Работодателите трябва да разберат, че устойчивото управление не е само климат и че всичко, което правят за работниците си, се отплаща и е една дългосрочна инвестиция. Това Денислав Борисов – маркетинг и комуникации в EY denkstatt Bulgaria, в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова. Той ще бъде модератор на панела "Лидерство, Партньорство, Правила на успеха за по-добър живот – добри практики от работодатели“ в рамките на Националния форум на социално отговорните работодатели, който ще се проведе на 21 ноември в София и е организиран от Националната асоциация на социално отговорните работодатели.

ESG означава добра концепция за устойчиво развитие и включва екологичните въздействия, които бизнесът има върху околната среда, начинът, по който работодателите се грижат за работниците си, и самото управление на фирмата, обясни Борисов. "Това са равно балансирани компоненти върху социалната и управленската част“, допълни той.

В последните години социалните придобивки стават все повече и все повече компании се опитват да привлекат работници по този начин. "Компаниите избират с какво ще бъдат интересни за своите служители и предлагат допълнително здравно осигуряване, спортни карти, безплатно кафе. Факт е, че те стават все повече и е факт, че бизнесът все повече се конкурира и на тази база“, допълни Денислав Борисов.

Докладите за устойчивост, които компаниите са длъжни да издават ежегодно, включват екологичните и социалните им въздействия. "Ако си част от веригата на доставки на компании в Европа, задължително трябва да направиш такова отчитане. Компаниите, с които работим, винаги много се учудват, че в тези доклади пише много от нещата, които те по принцип правят, но не знаят, че трябва да наричат ESG. Много компании правят тези неща по принцип, защото те са полезни, защото им пестят разходи, защото им помагат да се грижат по-добре за служителите си, да привличат повече работници. Просто това трябва да се разкаже по един малко по-различен начин в настоящата ситуация“, обясни Борисов.

ESG регулациите, които действат в момента, са въведени след Зелената сделка. "Сега виждаме една крачка назад. След като президентът Тръмп беше избран в САЩ, той даде ясни сигнали, че не подкрепя голяма част от тези неща. Още в предишния му мандат той се отказа от Споразумението за климата. Има много знаци, че цялата тази зелена политика ще остане ако не на заден план, то ще бъде редуцирана и прецизирана. Приетите регулации и нормативна база обаче няма просто да изчезнат. Компаниите вече работят по тях и това е настояще. Може да има забавяне на нови идеи, да не бъдат толкова гръмки целите, но със сигурност желанието за устойчиво развитие ще остане и компаниите ще продължат да работят по този начин, защото вече виждат смисъл в това, виждат конкретни позитиви. Може би това е правилният път – бизнесът да дърпа в тази насока, а не някой отгоре да му спуска регулации и да го принуждава да прави неща, които невинаги са релевантни“, смята Денислав Борисов.