Николай Денков на брифинг в Министерски съвет, предаде репортер на "Фокус".
"Основната цел е да подобрим достъпа до тези студенти, които идват от по-ниски социални слоеве, от малки населени места, които все още имат затруднения, като част от разговора беше, че тези мерки трябва да бъдат допълнени от мерки за още по-стриктно спазване на критериите за качество. Основното е да сме сигурни, че няма умно дете, младеж в България, който иска да учи в университета и не може да го направи, защото трябва да плаща такси", посочи министър-председателят.
Денков уточни, че средствата са осигурени още от втория семестър на тази академична година и съответно са осигурени и за първия семестър на следващата година (2024-2025 г.). Средствата ще дойдат от държавния бюджет. В замяна от правителството обявиха, че ще затегнат изискванията за качество.
Общият брой на студентите, записани в държавните висши училища през 2022-2023 г. е 188 194. Подобна е бройката и за тази година.
По думите му има и много европейски държави, които вече са въвели такова безплатно обучение. На бюджета годишно ще струва 120-150 млн., като темата вече е обсъдена и полуила одобрение от финансовия министър Асен Василев.
Депутатът от ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова подчерта, че това предложение е обсъдено в рамките на управленското мнозинство и ГЕРБ-СДС подкрепя категорично инициативата.
Припомняме, че по-рано днес правителството обяви, че кабинетът предлага да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища, приети в местата, които държавата субсидира. За целта ще бъдат инициирани промени в Закона за висшето образование.
Студентите по държавна поръчка се освобождават от семестриални такси. От такса се освобождават и докторантите. Това съобщи премиерът