Николай Денков по повод посещението на украинския президент Володомир Зеленски в България. Той уточни, че периодът на визитата е подбран така, че да е преди срещата на върха на НАТО във Вилнюс идния вторник.
Изключително важно е всякакви зони на конфликт да стоят далече от нашите граници. Подкрепата за Украйна увеличава нашата сигурност. Това е националният интерес на България днес, добави Денков.
"Подкрепата за Украйна в НАТО отдалечава опасностите от нас. Няма двойствена политика на правителството по отношение исканията на Украйна за военна помощ. Всички решения на кабинета ще са подчинени само на решенията на парламента и няма да бъде застрашена отбранителната способност на България", увери Денков.
Запитан дали е съгласен с обвинението на Александър Маринов, че е направил капан на президента Радев с тази визита, Денков каза:
"Няма как да направя капан. В момента, в който разбрах, че ще идва, се обадих на президента Радев и му казах. Той каза, че ще помисли дали ще се срещнат. По-късно стана ясно, че ще се срещнат. Няма капан, просто информирах президента. Не знам защо той не е поканил Зеленски".
Премиерът отрече двойнствена политика на България.
"На ниво НС, на ниво МС, България подкрепя Украйна. Нямаше инициатива от другата страна, затова беше на МС. НС и МС формират и реализират политиките в България. Политиката, която ще поставя във Вилнюс, е тази, която следва решенията на НС и МС. Ако някой е заемал други позиции, това е било в друг период", подчерта премиерът.
Той обаче смята, че и МС и Президентството трябва да се опитват да обединят хората.
"Има политическо решение на НС и МС да се окаже помощ. Военното министерство, началникът на отбраната преглеждат какво е налично. Ако има нещо излишно, едва тогава се обсъжда дали да го дадем на Украйна", обясни отново Денков.
По думите му има муниции, чиито срок изтича след 2-3 години, след това и за нас ще е скъпо да ги унищожим.
"Помагаме, защото за България е много по-добре този фронт да стои далеч, отколкото да се приближи до нас. Това е националният интерес на България днес", каза Денков.
По отношение на мощностите за АЕЦ "Белене", премиерът коментира, че ако можеха да бъдат реализирани, това отдавна щеше да е направено. А сега освен всички други проблеми около централата, Русия дълго ще е под санкции и няма как да го реализираме.
"НС гласува, че би трябвало да получим срещу това оборудване поне цената, която сме платили. Беше даден мандат да се проведат преговори, след което ще влезе в НС за окончателно решение", каза Денков.
По другите теми, Денков отговори и за дадения имунитет от страна на Бойко Борисов.
"Това е лично решение. За мен е по-важно да започне да работи правосъдната система. Дали той си е дал имунитета или не, не е толкова важно, колкото работи ли нашата правосъдна система, може ли този по високите етажи на властта, който участва в корупция, да бъде разследван и осъден", каза Денков.
По отношение на КС и дали е възможно той да върне Иван Гешев, Денков каза, че е по-важно да бъде довършена реформата. "Тя започна с въвеждането на механизмите за контрол на главния прокурор, важно е да продължи с промени в антикорупционната комисия и накрая да бъдат скрепени с промени в Конституцията", каза Денков.
Премиерът отхвърли обвиненията по отношение на бюджета, които направи бившият финансов министър Симеон Дянков. Той критикува ПП-ДБ за бюджета и казва, че това е най-лесно "скалъпеният бюджет" и ще отдалечи България от Еврозоната.
"Няма основание това твърдение. Ако беше лесно, защо служебният кабинет внесе бюджет с 6,4% дефицит? Второ - с нищо не отдалечава България от еврозоната, дефицитът е 3%. Вярвам на г-н Василев", каза Денков.
"Действително нямаше време да се разработят новите политики и при подготовката на бюджет 2024 ще имаме много сериозна работа как да се задвижат тези политики, които съответстват на управленската програма", каза Денков.
Относно гласуването за референдума, Денков каза, че е убеден, че българският народ е проевропейски. Необходима била само кампания, с която да станат ясни ползите от приемането на еврото. "Обсъждаме как да рестартираме този процес. Очаквам следващите месеци комуникационната кампания да се разгърне", заяви Денков.
Запитан как работят с ГЕРБ в рамките на МС, Денков каза, че много добре.
"Има министри, които влязоха на базата на общо обсъждане – трудно е да се каже тези са наши, тези ваши".
По отношение на регулаторите, кабинетът искал да избегне работата на квоти. "Когато се разположат квоти, всеки може да сложи експерт със спорни качества", смята Денков.
Непосредственият повод за визитата бяха два документа - декларация за подкрепа на членството на Украйна в НАТО след войната и меморандум за енергетиката. И двата документа съответстват на интересите на България. Всички други интерпретации, които чуваме, не са състоятелни. Това заяви в ефира на NOVA премиерът