права на афроамериканците, но среща съпротива от страна на Конгреса. Повишава ядрения потенциал на САЩ. Подготвя държавата с въоръжени сили за бъдещи локални конфликти. Ориентира се към политика на намаляване на напрежението в отношенията със СССР, намира дипломатически изход от Карибската криза. Убит е в Далас през 1963 г.

1959 г.

По време на 14-ата сесия на Общото събрание на ООН се приема резолюция за създаване на Комитета за използване на космическото пространство за мирни цели.

1956 г.

Самолет на канадските авиолинии, извършващ полет между Ванкувър и Торонто се взривява 50 минути след излитането си. Загиват 62-ма пътници.

ООН изисква незабавното изтегляне на съветските части от Унгария, където са навлезли за да защитят правителството на страната и да потушат вълната от протести.

По време на Унгарската революция от 1956 г., правителството ръководено от Имре Наги обявява оттеглянето на Унгария от Варшавския договор. В отговор, съветски войски нахлуват в Унгария и смазват бунта за две седмици.

1955 г.

В Англия е патентован кораб на въздушна възглавница. Идеята на Кристофър Кокерел е да конструира моторно превозно средство, което да се предвижва по вода върху въздушна струя. За да провери на практика изобретението си, той използва две тенекиени кутии с различен диаметър като ги поставя една в друга, след което с помощта на сешоар осигурява притокът на въздух в тях.

Кристофър Кокерел е роден през 1910 година. До 1935 г. работи към радио компания за проучвания. От 1935 г. до 1951 г. работи за телеграфната компания Маркони. По време на военните години Кристофър Кокерел в екип с други специалисти от компанията Маркони разработват радара. Докато работи за телеграфната компания Кокерел патентова 36 свои изобретения.

1947 г.

В Москва е основан заводът за вертолети “Миля".

1943 г.

Фелдмаршал Ромел е назначен за командващ на “Атлантическия вал" - немската система за отбрана в Нормандия.

1942 г.

В Берлин е открита възстановената след английски бомбандировки опера.

1941 г.

Английският крайцер “Рипалс" и линейния кораб “Принцът на Уелс" са унищожени от японски самолети край бреговете на Индонезия.

1925 г.

В САЩ отваря врати хотел “Мотел", давайки впоследствие название на всички мотели.

1919 г.

Червената армия превзема град Харков (Украйна).

Червена армия е едно от названията на въоръжените сили на Съветския съюз. Създадена е на 23 февруари 1918 г. До 1946 г. носи названието Работническо селска червена армия (РККА), след това преименувана в Съветска армия.

1917 г.

В Модан (Франция) при катастрофа на влак, превозващ френски войници, загиват 543 души.

1916 г.

В хода на Първата световна война Германия и Австро-Унгария отправят нота за прекратяване на войната, подкрепена от България, но отхвърлена от Антантата.

1915 г.

Състои се първия полет на изцяло метален самолет, построен от немската фирма "Хуго Юнкерс".

Компанията е създадена от авиоконструктора Х. Юнкерс през 1919 г. Същото име носят и произвежданите от нея самолети. През II световна война особено известни са пикиращите бомбардировачи Ю-87, бомбардировачите Ю-88, транспортните самолети Ю-13, Ю-52, Ю-90. В българските въздушни войски се използват Ю-87 “Щука" и Ю-52 “Сова".

1913 г.

"Джоконда" на Леонардо да Винчи е върната в Лувъра в Париж, две години след като е открадната.

"Джоконда" е най-прочутата картина на Леонардо да Винчи. Представя портрета на Мона Лиза, съпруга на флорентинеца Франческо дел Джокондо. Леонардо да Винчи работи 4 години над нея. Френския крал Франсоа I я откупва за 12 000 ливри.

Картината Мона Лиза е била открадната на 22 август 1911 г. На 12 декември 1913 г. Винченцо Перуджия докато се опитва да продаде картината в Флоренция е арестуван.

1906 г.

Оскар Щраус става първия евреин в правителството на САЩ.

1901 г.

Италианецът Гулиелмо Маркони изпраща първия трансатлантически сигнал, получен в Нюфаундленд.

Гулиелмо Маркони е италиански радиотехник и предприемач. Роден е на 25 април 1874 г. Като ученик се интересува от действието на електромагнитните вълни и изучава Морзовата азбука. Отива в Англия (юли 1896 г.), където демонстрира апарат с антена от покрива на централната поща в Лондон, като предава сигнал до друга сграда на 1,5 км. През 1897 г. получава патент за изобретяването на радиоприемник, принципно тъждествен на създадения през 1895 г. от А. С. Попов. Способства за развитието на радиото като средство за комуникация (през 1899 г. успява да предаде съобщение през Ламанша.) През 1909 г. получава Нобелова награда заедно с К. Ф. Браун. През 1912 г. е обвинен, че продава секретни данни на британското правителство, с които да се създаде радиомрежа. По време на Първата световна война отговаря за системата от безжични телеграфи в италианската армия. Умира от инфаркт на 20 юли 1937 г. в Рим. Докато трае погребението му, радиостанциите в света прекъсват предаванията си и за 2 минути радио ефирът е изпълнен с тишина.

1897 г.

Във вестник “Ню Йорк Джърнал" се появяват комиксите “Братя Катценхамер" - най-дългата поредица комикси в света.

1870 г.

Джоузеф Рейни става първия чернокож в Камарата на представителите на САЩ.

1800 г.

Вашингтон става столица на САЩ. Новата столица е разположена на Атлантическото крайбрежие, пристанище на река Потомак. Вашингтон е основан през 1791 г. Наречен в чест на първия президент на САЩ Джордж Вашингтон. През 1814 г. изгорен от англичаните и построен отново.

1787 г.

Пенсилвания става втория щат от Американския съюз.

1653 г.

В Англия е разпуснат Краткия парламент. Властта е предадена на О. Кромуел.

Кромуел е деец на буржоазната революция от ХVII в., ръководител на индепендентите. През 1640 г. е избран в Дългия парламент. Оливър Кромуел е един от главните организатори на парламентарната армия, която удържа победа над кралската армия в Първата (1642 г. –1646 г.) и Втората (1648 г.) гражданска война. Опирайки се на армията, изгонва от парламента презвитерианите през 1648 г., съдейства за провъзгласяването на републиката през 1649 г. От 1650 г. е лорд-генерал (главнокомандващ въоръжените сили). Смазва движенията на левелерите, дигерите, освободителните движения в Ирландия и Шотландия. През 1653 г. установява едноличен военен режим.

На тази дата са родени:

1915 г.

Роден е Франк Синатра – американски певец и киноактьор. Като певец Синатра дебютира през 1937 г. с “Хоубоукън фоул". През 1937 г. записва първата си плоча в Балтимор. Утвърждава се като солист на “Томи Дорси биг бенд" (1940-1942 г.). Работи с първокласни оркестри и аранжори: Хари Джеймз, Каунт Бейзи, К. Джоунз, Бъди Рич, Били Мей, Нелсън Ридъл и др. Синатра се превръща в първата суперзвезда на попмузиката. Поддържа популярността си в продължение на 50 години. Избрани негови албуми са “In the Wee Small Hours", “Songs for Swingin’ Lovers" , “Come Fly with Me", “Only the Lonely", “Come Dance with Me", “Nice’n’ Easy", “Ring-a-Ding Ding", “Sinatra and Basie", “September of My Years", “Sinatra - A Man and his Music", “Sinatra at the Sands", “That’s Life" , “Frank Sinatras’s Greatest Hits", Vol. I, Vol. II, “My Way", “Ol’ Blue Eyes is Black", “Sinatra - The Man Down", “The Dorsy/Sinatra Sessions - 1940-1942", “L. A. is my Lady". В киното работи от 1941 г.- “Нощите на Лас Вегас". Снима се в мюзикъли, психологически драми, уестърни, приключенски филми. Получава “ Оскар" за ролите си в филмите “Домът, в който живея" и “Сега и за вечни времена". Опитва силите си и в режисурата с “Само храбрец". Синатра участва в “Човекът със златната ръка" , “Около света за 80 дни", “Висшето общество", “Момчета и кукли", “Гордост и страст", “Дупка в главата", “Канкан", “Четворката от Тексас", “Списъкът на Адриан Месенджер", “Детективът", “Първият смъртен грях", “Рали Конънбойл II". Умира на 14 май 1998 г.

1905 г.

Роден е Василий Семьонович Гросман - руски писател. През II световна война (1941-1945 г.) е военен кореспондент на "Красная звезда" и публикува серия очерци на военна тематика. Автор е на сборник с разкази: "Щастие" (1935 г.), "Четири дни" (1936 г.), "Разкази" (1936 г.), "Живот" (1943 г.) и др., на повести: "Глюкауф" (1934 г.), "Безсмъртен народ" (1942 г.), на романи: "Степан Калчугин" (в 4 части, 1937-1940 г.), "За справедливото дело" (1952 г.), на публицистични книги: "Направление на главния удар" (1942 г.), "Треблинският ад" (1944 г.), "Сталинград" (1943 г.), на пиесата "Ако вярваме на питагорейците" (1946 г.) и др. Умира на 14 септември 1964 г. в Москва.

1821 г.

Роден е Гюстав Флобер - френски писател. Завършва Руанския лицей и постъпва в юридическия факултет на Парижкия университет. През 1844 г. прекъсва обучението си в поради нервно заболяване и се заселва в имението си, където живее до смъртта си. В Круасе Флобер създава основните си произведения. Първите му литературни опити са повестите “Мемоари на безумците" и “Ноември". През 1857 г. излиза романът “Мадам Бовари. Провинциални нрави" - плод на 6-годишен труд и шедьовър на световната литература. Властите определят книгата като “безнравствена" и дават нейния автор под съд. През 1858 г. Флобер пътешества из Алжир и Тунис, където събира материали за романа “Саламбо". Следващият му роман “Възпитание на чувствата" е посветен на съвременните френски събития: революцията от 1848 г. и нейното поражение и установяването на диктатурата на Наполеон III 1851 г. През 1874 г. писателят публикува поемата в проза “Изкушението на св. Антоний". Творческия му път завършват “Три повести" и романът “Бувар и Пекюше". Флобер съставя неголям по обем сатиричен “Лексикон на азбучните истини". Умира на 8 май 1880 г.

1766 г.

Роден е Николай Михайлович Карамзин - руски писател, публицист и историк. Получава образование в частен пансион в Москва, където учи до 1783 г. Посещава лекции в Московския университет. Върху формирането на мирогледа и литературните схващания на Карамзин влияят философията на Просвещението и творчеството на английски и немски писатели сантименталисти. Той публикува множество преводи и оригиналната повест “Евгений и Юлия" (1789 г.) в сп. “Детско четене за сърцето и разума". Сближава се с руски масони от обкръжението на Н. И. Новиков, но скъсва с тях през 1789 г. и пътешества из Западна Европа. След завръщането си в Русия издава “Московски журнал" (1791 г.-1792 г.), в който публикува - “Писма на руския пътешественик", повестите “Лиодор", “Бедната Лиза", “Наталия - болярската дъщеря" и др. При царуването на Павел I е принуден да не публикува нищо. След смъртта му обнародва в своето сп. “Вестник на Европа" умерена консервативна програма. Издава 18-томна “История на Русия", която е нов етап в развитието на дворянското направление в руска историческа наука. Историческата концепция на Карамзин се превръща в официална концепция на Руската империя. Умира на 3 юни 1826 г. в Петербург.

На тази дата умират:

2002 г.

Умира Николай Михайлович Амосов - украински хирург, академик в Украинската академия на науките (1969 г.), член кореспондент е на АМН (1961 г.), лауреат на Ленинска премия (1961 г.) . Роден е на 6 декември 1913 г. С името му е свързан един от най-големите скандали в историята на БНТ - на 25 декември 1988 г. дава интервю за "Всяка неделя", в което заявява, че най-омразният лозунг за него е "Да живее диктатурата на пролетариата" - предаването е спряно. Основните му трудове са по сърдечносъдова хирургия, хирургия на белия дроб, биологична и медицинска кибернетика. Автор е на книгата "Мисли и сърце" (1965 г.) и на много други.

1963 г.

Умира Теодор Хейс - германски политик, президент на ФРГ (1949-1959 г.). Роден е на 31 януари 1884 г. в Бракенхайм. Учи политическа икономия и история на изкуството в Мюнхенския и Берлинския университет. През 30-те години сътрудничи на различни вестници и списания. Депутат е в райхстага от Германската демократична партия (1924-1928 г., 1930-1933 г.). Той е един от основателите и председателите (1948-1949 г.) на Свободната демократична партия.

1939 г.

Умира Дъглас Феърбанкс (псевдоним на Дъглас Елтън Томас Улман) - американски актьор и продуцент. Роден е на 23 май 1883 г. През 1904-1914 г. работи в театъра. През 1915 г. дебютира при Грифит във филма “Агънцето". През 1917 г. става продуцент на своите филми и през 1919 г. с Чаплин, Грифит и Мери Пикфорд създава компанията “Юнайтед артистс". Най-големите си успехи Феърбанкс постига до началото на 30-те години на ХХ в. Филми: “Американецът" (1916 г.), “Съвременният мускетар" (1917 г.), “Пътешествие до луната" (1917 г.), “Негово величество американецът" (1919 г.), “Знакът на Зоро" (1920 г.), “Тримата мускетари" (1921 г.), “Робин Худ" (1922 г.), “Багдадският крадец" (1924 г.), “Черният пират" (1926 г.), “Желязната маска" (1928 г.), “Укротяване на опърничавата" (1929 г.), “Пътешествие до Луната" (1931 г., звукова версия), “Около света за 80 минути с Дъглас Феърбанкс" (1932 г.), “Мистър Робинзон Крузо" (1934 г.), “Частният живот на Дон Жуан" (1934 г.). С навлизането на звуковото кино Дъглас Феърбанкс се оттегля (от 1935 г.). Той е автор или съавтор на сценариите на повечето от своите филми. През 1939 г. получава специален “Оскар" за цялостен принос в развитието на киноизкуството.

1777 г.

Умира Албрехт Халер - швейцарски медик, естествоизпитател, поет. Роден е на 16 октомври 1708 г. в Берн. Получава образование в Тюбингенския и Лайденския университет. През 1727 г. е доктор по медицина, професор в Гьотингенския университет (1736-1753 г.), където създава театър и ботаническа градина, основава в Гьотинген (1751 г.) Кралското научно дружество и е избран за негов първи президент. Предлага систематизация на растенията, основана на строежа на плода и външния вид на растението. Изучавайки ембриогенезата на птиците, се опитва да обоснове теорията на преформацията. В областта на физиологията експериментално установява свойствата на мускулните влакна. Внася редица допълнения към учението на У. Харви, уточнява връзката между различните звена от системата на кръвообращението. В поетичното си творчество Халер е типичен представител на ранното Просвещение. Поемата му “Алпи" (1729 г., изд. 1732 г.) е написана в жанра на описателно-дидактичната пейзажна поезия. Издава сборници: “Швейцарски стихове" (1732 г.), романите “Узонг" (1771 г.), “Алфред, крал на англосаксите" (1773 г.), “Фабий и Катон" (1774 г.), философската поема “За произхода на злото" (1734 г.).

1766 г.

Умира Йохан Кристоф Готшед - германски писател и критик. Роден е на 2 февруари 1700 г. в Кьонигсберг. Представител е на ранното немско Просвещение. Издава нравоучителни ежеседмичници. Убеден привърженик е на класицизма. Обявява се за ясност и правдоподобие. Основните му критични произведения са: "Опит за критическа поетика на немците" (1730 г.), "Немският театър, съгласно правилата на древна Гърция и Рим" (т. I-VI, 1741-1745 г.). Превежда на немски език произведения на П. Корней, Ж. Расин, Ж. Молиер и др. Автор е на стихотворения, на трагедията "Умиращият Катон", но е известен главно като критик, чието голямо влияние допринася за издигане на немската писменост и особено на немския театър.

За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:

Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.;

Енциклопедия “Британика" (2004 г.);

Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);

Фамилна енциклопедия “Larousse";

История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.;

История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;

История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.;

Българска военна история - БАН, 1989 г.;

История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.;

История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.;

История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.;

Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

Исторически бюлетин – на “The New York Times";

Исторически бюлетин – на “The History Channel";

Исторически бюлетин – на “World of Quotes";

Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни" и други.