Инициативата "Дни на роботиката“ в Техническия университет представи над 80 разработки от цяла България, което е доста похвално за технологичния свят и най-вече за учениците и студентите в България. Това каза председателят на Клуба по роботика към Техническия университет в София Денис Исметов в предаването "Денят на фокус“ на "Фокус“.

Той отбеляза, че инициативата се провежда от 22 години и за първи път представените проекти са били толкова много. Разработки са били с различна тематика.

"Свързани са с различни бизнес казуси и съвременни проблеми, които трябва да бъдат разрешавани. По-голямата част от разработките бяха в състезателната роботика, където два робота се състезават напълно автономно един срещу друг в няколко категории – мини боеве, следене на линия и 3D лабиринт“, обясни Денис Исметов.

Целта на състезанието е била да се види нивото на развитие на роботиката по време и след КОВИД пандемията. "Състезанието доказа, че в тази сфера интересът се е повишил значително и все повече хора са се преориентирали в тези сфери“, посочи той.

Според Исметов роботиката все повече ще започне да навлиза както в индустриализацията, така и в домакинството. "Идеята на роботизацията не е да замени човека, а да улесни неговото ежедневие и работа, да му помогне в сферите, които представляват опасност за човешкото здраве – тежката и химическата промишленост например. Тепърва предстои да навлизат все повече разработки на тази тематика. Изкуственият интелект за броени месеци стана доста актуална тема и продължава да се развива изключително много“, заяви той.