Плановете за териториално развитие на Стара Загора, Перник и Кюстендил са публикувани, ще бъдат инвестирани над 2 млрд. лева. Това заяви министър-председателят Николай Денков на редовното заседание на Министерския съвет, предаде репортер на "Фокус". 



"Министерството на енергетиката и Министерството на регионалното развитие и благоустройството публикуваха плановете за териториално развитие на районите на Стара Загора, Перник и Кюстендил.

Те са дългоочаквани не само защото става дума за инвестиране на над 2 млрд. лева европейски средства, а и защото засягат съдбите на десетки хиляди души в България", заяви министър-председателят.

Денков каза още, че всички планове ще бъдат изпратени за обсъждане, а очакванията са те да бъдат приети до края на годината, за да стартират инвестициите.

"През следващите седмици тези планове ще бъдат обсъдени и по регионите, и със социалните партньори, така че да могат да се чуят всички предложения, където е необходимо да бъдат допълнени, и да бъдат изпратени до края на септември в Европейската комисия за обсъждане и до края на годината очакваме да бъдат приети след провеждане на преговори, така че да можем да стартираме дейностите и да започнем инвестиции", каза още той.

Денков обясни и какво се включва в тези планове: "Тези планове предвиждат редица мерки, свързани не просто със запазване на работни места, а с развитието на регионите по най-съвременен, модерен, технологичен и икономически начин".

"Това означава, че Министерството на енергетиката и МРРБ трябва да работят през следващата година в тясно сътрудничество с Министерството на икономиката и индустрията и Министерството на иновациите и растежа, за да могат да бъдат привлчени инвеститори", уточни той.

По думите му тези планове ще доведат до развитие на енергийната индустрия в страната и ще привекат инвеститори, които са свързани с производството на енергия от други източници. 

"Има много възможности. Това, което е предвидено в териториалните планове, е да се развият съвременни технологии, свързани с производството, разпределението и използването на зелен водород, възможностите за производство на енергия от други енергийни източници, които да бъдат различни и да допълват въглищните централи, а също така и за привличане на инвеститори от ново поколение – производство на батерии, производство на нови технологии, електролизьори за производство на водород, каквито в България в момента няма", обясни министър-председателят.