Денков: Натъкнахме се на много проблеми, унаследени от предишното правителство
©
"Изминаха почти 60 дни, от които беше сформирано това правителство. Обикновено едно правителство има 100 дни, за да може да стартира успешно своята работа в пълен обем. Ние ги нямахме, а нашата оставка беше поискана още в първия ден от една от парламентарно представените сили. Ние ги нямахме и затова трябваше да стартираме работата във всички сектори и резултатите вече са видими и ще стават все по-видими видими през следващата седмица.
Приехме управленска програма, която поставя нашите цели и дейностите, с които да ги постигнем.
За съжаление, при подготовката на програмата се натъкнахме на много проблеми, които са унаследени от предишното правителство", заяви Денков.
Премиерът каза, че правителството се е заело с оставените проблеми от първия ден в стъпването си на власт.
"Налага се буквално от първия ден да гасим пожари в повечето от министерствата. Тези пожари наложиха да включим допълнително дейности по управленската програма и работата отнема много енергия и време от работата на екипите в министерствата. Така ще бъде и през следващите месеци, защото от примерите, които ще ви да, ще видите, че става въпрос за милиарди левове и за сериозно забавени реформи и действия, от които могат да произтекат тежки последици за икономиката и за хората в страната.
В някои случаи става за очевидни грешки и нарушения на правилата. Използвам случая да разбия един мит, че служебните правителства работят безупречно като противопоставяне на редовното правителство.
Във всяко правителство има екипи, които работят много добре и такива, които не се справят с работата си. Ще дам като положителен пример министър Крум Зарков, чиито законопроекти, приготвени в Министерството на правосъдието, помогнаха за стартирането на законодателната програма на това Народно събрание. За съжаление, имаме и обратните примери", каза още той.
Денков коментира бюджета за 2023 година. Той разкритикува служебното правителство на Гълъб Донев, че не представило бюджет за тази година в края на 2022-ра. Премиерът каза още, че представения бюджет с дефицит от над 6%, предложен през пролетта от кабинета, е бил прекалено раздут.
По отношение на ПВУ Денков коментира, че служебното правителство е забавило провеждането на нужните реформи, защото по думите му сега страната е под риск да пропусне втория транш, който трябва да дойде през тази година
"Трябва да направим всичко възможно, след като беше решен проблемът с редовния бюджет, да наваксаме с това изоставане, за да минимизираме всякакви възможни рискове в това отношение. Тук говорим за 1,4 млрд. лева, които очакваме да влезат в бюджета през тази година. Само до тук говорим за 3,4 млрд. лева плюс постъпленията от БЕХ“, каза той.
Критики бяха отправени и към плана за въвеждане на спешна медицинска помощ по въздух и създаването на инфраструктура и логистика за извършването на полетите.
"След една година се намирамена изходно положение, в което държавния авиационен оператор не може да извършва тази дейност. Ние трябва да създаваме отново търговско дружество ,което да поеме тази работа, и отделно се оказва, че службеното правителство е сбъркало къде трябва да прави оперативните площадки, на които да престояват хеликоптерите. Те не могат да бъдат в болнците, нямат право да бъдат там“, заяви Денков.
Правителството на Гълъб Донев не е положило усилия, за да се справи с казуса с Пловдивския панаир. По думите на Денков как да се решат проблемите, за да не се осъществи приватизацията на земята или да се запази дейността на панаира.
Установени са и нарушения в сферата на пътищата, тол системата и други.
Проблеми има и в сферата на енергетиката. Правителството е открило редица нередности в договора, сключен с "Боташ". По думите на министър-председателя България няма достъп до турските пазари на енергийни ресурси, а страната ни е ще трябва да плаща милиарди на Турция, дори да не внася договорените количества природен газ.